13 Haziran 2009 Cumartesi 00:00
Sahiller haraç mezat satılacak
Sahil şeridi ile turizm bölgelerinde "imar ve ruhsatlandırma" işlemlerinde yetkiyi, belediyelerin elinden alıp Kültür ve Turizm Bakanlığı'na veren yasa tasarısı pekçok kesim tarafından tepkiyle karşılandı. ~|~

 

Sahillerde ve turizm bölgelerinde devasa büyüklükte arazilerin hükümetçe haraç mezat yabancılara satılmasının önünü açacağı için eleştirilen çok tartışılacak yasa tasarısı meclise sunuldu. AKP Manisa Milletvekili Recai Berber ile arkadaşlarının Meclis Başkanlığı'na sunduğu yasa teklifi kabul edilirse sahil şeridindeki belediyeler, imar konusunda devre dışı bırakılacak ve sahillerde tek patron Kültür ve Turizm Bakanlığı olacak. Teklife göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ile turizm merkezleri içinde her ölçekteki planları yapmaya, yaptırmaya, onaylamaya ve tadil etmeye yetkili kılınıyor. Kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak satış, tahsis, kiralama, sınır ilânı ve değişikliği işlemleri ile çevresel etki yaratacak alt yapı ve üst yapı projelerinde, önce bakanlığın olumlu görüşünün alınması gerekiyor. Teklifin gerekçesinde, 'sahil yörelerindeki küçük belediyelerin bu tür özellikli konulardaki işlemler için gerekli insan kaynağı ve bilgi birikimine yeterince sahip olmadığı' ifadesine yer verildi.

Belediyelerin yetkilerine tırpan
Hükümet kanadı yasa tasarısını savunurken meslek odaları ve kıyı belediyeleri teklifi eleştiriyor. Uzmanlar tasarıyı yerel yönetimlerin yetkilerinin geri alınması olarak değerlendirdi. İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkanı Erhan Demirdizen, "Biz bu tasarıyı merkezi yönetimin denetimsiz biçimde her türlü uygulamayı yapması olarak algılıyoruz. Son zamanlardaki gidişat da bu yönde. Hükümet bir yandan yerel yönetimlerin yetkilerini artıracak kamu reformu yaptığını söylüyor, diğer yandan da iş imar ve planlama yetkilerine geldiği zaman kıskanç bir biçimde bunları geri topluyor. İmar yasasıyla yerel yönetimlere verilen bütün yetkileri, parça parça geri topluyor" dedi.

Yanlışı önleyen belediyelerin önü kesiliyor
Tasarının dünyada izlenen vizyona da ters, planlamanın ilkelerine de ters olduğunu söyleyen Demirdizen, "Bugüne kadar turizm bölgeleri ve kıyılarla ilgili yetkileri zaten merkezi hükümet, turizm ve bayındırlık bakanlıkları eli ile kullanıyordu, yerel yönetimlerin bu alanlarda yetkileri çok sınırlıydı. Ancak hiç değilse belediyeler, ruhsat aşamasında yetki kullanabiliyorlardı. Gördüğüm kadarıyla bu teklifle, Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde, merkezi  yönetimin istediği bir yatırımı önlemesinden endişe ettikleri belediyelerin önünü kesmeye çalışıyorlar" diye konuştu.

Sahiller yabancıların eline geçecek
AKP hükümetin planında Çanakkale'den Mersin'e kadar sahil bandında özellikle kaplıcaların bulunduğu yörelerde, yabancılar için villa kentler ve tatil köyleri kurmak var. Bu planın önünde engel olarak görülen yerel yönetimlerden "imar ve ruhsatlandırma" yetkisinin alınmak istendiğini dile getiren uzmanlar, sözkonusu yasa tasarısı kabul edildiği takdirde sahillerin haraç mezat yabancıların eline geçceği konusunda uyarıda bulundular.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100