26 Ağustos 2009 Çarşamba 00:00
Senaryo yeni değil

BTP Başkanlık Divanı, 'Kürt açılımı' konusunda manifesto yayınladı. Türkiye'ye Osmanlı Devleti gibi kefen biçildiğine işaret edilen manifestoda, senaryonun yeni olmadığına dikkat çekildi.
~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi Başkanlık Divanı, hafta sonu Ankara'da gerçekleştirdiği toplantıda AKP Hükümetinin 'demokratik açılım' başlığı altında başlattığı 'Kürt açılımı' konusunda bir manifesto yayınladı. Manifestoda, Kürt açılımının yeni bir senaryo olmadığına işaret edilerek, Ankara'da bazı ağızların İmralı ile aynı kavramları kullandığına dikkat çekildi.
İşte BTP Başkanlık Divanı'nın yayınladığı manifestonun ilk bölümü:

Senaryo yeni değil
1) Kürt açılımı projesi yeni bir senaryo değildir.
2) İmralı'dan Ankara'ya, Ankara'dan İmralı'ya aynı şeyi söyleyen ağızlar Kürt açılımını ortak seslendiriyor.
3) Açılım, bir paket ya da sınırları belli herhangi bir proje değil, (aynen Avrupa Birliği katılımı gibi) bir süreçtir. Yani hiçbir zaman şu ve şu şartları yerine getirirseniz vazifenizi yapmış olursunuz denmeyecek, bilakis daha ortada hiçbir şey yokken yer isimlerinin değiştirilmesi gibi ödemeler peşin, karşılıklar vadeli ve müphem olacaktır.

Süreç ayrılığı körüklüyecek
4) Süreç, birlik ve beraberliği değil açıkça ayrılığı körüklemekte, görülen mikro milliyetçilik, Türkiye'ye çözüm olarak sunulmaktadır.  Oysa bu akım Bosna, Ruanda gibi dünyada emsali görülmemiş katliamların sebebidir ve dünya tarafından lanetlenmiştir.
5) Proje ile Güneydoğuda farklı bir millet, farklı bir din ve farklı bir devlet üretiliyor.
6) Bu tür projeler Osmanlı Devletinde de (Tanzimat, Islahat fermanları, Meşrutiyetin İlanı gibi) çözüm getirmemiş, imparatorluk yıkılmıştı. Şimdi de da Türkiye için aynı kefen biçilmektedir. 

Ayrımlar sunni
7) Sağ - sol, Alevi - Sünni ayırımı gibi Türk - Kürt ayırımı da sunidir. Bu ülkenin böyle bir kavgası yoktur.
8) Ciddi devletler, büyük hamleler için kendilerini en güçlü hissettikleri zamanı gözetirler. Oysa Kürt açılımı, devlet kurumlarının, özellikle de terörle mücadelede devlet adına vazife gören kurumların en fazla yıpratıldığı, vatandaşın da kriz pençesinde sağlıklı muhakeme edemez hale geldiği bir döneme denk getirilmiştir.
9) Açılım aynı zamanda ABD'nin Irak'tan çekilmesi ve Kuzey Irak'ta 'Kürt' ibaresini haiz bir devletin kurulmasıyla eş zamanlıdır.
10) Paket Anayasadaki vatandaşlık tanımını değiştirmekte, etnik kimliklere millet sıfatı öngörmektedir.
11) Fener Rum Patriği ve diğer dini azınlıklar sürece halen müdahildir, Başbakan konuyla ilgili beyanatlarında '36 etnik grup'tan bahsederek hedef göstermiştir.
12) Açılımın bir başka bariz hedefi, 'Hakikat Komisyonları' teşkiliyle terörle mücadelenin bir soykırım suçu gibi ambalajlanmasıdır.
13) Terörün hedeflerini birebir benimseyip devlet politikası ilan edenler akan kanlarda terörü örgütleyip besleyen ve onun üzerine hesap yapanlar kadar vebal sahibidir. Bölünme ve etnik kimlik bir zamanlar devletimizin düşmanları için ulaşılmaz bir rüya iken bu gün alelade bir fikir haline gelmiştir. Bu da terörü hazırlayanlarla mutlu sona ulaştıranların aslında aynı bünyeye mensup olduğunu hatıra getirmektedir.
14) Türkiye Cumhuriyetinin ve halkının hâkimiyet hakkını Avrupa Birliği'ne devredenler, Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye asma vaadi ile getirdikten sonra İmralı'ya konuşlandırıp can güvenliği teminatı verenler, ikiz yasalarla devleti Avrupa Birliği'nin zincirli kölesi yapanlar da herhalde bunlardan farklı, ayrı ve gayrı değil hatta terör zincirinin bizzat orta halkasıdır. .

Prof. Dr. Baş, çeyrek asırdır dile getiriyor
15) Bu süreç, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Sayın Haydar Baş tarafından çeyrek asırdır ifade edilmekte olup, ekonomik ve kültürel unsurlar bihakkın yerine oturtulmadan (MEM gibi) hiçbir olumlu mesafe alınamayacağı tespit edilmiştir. Kısaca çözüm vardır ve bu çözüm bizim çözümümüzdür. Yabancı patentli, dikte değildir.
16) Teröre gerçek çözüm devletle vatandaşın her zamankinden daha sıkı kaynaşması ile olur. Bu, 70 milyonu ayırım gözetmeden kucaklamak anlamına gelmelidir. Yoksa devlete elde silah isyan edeni ödüllendirir, çocuğunu şehit verenin boynunu bükerseniz çözdüğünüzden daha büyük sorunları milletin ve devletin başına açarsınız. Bir kısım insanlara etnik azınlık adı altında diğer sıradan vatandaşların haiz olmadığı imkânlar tahsis etmek de aynı neticeyi doğuracaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137