09 Ocak 2004 Cuma 00:00
Sanal imza yasalara giriyor
Elektronik imzanın hukuki ve teknik yönleri ile kullanımını düzenleyen yasa tasarısı, TBMM Bayındırlık ve İskan ile Sanayi ve Ticaret komisyonlarının ardından esas komisyon olan Adalet Komisyonu'nda da kabul edildi.

"Elektronik İmza Kanunu Tasarısı", güvenli elektronik imzayı tanımlarken, bunun hukuki sonucu ve uygulama alanını da belirtiyor. Tasarıda elektronik imza şöyle tanımlandı:

"Güvenli elektronik imza; münhasıran imza sahibine bağlı olan, sadece imza sahibinin tasarrufunda bulunan güvenli elektronik imza oluşturma aracı ile oluşturulan, nitelikli elektronik sertifikaya dayanarak imza sahibinin kimliğinin tespitini sağlayan, imzalanmış elektronik veride sonradan herhangi bir değişiklik yapılıp yapılmadığının tespitini sağlayan elektronik imzadır."

Buna göre, güvenli elektronik imza, elle atılan imzayla aynı hukuki sonucu doğuracak. Kanunların resmi şekle veya özel bir törene tabi tuttuğu hukuki işlemler ile teminat sözleşmeleri güvenli elektronik imza ile gerçekleştirilemeye~|~cek.

Elektronik sertifika

Tasarıda imza sahibinin imza doğrulama verisini kimlik bilgilerinibirbirine bağlayan elektronik kaydı, "elektronik sertifika" olarak tanımlanıyor.

Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının da "elektronik sertifika, zaman damgası ve elektronik imzalarla ilgili hizmetleri sağlayan kamu kurum ve kuruluşları ile gerçek veya özel hukuk tüzel kişiler" olduğu ifade ediliyor. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının elektronik sertifika sahibine karşı sorumluluğu genel hükümlere tabi kılınıyor.

Elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı, kanundan doğan yükümlülüklerini yerine getirmemesi sonucunda oluşacak zararların karşılanması amacıyla "Sertifika Mali Sorumluluk Sigortası" yaptıracak.

İmzada sahteciliğe ceza

Tasarı, elektronik sertifikalarda sahtecilik yapanlara da cezalar getiriyor. Buna göre, sahte elektronik sertifika oluşturanlara 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 1 milyar liradan aşağı olmamak üzere ağırpara cezası verilebilecek.

Yükümlülüklerini yerine getirmeyen elektronik sertifika hizmet sağlayıcılarına 8 milyar liradan 20 milyar liraya kadar idari para cezası öngörülürken, suçların tekrarı halinde para cezalarının 2 kat olarak uygulanması da hükme bağlandı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.