07 Temmuz 2006 Cuma 00:00
Sağlığa darbe

AKP Hükümeti'nin sigortalı hastalar için, en az 70 YTL olan tomografiye 70 kuruş, en az 80 YTL olan MR'a da 80 kuruş ödeme uygulaması 'sağlığa büyük darbe' olarak' nitelendiriliyor
~|~

Türk Tabibler Birliği Merkez Konseyi, yaptığı yazılı açıklamada, "AKP Hükümeti sağlık hizmetini sınırlayan ve sürekli cepten ödemeleri zorunlu kılan Genel Sağlık Sigortası (GSS)'nı uygulama tarihi olan Ocak ayını beklemeden bir Tebliğ ile fiilen yürürlüğe koydu" görüşünü öne çıkardı. Açıklamada Maliye Bakanlığı'nın 1 Temmuz'da yayınladığı genelgeyle başlatılan 'vaka başına ödeme' sistemi eleştirildi.

Halkın sağlığı risk altında
Yeni sistemin sağlık hizmetlerini tümüyle kaosa sürüklediğine işaret edilen açıklamada, "Çok ciddi halk sağlığı sorunu halini alacak olan ve halkın sağlık hakkını gasp eden bu uygulama aynı zamanda hekimlik uygulamasına tarihimizin en büyük ve en kötü müdahalesi anlamına geliyor" denildi.
Açıklamada şu görüşlere vurgu yapıldı:

* Hekim ve hastayı karşı karşıya getiren ve sağlık hizmet sunumunun sorunlarına IMF uyarıları üzerinden refleks geliştirmeyi benimseyen bu anlayışın, yılların birikimiyle oluşturulan ve binbir zorlukla hizmet vermeyi sürdüren Devlet Hastaneleri ve Tıp Fakültesi hastanelerinde onarılması imkansız tahribatlara yol açacağı açıktır.

* Yani her hastanın muayene ve tedavi süreci kısmi farklılıklar gösterebilir. Hastaya "vaka", tedavi sürecine "paket" adını vermek bilimselliği terk etmekle kalmayıp vicdanı da terk etmek anlamına gelir. Vaka başı ödeme miktarını aşan tetkikleri yapılmayan?yaptırılmayan kalp hastası bir emeklinin ölümü ile sonuçlanabilecek bir sürecin sonunda "vaka başı" ödeme nedeniyle ortaya çıkacak olan "adli vaka"nın vicdani, hukuki ve sosyal sorumluluğu bu kadar sorumsuzca tebliğ yaVyınlayanların olacaktır.

Sağlık hizmeti pahalılaşıyor
* Son dönemde başta sağlık ocakları, Kamu hastaneleri ve Tıp Fakülteleri olmak üzere yıllardır genel bütçeden hiç katkı yapılmayan sağlık kurumları kendi kaderine terk edilmiş, 1. Basamak sağlık hizmeti sunan sağlık ocaklarında hizmet paralı hale getirilmiş, koruyucu hekimlik ortadan kaldırılmıştı.
Yabancı tekeller
bayram ediyor

* Tamamen uluslararası tekellerin insafına terk edilmiş olan tıbbi teknoloji kullanımının teşviki başta olmak üzere SSK ilaç fabrikasının kapatılmasından ilaç alım yolsuzluklarına kadar her türlü hesapsızlığın takip ettiği IMF'nin sağlık programı sağlık harcamalarında büyük artış ortaya çıkardı. Ve doğal olarak iki kata yakın sağlık harcamalarındaki artış sağlık ortamında ve ülke gündeminde yerini aldı. Emekli Sandığı, SSK ve Bağ?Kur'u sınırsız kaynaklara sahip kuruluşlar olarak gören bu anlayış kısa sürede duvara dayandı. Sağlıkta koruyucu hekimlik yerine tedavi edici hekimliği özendiren, sağlık hizmeti tüketimini esas alan sistemin bir süre sonra beklendiği üzere sosyal güvenlik kurumlarının çökertilmesinden başka bir anlam taşımadığı da anlaşıldı.

Sağlıkta özelleştirme girişimleriyle son üç yılda kamu sağlık harcamalarını 11 milyar dolardan 19 milyar dolara çıkaran 'Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın iflası bu rakamlarla alenen ortadadır.    
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137