08 Ekim 2003 Çarşamba 00:00
Senyoraj hakkını niçin kullanmıyoruz?
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), 2. Yıldönümü münasebetiyle Samsun'da da bir etkinlik düzenledi. Büyük Samsun Oteli'nde gerçekleştirilen etkinliğe BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş da katılarak Milli Ekonomi Modeli'nin esaslarını anlattı. BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, 19 Mayıs 1919 tarihi dolayısıyla "bağımsızlık" kavramı ile adeta özdeşleşmiş Samsun'daki programda, bir ülkenin bağımsızlık göstergelerinden biri olan ve birçok insanın ilk defa duyduğu "Senyoraj" kavramına dikkat çekerek, Türkiye'nin acilen senyoraj mekanizmasını harekete geçirmesi gerektiğine işaret etti.

Senyoraj hakkı nedir?

Genel anlamda "paranın üretim maliyetiyle üzerinde yazılı değer arasındaki fark" şeklinde tarif edilen "senyoraj"da, bu farkın devletin kasasına gelir olarak girmesiyle, devletin, vergi toplamadan ya da borçlanmadan harcamalarının bir kısmını karşılayabilmekte olduğu bilgisini veren BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle devam etti: "Tarihsel olarak baktığımız zaman altın para sistemin~|~de altının üretim maliyeti ile nominal değeri arasında fark yoktur. Bu tür ekonomilerde, para otoritesi olan devletin, senyoraj geliri elde etme imkânı paranın maden içeriğini düşürmek dışında oldukça zordur. Ayrıca paranın maden içeriğini azaltmak iç ve dış ticareti olumsuz etkiler. Bu durum yurt içinde ekonomiyi takas ticaretine döndürmüş, uluslararası ticaret hacmini de daraltmıştır. İşte esnek olmayan bu tür para sistemleri para otoritesi olan devletin ihtiyaçlarını karşılayamamış ve yerini günümüz itibari para (kağıt para) sistemlerine bırakmıştır. Devlet tarafından basılan kağıt paranın maliyetinin çok düşük olması nedeniyle, maliyet ile yazılı değer arasındaki fark çok yüksek olmaktadır. Devlet paranın üzerinde yazılı değeri kullanarak mal ve hizmet alabilmektedir."

Sıfır faizle borçlanmak varken

Ülkelerde itibari para sisteminin yaygınlaşmasının, senyoraj gelirini, devletler açısından önemli bir kaynak haline getirdiğini, esnek bir sistem olan itibari para sisteminin ekonomide para arzının artırılması için uygun bir ortam sağladığını söyleyen, "itibari para sisteminde, senyoraj, devlet için sıfır faizle borçlanmak anlamına gelmektedir" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Para, hükümetin merkez bankasından sıfır faizle aldığı bir borç türüdür. Dolayısıyla harcamalarını para basarak finanse eden bir hükümet, tahvil arz etmesi durumunda bir maliyet unsuru olan faiz yükümlülüklerinden kurtulacaktır" şeklinde konuştu.

Asıl maksat başka

Gerçek bu iken günümüzdeki liberal ve kapitalist ekonomi anlayışları, ekolleri, senyoraj geliri elde etmek için devletin merkez bankasını devreye sokmasına karşı çıkarak senyorajı enflasyon vergisi olarak tanımlama yoluna gittiklerini, bu hakkı kullanmasını adeta ayıp saydıklarını, enflasyon vergisi olarak tanımladıkları senyoraj yerine de iç ve dış borçlanmaya gitmeyi tavsiye ettiklerini söyleyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, bu iktisadi kuralın enflasyonla ilişkillendirilmesindeki asıl maksadı şöyle dile getirdi: "Senyoraj hakkına 'enflasyon vergisi' olarak tanımlama getiren mantığın asıl maksadı devletin para basma hakkını elinden almak veya kısıtlamaktır. Devletin para basmasını enflasyon kaynağı olarak göstermeye çalışan günümüz iktisat ekolleri aslında 'parayla para kazanmayı ve kazandırmayı' alışkanlık haline getiren rant çevrelerinin ekmeğine yağ sürmektedir. Liberal ve kapitalist iktisat ekolleri ekonomi anlayışlarının merkezine faizi yerleştirdiklerinden, devletin merkez bankasını devreye sokarak para basması, para ile para kazanan servet sahiplerinin elindeki paraya olan talebi ortadan kaldıracaktır. Devlet senyoraj geliri elde ettiği takdirde, ne devlet, ne de devlet tarafından para ihtiyacı sağlanmış vatandaş, rant kesiminden yüksek faizle para talep etmeyecektir. Bu sebeple bu günkü iktisat görüşleri devletin senyoraj geliri elde etme hakkına 'enflasyon vergisi' demektedirler."

BTP'nin Büyük Samsun Oteli'nde yapılan toplantısında, aralarında değerli sanayici, iş adamı, bürokrat ve esnafın da bulunduğu çok sayıda samsunlu BTP saflarına katıldı. BTP'ye katılanların isimleri şöyle: Kaya Kocael, Şeref Özbek, Ali Yalçın, Gökhan Yeksan, Ahmet Pekmezci, Nihat Kaya, Hakan Berin, Adem Şimşek, Şeref Yıldız, Mehmet Varol, İsmail Şimşek, Yaşar Kızıltay, Adem Kaya, Mehmet Kefeli.

Dolar ve Euro

istilasının sebebi

Devletin senyoraj ile para arzını arttırmasının enflasyona yol açtığını iddia ederek emisyonu yasaklayan anlayışların, konvertibil olan dolar, euro, sterlin gibi paraların ülke ekonomilerine rahatlıkla ve karşılıksız girmelerine ses çıkarmadığını söyleyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "ABD, biraz kağıt ve mürekkep harcayarak dolar banknotlarını basmakta ve doların rağbet gördüğü ülkelerin mal ve hizmetlerini satın almaktadır. Ülkemiz ise, kendi parasını basmak yerine, Dolar ve Euro'yu ekonomisinde egemen para durumuna getirerek ABD ve AB'ye gelir transferi yapmış oluyor. Enflasyon vergisi denilerek iktisadi bir hastalıkmış gibi lanse edilen senyorajın az gelişmiş ülkelere yasak, küresel güçlere serbest olması bu sebepledir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137