08 Kasım 2006 Çarşamba 00:00
Sarıkaya'nın ihracı kesinleşti
İtirazları İnceleme Kurulu, Van Cumhuriyet Savcısı Sarıkaya'nın meslekten ihraç edilmesine ilişkin Hakimler ve Savcıları Yüksek Kurulu kararına yaptığı itirazı reddetti. ~|~


Şemdinli'de 9 Kasım 2006'da meydana gelen olayların Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ı da suçlayan iddianame hazırlayan Van Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten çıkarılması kesinleşti. Bu iddianamedeki bazı ifadeler nedeniyle hakkında soruşturma açılmıştı.

HSYK, Sarıkaya'nın meslekten ihracına karar verirken, karar kesinleşinceye kadar da görevden uzaklaştırmıştı. Sarıkaya'nın bu karara yaptığı itiraz salı günü görüşüldü. İtirazları İnceleme Kurulu, HSYK Başkanvekili Celal Altunkaynak'ın başkanlığında toplandı. Toplam 12 üyesi bulunan Kurula Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile yedek üye Belma Kösebalaban katılmadı.

Kurul, Sarıkaya'nın itirazın bire karşı 9 üyenin oyuyla reddetti. HSYK kararında olduğu gibi, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga bu karara da muhalif kaldı. Böylece, Sarıkaya'nın meslekten ihraç kararı kesinleşmiş oldu.

HSYK'nın kararının gerekçesi
HSYK'nın Sarıkaya'yı meslekten ihracını ilişkin gerekçesinde, hakim ve cumhuriyet savcılarının görev ve yetkilerinin Anayasa ve yasalarla düzenlendiğine işaret edilmişti. Gerekçede, "Savcının yetki sınırlarını aşarak gerçekleştirdiği eylem ve işlemler, yargı erkiyle diğer anayasal kuruluşlar arasındaki güven ortamının zedelenmesine ve yargının yıpranmasına sebebiyet vermiştir" ifadesine yer verilmişti. Gerekçede, özetle şöyle denilmişti:
"...Ulusal bütünlüğe yönelik saldırıları önlemek ve ortadan kaldırmak için yıllardan beri büyük bir özveriyle mücadele eden güvenlik güçlerinin, olayların sebebiymiş gibi algılanmasına neden olacak açıklamalarla, davanın açılmasıyla aleniyet kazanacağını ve bunun terör örgütünü destekleyenlere propaganda malzemesi olabileceğini düşünmeden iddianamede yer verdiği, yargının siyasallaşması iddialarına hak verdirecek şekilde siyasi konulara girdiği ve ayrıca Meclis Araştırma Komisyonu ile bağlantı kurduğu ve böylece siyasallaşmaktan korunmaya çalışılan yargı erkinin yeniden tartışılır hale gelmesine neden olduğu, dolayısıyla ilgilinin mesleki kıdem ve deneyiminden beklenen basireti göstermeyip, yargı etik kurallarına uygun düşmeyen davranışlarıyla adalete olan güveni sarstığı, toplanan deliller ve dosya kapsamıyla sübuta ermiştir."

Gerekçede, Sarıkaya'nın yetki sınırlarını aşarak gerçekleştirdiği eylem ve işlemlerinin yargı erkiyle diğer anayasal kuruluşlar arasındaki güven ortamının zedelenmesine ve yargının yıpranmasına sebebiyet verdiği, mesleğin şeref ve onurunu, memuriyet nüfuz ve itibarını bozacak nitelikte bulunduğu göz önünde tutularak, sergilenen mesleki bilgi ve beceri düzeyiyle meslekte kalmasına olanak bulunmadığı kanısına varıldığı kaydedilmişti. HSYK, bire karşı 6 üyenin oyuyla Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihracına karar vermişti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.