28 Eylül 2001 Cuma 00:00
Sendika yöneticiliği kolaylaştırıldı
TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa'nın ''Sendika Kurma Hakkı" başlıklı 51'inci maddesinde değişiklik öngören Anayasa Değişikliği Teklifi'nin 20'inci maddesi kabul edildi.

Anayasa'nın 51. maddesinin ilk fıkrasındaki "işçiler ve işverenler" ibaresi, "Çalışanlar ve işverenler" olarak düzenlenerek, diğer çalışanlara da sendika kurma hakkı tanınıyor. Ayrıca, değişiklikle, sendika ve üst kuruluş yöneticiliği için aranan 10 yıl bilfiil çalışmış olma koşulu da kaldırılıyor.

Mevcut düzenlemede yeralan, sendikaların gerekli belgeleri vermemeleri halinde haklarında kapatılma davaları açılmasına yönelik hüküm de çıkarılıyor.

Kabul edilen değişikle Anayasa'nın 51. Maddesi, şu şekilde düzenlendi:

"Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ~|~ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.

Sendika kurma hakkı ancak milli güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve ahlak ile başkalarının korunması sebepleriyle kanunla sınırlanabilir.

Sendika hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir. Ayını zamanda ve aynı işkolunda birden fazla sendikaya üye olunamaz. İşçi niteliği taşımayan kamu görevlilerinin bu alandaki haklarınınkapsam, istisna ve sınırları, gördükleri hizmetin niteliğine uygun olarak kanunla düzenlenir.

Sendika ve üst kuruluşlarının tüzükleri, yönetim ve işleyişleri, Cumhuriyetin temel nitelikleri ve demokrasinin esaslarına aykırı olamaz." 20. maddenin oylamasına 443 milletvekili katıldı. Oylamada 424 kabul, 11 ret, 2 çekimser 5 de boş oy kullanıldı; 1 oy da geçersiz sayıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.