07 Eylül 2001 Cuma 00:00
Selçuk'tan Anayasa'ya ilginç benzetme


2001?2002 Adli Yılı açılış töreni, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Selçuk, 2001?2002 Adli Yıl açılışı için hazırladığı 146 sayfadan oluşan konuşma metnini, özetleyerek okudu. Yargıya yasa taslağı hazırlama yetkisi tanınmasını isteyen Selçuk, birçok ülkede yurttaşlara anayasaya aykırılık davası açma hakkı tanındığını belirtti.

Selçuk, konuşmasına, yeni adli yılın ülkeye, insanlığa adalet barış ve mutluluk getirmesi temennileriyle başladı. Konuşmasında yargı sorunlarıyla ülke gündemindeki konulara değinen Selçuk, ortak hukuksal engelleri aşarak, dünyanın karşısına yepyeni bir anayasayla çıkılması gerektiğini vurguladı. Anayasa'nın, bilim adamlarının dediği gibi, anayasal devletin özüyle çalışan polis tüzüğüne benzediğini belirten Selçuk, sözleşme hukuku ve anayasa hukukunun, mevcut Anayasa'ya karşı olduğunu kaydetti.

Herşeyin elverişli olduğu şu anda niçin yeni bir anayasa yapmıyoruz" diye soran Selçuk, "Demokrasiye vurgun Türk ulusu için insan onuru, birey özgürlükleri ~|~ve haklarından yola çıkan, devleti bu özgürlükleri ve hakları koruma taahhüdüne sokan, hukukun üstünlüğü üzerine kurulan çoğulcu, özgürlükçü, katılımcı çağcıl demokrasiyi bütün boyutlarıyla gerçekleştiren yeni bir anayasa yapılmadıkça birey de, devlet de, demokrasi de esenliğe kavuşamayacaktır" diye konuştu.

Yargıya yasa taslağı hazırlama yetkisi

Demokrasinin, alın yazısı ve esenliğinin güçlü yargıya bağlı olduğunu vurgulayan Selçuk, birçok ülkede yurttaşlara anayasaya aykırılık davası açma hakkı tanındığını belirtti.

Yargıya yasa taslağı hazırlama yetkisi tanınmasını isteyen Selçuk, bütün yargı organlarına, önlerine gelen davalarda anayasaya aykırılık iddiasını nispi yargılama ve kendilerini ilgilendiren konularda yasalara ve yasa gücündeki kararnamelere karşı yüksek yargı organlarına Anayasa Mahkemesi'ne başvurma olanağı tanınması gerektiğini kaydetti.

Yolsuzlukla mücadele

Yargıtay Başkanı, yolsuzluklar çağında yaşandığını ifade ederek, bu çağda Türkiye'nin dünya istatistiklerinde yolsuzlukların en çok yaşandığı ülkelerin arasında yer aldığını söyledi. Selçuk, "Halkın yolsuzlukları finanse edecek gücü kalmamıştır. Bu bir çürümedir. Halkımız, bu yolsuzlukları artık taşıyamaz" diye konuştu.

Selçuk, yolsuzluklarla topyekün, amansız bir savaşıma girilmesinin zorunlu olduğunu belirterek, "Çünkü yolsuzluklar zamanında tespit edilmezse rejim için ölümcüldürler. Kamu yönetiminde aranan dürüstlük, eşitlik, hukukun üstünlüğü, bağlılık, süreklilik, yansızlık değerlerini, devletin saygınlığını, toplumsal adaleti, yarışma ve ekonomik düzene güvenilirliği, demokratik istikrarı, toplum ahlakını çürütürler" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.