15 Şubat 2006 Çarşamba 00:00
Sezer 4 kanunu onayladı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, gümrük başmüdürlerinin müşavir olarak atanmasını öngören ve emeklilerin vergi iadesi için fiş toplamasına son veren kanunların da aralarında bulunduğu 4 kanunu onayladı. ~|~


Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer tarafından onaylanan ve yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen kanunlar şunlar:
- 5456 sayılı "Gümrük Müsteşarlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Bir Geçici Madde Eklenmesine Dair Kanun",
- 5454 sayılı "T.C. Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur'dan Aylık veya Gelir Almakta Olanlara Ek Ödeme Yapılması ile Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur'dan Aylık veya Gelir Almakta Olanlara Ödenen Gelir ve Aylıklarda 2006 Yılında Yapılacak Artışlar ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun",
- 5455 sayılı "Emniyet Genel Müdürlüğüne Ait Araç, Gereç, Mal ve Malzemenin Satış, Hibe, HEK ve Hurda Durum ve İşlemleri ile Hizmet Satışına Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun",
- 5457 sayılı "Telgraf ve Telefon Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun".

Gümrük başmüdürlerinin müşavir olarak atanmasını öngören "Gümrük Müsteşarlığının Taşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Bir Geçici Madde Eklenmesine Dair Kanun", Cumhurbaşkanı Sezer tarafından bir kez daha görüşülmesi için 4 Ocak 2006 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne geri gönderilmişti.

5456 sayılı "Gümrük Müsteşarlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Bir Geçici Madde Eklenmesine Dair Kanun"a göre, kaldırılan gümrükler başmüdürlüğü ve gümrükler muhafaza başmüdürlüklerinde görev yapan ve kadroları değiştirilen gümrük başmüdürü ile gümrük muhafaza başmüdürleri, Gümrük Müsteşarlığı'nda müşavirlik kadrolarına atanacak.

Bakanlar Kurulu kararıyla, 18 gümrükler muhafaza başmüdürlüğü ile 18 gümrükler başmüdürlüğü kapatılarak, yerine 18 adet "gümrük ve muhafaza başmüdürlüğü" kurulacak. Bu personelin kazanılmış özlük hakları da yasal güvence altına alınıyor.

5454 sayılı "T.C. Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur'dan Aylık veya Gelir Almakta Olanlara Ek Ödeme Yapılması ile Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur'dan Aylık veya Gelir Almakta Olanlara Ödenen Gelir ve Aylıklarda 2006 Yılında Yapılacak Artışlar ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun", emeklilerin vergi iadesi için fiş toplaması uygulamasına son verilerek, bunun yerine ek ödeme yapılması ile maaşlarına yüzde 6 oranında zam yapılmasını öngörüyor.

Kanunla, Vergi İadesi Hakkında Kanun'un, emeklilerin fiş vermesini düzenleyen maddesi de yürürlükten kaldırılıyor.

5457 sayılı "Telgraf ve Telefon Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" yüzde 55'i bir süre önce özelleştirilen Türk Telekom'da çalışan personelin haklarının 5 yıl süreyle korunmasını öngörüyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137