02 Mayıs 2008 Cuma 00:00
Serbest muhasebecilik kalkıyor
 TBMM Genel Kurulunda, serbest muhasebeciliği kaldıran, serbest muhasebecilere mali müşavir olma hakkı tanıyan yasa tasarısının ikinci bölümünde yer alan 5 maddesi daha kabul edildi.  ~|~


    
TBMM Genel Kurulunda, gündemdışı konuşmaların ardından Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısının görüşmelerine geçildi.

Temel yasa olarak görüşülen tasarının birlik seçimlerinin nasıl yapılacağını düzenleyen 15. maddesi üzerinde AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin verdiği önerge kabul edildi. Birlik seçimlerinde çarşaf liste yerine nispi temsil sisteminin uygulanmasını öngören önergeyle tasarıdaki duruma geri dönülürken, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen çarşaf listeden vazgeçildi.

CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, önergenin kabul edilmesinin ardından yaptığı konuşmada, Hükümet tasarısında da yer alan nispi temsil seçim sisteminin ilk kez bir sivil toplum kuruluşunun seçimlerine dahil edildiğini belirtti. Canikli'nin önergesinin gerekçesinde, "Demokratik olmayan çoğunluk sisteminin sakıncaları giderilmektedir" denildiğine işaret eden Hamzaçebi, çarşaf liste seçim isteminin CHP ve AK Parti dahil tüm partilerin tüzüğünde bulunduğunu kaydetti.

Yapılan değişiklikliğin, iktidarın bir sivil toplum kuruluşunun seçimlerine müdahale ederek, bugüne kadar seçimleri kazanmayan bir grup için getirildiğini savunan Hamzaçebi, şöyle konuştu:

"Bu madde, Komisyon görüşmeleri sırasında değiştirilmişti. Bu değişiklik, AK Parti, 'Siz Komisyonda çok fazla önerge verdiniz, bu yüzden biz de size yalan söyledik, takiye yaptık, şimdi kendi kafamızdakini yapıyoruz' demek anlamına geliyor. Eğer siyaset buysa, ben bu siyasette yokum arkadaşlar. Bu ancak AKP tarzı siyaset olur. Bu değişikliğin iç tutarlılığı da yoktur. Bu seçim sistemi, TÜRMOB'un sadece delege seçiminde değil organ seçimlerinde de uygulanacak. Eğer bunu siyasete de uygularsak, o zaman CHP'nin bugün hükümette olması gerekir. Bu yapılan, çok konuşuyor diye Sayın Kamer Genç'i linç etmenin başka bir versiyonudur. Bu, demokrasiye yakışmayan bir siyaset tarzıdır. Sayın Canikli Maliyede benim muavinimdi, bunu söyleme hakkını bu yüzden kendimde görüyorum."

Hamçzaçebi, Maliye Bakanlığının böylesi bir düzenlemeyi yapamayacağını savunarak, "Maliye Bakanlığı yetkililerine bunun talimatını veren Maliye Bakanını kınıyorum" dedi.


NİYE TELAŞLANIYORSUNUZ?
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Hamzaçebi'nin ardından söz istedi. Yasaların uygulamasındaki aksaklıkları zaman zaman Meclise getirerek düzenlediklerini belirten Unakıtan, tasarıyı hazırlarken her kesimin görüşünü aldıklarını, ancak hiç kimsenin CHP kadar tepki göstermediğini söyledi. "Bu tepki niye acaba?" diye soran Unakıtan, meslek mensuplarının bile CHP kadar tepki göstermediğini bildirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.