02 Mayıs 2006 Salı 00:00
Sezer, 2 kanunu onayladı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, ihraç malı taşıyan nakliye araçlarının kullandığı motorinin ÖTV ve KDV'den muaf tutulmasına ilişkin kanunla Ulaştırma Bakanlığına, İstanbul Boğazı'na denizaltı tünel geçidi yapması veya yaptırılması için yetki veren kanunu onayladı. ~|~

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, 5493 sayılı ''Özel tüketim Vergisi Kanununda, Katma Değer Vergisi Kanununda ve Petrol Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'' ile 5494 sayılı ''Ulaştırma Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'' yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

5493 sayılı ''Özel tüketim Vergisi Kanununda, Katma Değer Vergisi Kanununda ve Petrol Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun''a göre, Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek sınır kapılarında ihracat rejimi kapsamında ihraç malı taşıyan kamyon, çekici ve soğutucu ünitesine sahip yarı römorkların depolarına, araçların ve soğutucu ünitelerin yakıt deposu standartlarını aşmamak kaydıyla, yalnızca yurtdışına çıkışlarında teslimi yapılacak motorin, ÖTV ve KDV'den istisna olacak.

Türkiye'de ikametgahı ve işyeri bulunmayanlarca yapılan taşımacılıkta istisnaların uygulanabilmesinde, karşılıklılık şartı aranacak.
Bu sınır kapılarında ihracat rejimi kapsamında yurtdışına çıkarılacak eşyayı taşıyan kamyon, çekici ve soğutucu ünitesinin yarı römorklarının depolarına, yalnızca yurtdışına çıkışlarında motorin teslimi, KDV'den istisna tutulacak. Aynı şekilde Türkiye'de ikametgahı ve iş merkezi bulunmayan taşıyıcıların istisnalardan yararlanması için karşılıklılık şartı aranacak.

Petrol Piyasası Kanunu'na eklenen maddeyle, ÖTV ve KDV'siz akaryakıt satan bayilerin paylarını da düzenleyen kanuna göre, bu kapsamda satılacak vergisiz akaryakıtın fiyatı, maliyetinin yüzde 8 fazlasını aşamayacak.
Kanun, 1 Haziran 2006 tarihinde yürürlüğe girecek.

İSTANBUL BOĞAZI'NA, DENİZALTI TÜNEL GEÇİŞİ
5494 sayılı ''Ulaştırma Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'', denizlerin iki yakasını denizaltından birbirine bağlayan her türlü ulaşıma ilişkin tüp ve tünel gibi ulaşım altyapı işlerini, yap-işlet-devret modeli de dahil olmak üzere planlamak, yapmak veya yaptırmak; bunlarla ilgili proje ve şartnameleri hazırlamak, hazırlatmak, incelemek, incelettirmek ve onamak; yapımı tamamlananları ilgili kuruluşlara devretmek; işletme aşamasına ait güvenlik, bakım ve onarım işlerine ilişkin esasları belirlemek ve gerekli önlemleri alma görevini Ulaştırma Bakanlığı'na veriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100