21 Ocak 2002 Pazartesi 00:00
Sayıştay'a başkan bulunamıyor
Türkiye Büyük Millet Meclisi adına kamu kurum ve kuruluşlarının hesaplarını denetlemekle görevli Sayıştay Başkanlığı, 7 aydır vekaletle yürütülüyor.

Sayıştay Birinci Başkanlığı, bu görevi yürüten Mehmet Kamil Mutluer'in 15 Haziran 2001 tarihinde yaş haddinden emekli olmasıyla boşalmıştı. Sayıştay Kanunu hükümleri uyarınca, "En Kıdemli Daire Başkanı" olan Sayıştay 6. Daire Başkanı Necip Pekçevik bu görevi vekaleten üstlendi.

TBMM'de yapılacak seçimler için adaylık başvuruları 3 Temmuz 2001 tarihinde sona ermişti. Aralarında Başbakanlık Müsteşarı Ahmet Şağar, Eski Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanvekili Biltekin Özdemir ile Sayıştay Başkanlığı'na vekalet eden Necip Pekçevik'in de bulunduğu 29 kişi adaylık başvurusu yaptı.

Süre sınırı yok

Sayıştay Kanunu'nda, TBMM'de yapılacak seçimler için herhangi bir süre sınırı bulunmuyor. Ancak, Meclis kulislerinde Sayıştay Başkanlığı için 7 aydır seçim yapılmaması,"Koalisyon ortakları arasında kimin seçileceği konusunda uz~|~laşma sağlanamadığı" şeklinde yorumlanıyor.

Seçim süreci

TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak Sayıştay Başkanlığı seçimi için gerekli değerlendirmelerde bulunmak üzere, Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri arasından 15 kişilik "Önseçim Geçici Komisyonu" kurulacak. Bu komisyon, siyasi partiler ve bağımsız üyelerin TBMM'deki temsil güçleri oranında ve ad çekme yöntemiyle oluşturulacak. Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Metin Şahin bu komisyonun da başkanlığını üstlenecek. Önseçim Geçici Komisyonu, üye tam sayısının salt çoğunluğuyla toplanacak ve adayları gizli oyla belirleyecek. Aday seçilebilmek için ilk turda üye tamsayısının salt çoğunluğu, ikinci turda oylamaya katılanların salt çoğunluğu aranacak. Önseçim Geçici Komisyonu, Sayıştay Başkanlığı için 2 aday saptayacak. Komisyon, gerekli gördüğü takdirde adaylarla mülakat yapabilecek. Sayıştay Birinci Başkanı seçilen aday bu görevi 7 yıl sürdürüyor ve süresi biten yeniden seçilebiliyor. Sayıştay Kanunu'na göre Birinci Başkan ve Sayıştay üyeleri azledilemiyorlar, 65 yaşından önce emeklilikleri istenemiyor. Ancak, Birinci Başkan ve üyelerin, TBMM Başkanı'nın önerisi üzerine Meclis üye tam sayısının beşte üç çoğunluğunun gizli oyu ile görevden alınması hükmü bulunuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137