12 Temmuz 2006 Çarşamba 00:00
Rusya MEM'i uyguluyor
Çatalca'daki Kuvay?ı Milliye Gençlik Kampı'na katılan Azeri iktisatçılar, Rusya'nın Milli Ekonomi Modeli'ni bölüm bölüm hayata geçirmeye başladığına dikkat çektiler. ~|~

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın onur konuğu olarak katıldığı İstanbul'daki Gençlik Kurultayına Azerbaycan'dan önemli konuklar misafir oldu. Bakü'den gelen 4 bilimadamı, kurultaya katılıp burada vatandaşlara hitap ettiler.

Rusya'nın tercihi: MEM
İlk konuşmayı genç iktisatçı Doç. Dr. Agil Ayvazoğlu yaptı. "Biz üniversitede okurken, hocalarımız vatan sevgisini Türklerden öğrenmemizi telkin ederdi. Azerbaycan'da sizleri çok seviyoruz" diyen Ayvazoğlu, konuşmasında geçtiğimiz Mart ayında Bakü'de düzenlenen Uluslararası Milli Ekonomi Modeli (MEM) Kongresi'nin yankılarını anlattı.  Ayvazoğlu, Azerbaycan'nın yanı sıra eski Sovyet cumhuriyetleri ve Rusya'nın bu modele büyük bir ilgi gösterdiğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Bir ekonomist olarak MEM'i Rusça'ya, Azerice'ye çevirdik.

Bu modele Rusya'dan ve Türk dünyasından büyük destek geldi. Muhterem hocamın büyüklüğünü sadece Azerbaycan değil, tüm Avrasya coğrafyasındaki ünlü alimler bir kez daha tasdikledi ve bundan emin oldular. Bugün bu eserin sadece Türkiye'yi değil aynı zamanda dünyayı kurtaracak bir eser olduğunu kendi fikirleriyle tasdik ettiler. Rusya'dan gelen Prof. Lisiçkin, modeli Rusya Federasyonu'na takdim etti. Şimdi Ruslar bu modelin bazı bölümlerini hayata geçirmeye başladı. Rusya'da ev hanımlarına maaş bağlandı. Rusya bu modeli bölüm bölüm kabul ediyor. İnşallah hocamızın başkanlığında bu model Türkiye'de de tatbik edilecek. Dünyada mazlum halkların kurtarılması için tatbik olunacak."
'Ekonomiyi bizleri Prof. Baş öğretti'

Bir başka Azeri bilim adamı iktisatçı Prof. Dr. Dünyamali Veliyev de yaptığı konuşmada BTP liderinin başlattığı hareketin ve ortaya koyduğu Milli Ekonomi Modeli'nin tüm dünyada büyük tesir yapacak toplumsal bir olay olduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Haydar Baş tektir. Bütün dünyaya insanları kurtarmak için Allah tarafından gönderilmiş bir güneştir. Onunla birlikte olmak bizleri sevindirir. Yeni bir kafayla, yeni bir gözle çözüm yolları arıyor. O yalnız Türk ulusunun bütün dünya halkını aydınlatmasını maksat edinmiştir. Tüm dünyada milyonlarca insan açlıktan, sefaletten inim inim inlemektedir. Haydar Baş, ezilen bu insanları içindeki bulundukları vaziyetten kurtarmak için bizlere bu modeli sunmaktadır. Biz matematiğin, fizikin ne olduğunu biliyoruz; çocuklar da biliyor ama ekonominin ne olduğunu büyükler de bilmiyor, alimler de bilmiyor. Sovyetler dönemindeki ekonomi uyku getiren bir bilim dalıydı. Kapitalizm kavga getiren bir sistemdi. İnsanları karşı karşıya getirdi. Haydar Baş'ın ekonomi tezi ise huzur ve refah ekonomisidir."

Gençlik kurultayına katılan bir diğer Azeri bilimadamı  ise Doç. Dr. Elşad Semedzade idi. Semedzade, duygularını Prof. Dr. Haydar Baş için yazdığı bir şiirle dile getirmeyi tercih etti.

Bu modelin Türkiye'de görülmemesi şaşırtıcı

Azerbaycan'ın ak sakallılarından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Ahmet Kaşemoğlu ise konuşmasına geçmişte büyük özlemini çektiği bir anekdotla başlayarak, "Bir vakit Azerbaycan'da yasak bir söz vardı. O söz Türk dünyası sözü idi. Şimdi burada bu dünyanın karşısında bulunmaktan daha büyük bir mutluluk yoktur" dedi.
Gelinen noktada dünyanın büyük sorunlarla karşı karşıya bulunduğunu ve herkesin bu sorunlar karşısında çözüm aradığını belirten Prof. Kaşemoğlu, sözü Prof. Dr Haydar Baş'a ait Milli Ekonomi Modeli'ne getirdi. Bu modelin sadece Türkiye için değil tüm dünya ülkeleri ve halkları için büyük bir önem taşıdığını söyleyen Kaşemoğlu, Türk basını ve Türk aydını böyle 'büyük bir olayı nasıl görmez' diyerek hayretlerini dile getirererek, şunları söyledi: "İlim adamları ile temasım çoktur. Türkiye'de ben hayret ediyorum. Niye MEM'i görmüyorlar. Türk dünyasının karşısında büyük bir misyon vardır. Türk milleti, dünyanın en ulu, en kadim kavmidir. Haydar Baş hocamın ortaya çıkışı, bu misyonu Allah'ın ona kısmet etmesi, her bir Türk için büyük bir şereftir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.