18 Haziran 2002 Salı 00:00
RTÜK Yasası'na bir iptal davası daha
MHP, AK Parti, SP, TDP, BBP ve bağımsızlardan toplam 111 milletvekili, RTÜK Yasası'nın 2 maddesinin bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açtı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Ali Şahin ile SP Kahramanmaraş Milletvekili Mustafa Kamalak, dava dilekçesini, Anayasa Mahkemesi Genel Sekreteri Ahmet Hamdi Yapıcı'ya verdi. Anayasa Mahkemesi'nden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulunan Mehmet Ali Şahin, yasanın, "Yayın İlkeleri" başlıklı 2. maddesinin (b) bendinde yer alan "...veya toplumda nefret duyguları uyandıran" ibaresi ile (r) bendinde yer alan "Televizyonda bölünür ekran yoluyla ana program ile ilgili veya ilgisiz bilgiler veren konuları işleyen yayınların yapılmaması" cümlesinin de Anayasa'ya aykırı olduğunu düşündüklerini belirterek, iptalini ve yürürlüğünün durdurulmasını istediklerini söyledi.

Şahin, dava dilekçesinde, 53 AK Parti'li, 48 SP'li, 6 bağımsız, 2 TDP'li, 1 BBP'li ve 1 de MHP'li milletvekilinin imzası bulund~|~uğunu söyledi.

Daha önce kimler başvurmuştu?

Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başvurusu üzerine yasanın 5 maddesinin bazı hükümlerinin yürürlüğünü durdurmuştu. Aynı yasanın toplam 13 maddesinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle 119 milletvekilinin açtığı dava da Anayasa Mahkemesi yürürlüğü durdurma istemini önümüzdeki günlerde karara bağlayacak.

Bu maddenin de iptali isteniyor

AK Parti ve SP'li milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi'ne verdikleri dilekçede, RTÜK Yasası'nın "Uyarı, para cezası, durdurma ve iptal" başlıklı 16. maddesinin 5. fıkrasında yapılan değişikliğin de Anayasa'ya aykırıolduğunu iddia ederek, bu hükmün de iptalini ve yürürlüğünün durdurulmasını talep ettiler. Söz konusu düzenleme şöyle: "Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı yayın yapılmaması, toplumu şiddete, teröre, etnik ayrımcılığa sevk eden veya halkı sınıf, ırk, dil, din, mezhep ve bölge farkı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik eden veya toplumda nefret duyguları oluşturan yayınlara izin verilmemesi ve yayınların, gerek yayın organı, gerekse hisse sahipleri ve üçüncü derece dahil olmak üzere üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımları veya bir başka gerçek veya tüzel kişinin haksız çıkarları doğrultusunda kullanılmaması ilkelerine aykırı yayın yapılması halinde uyarı yapılmaz ve yayın kuruluşunun yayını bir ay durdurulur. İhlalin tekrarı halinde yayın süresiz olarak durdurulur ve yayın lisans izni iptal edilir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137