21 Mayıs 2006 Pazar 00:00
Rusya'dan MEM'e büyük ilgi
İstanbul ve Bakü'de iki uluslararası konferansla tüm dünyaya deklare edilen Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'ne Rusya'dan büyük ilgi. Milli Ekonomi Modeli'nin, Rusya'nın 3 yıllık Kalkınma Programı'na alınması tavsiye edildi ~|~
Kasım 2005'te İstanbul'da ve Mart 2006'da da Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de tüm dünyaya deklare edilen Milli Ekonomi Modeli'nin etkileri hızla yayılıyor. BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın sistemleştirip geliştirdiği Milli Ekonomi Modeli, Rusya'nın 80 ayrı bölgesinden toplam 457 bilimadamı, işadamı ve siyasetçinin katıldığı önemli bir toplantıda tebliğ olarak sunuldu.

Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Bakü Konferansı'nda, Rusya Bilimler Akademisi'nden Prof. Dr. Viladimir Lsiçkin'in teklifiyle kurulması kararlaştırılan "Uluslararası Bağımsız Milli Ekonomi Modeli Birliği" (UAMEMB) ilk toplantısını İstanbul'da gerçekleştirdi. Toplantıya UAMEMB Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, UAMEMB Genel Başkan yardımcısı Prof. Dr. Viladimir Lsiçkin, Azerbaycan'ın önemli ilim adamlarından Prof. Dr. Ahmet Kaşemoğlu ve diğer yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Henüz hukuki anlamda hayata geçmeyen Birliğin tüzük ve hukuki altyapısını oluşturmak üzere yapılan bu toplantıda Başkan yardımcısı Prof. Dr. Viladimir Lsiçkin Rusya'da Milli Ekonomi Modeli'yle ilgili yaptığı çalışmaları anlattı. 16 Mayıs 2006 tarihinde Rusya'nın başkenti Moskova'da, Rusya'nın 80 ayrı bölgesinden 457 bilimadamı, işadamı ve siyasetçinin katılımıyla gerçekleşen Rusya'nın gelecek stratejilerini ve bugünkü durumunu değerlendirme toplantısına katıldığını belirten Prof. Dr. Lsiçkin, Rusya'nın elit tabakasının katıldığı bu toplantıda Rusya'nın geleceğine dair stratejilerin ele alındığını söyledi. Rus hükümetinin de büyük ilgi gösterdiği bu toplantının aniden kararlaştırılan bir toplantı olmadığının ve Eylül 2005'te yapılmasının kararlaştırıldığının altını çizen Lsiçkin, bu toplantıda Milli Ekonomi Modeli'yle ilgili bir tebliğ sunduğunu belirtti.

'Rusya nereye gitmeli' sorusunun cevabının arandığı bu toplantıya "Rusya'nın kalkınması için alternatif stratejiler bulmada Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin yardımı ve etkisi" başlıklı bir tebliğ sunan Prof. Dr. Lsiçkin, bu tebliğinden sonra toplantıya katılanlar arasında büyük bir ilgi oluştuğunu ifade etti. Kendisine bu konuyla ilgili 12 konferans iştirakçisinin soru yönelttiğini ifade eden Lsiçkin, MEM'in Rusya'nın önde gelen bilimadamları ve siyasetçileri tarafından masaya yatırılarak tartışıldığını söyledi.

MEM Rusya'da nasıl tatbik edilecek?
Konferansta büyük ilgi uyandıran ve dikkatli değerlendirmelerin yapıldığı Milli Ekonomi Modeli'nin Rusya'da tatbikiyle ilgili kendisine iki soru sorulduğunu belirten Lsiçkin şunları söyledi: Milli Ekonomi Modeli'nin Rusya'da hayata geçirilmesiyle ilgili gelen sorulardan birisi şöyleydi: 'biz bu modeli Rusya'da tatbik etmeye hazır mıyız?'. Benim bu soruya cevabım, Rusya'nın bu modeli uygulamak için gerekli altyapıya sahip olduğu ve birçok bilimadamının bu tez üzerinde çalıştığı ve Rusya'da tatbik edilmesi için hazırlıklarını sürdürdüğü şeklinde oldu.

İkinci soru ise şöyleydi: 'Bu nasıl olacak? Mesela  faizsiz kredi meselesinde olduğu gibi Rusya'nın kanunları bu modele hazır mı? Bazı kanun ve düzenlemelerin değişmesine ihtiyaç vardır.' Bu soruya cevabım, 'elbetteki bazı kanunların ve düzenlemelerin değişmesi gerekecek' şeklinde oldu."

MEM Putin'e tavsiye edilecek

Bu toplantının en önemli sonuçlarından birisinin, MEM'in Rusya Devlet Başkanı Phutin'e, Rus hükümetine ve bakanlıklara tavsiye edilmesi kararının alınması olduğunu belirten Lsiçkin, Putin ve Rus hükümetinin derhal bu modelle ilgili görüşlerini bildirmelerinin isteneceğini söyledi. Yakında Rusya'nın 3 yıllık kalkınma planının hazırlanacağını belirten Lsiçkin, Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nin tavsiyelerinin bu 3 yıllık kalkınma planında derhal dikkate alınması için karar aldıklarını hatırlattı.

Baş: MEM tüm dünyayı kurtaracak
Lsiçkin'in konuşmasının ardından toplantıyı açan Prof. Dr. Haydar Baş, Uluslararası Bağımsız Milli Ekonomi Modeli Birliği'nin henüz hukuki olarak hayata geçmeden, etkilerini tüm dünyada göstermeye başladığını ve Rusya'da hayata geçebileceğini belirterek, Lsiçkin'e yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

Milli Ekonomi Modeli'nin bütün dünya devletlerini için daha doğrusu bütün dünya halkları için tek kurtuluş kapısı olduğunun Rusya örneğinden de anlaşılacağını belirten Baş şunları söyledi: "Yüce Türk milletini içine düştüğü iktisadi bunalımdan kurtaracak tek iktisadi model Milli Ekonomi Modeli'dir. Kimsenin kuşkusu ve tereddüdü olmasın, MEM Türk milletini bu badireden kurtaracak, layık olduğu hayat seviyesine kavuşturacak imkan ve kurallara  sahiptir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.