Bu haber kez okundu.

Sezer 4 kanunu onayladı
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 4 kanunu onayladı. ~|~


Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, 5496 sayılı "Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", 5503 sayılı "Türkiye İstatistik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun", 5504 sayılı "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile 5506 sayılı "Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi.

5496 sayılı "Elektrik Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" ile dağıtım tesislerinin özelleştirilmesi kapsamında, sözkonusu tesislerin sınırlarının daha net belirlenebilmesi amacıyla "iletim tesisi" tanımında değişiklik yapılıyor. Buna göre, iletim tesisi, "üretim tesislerinin 36 kV üstü gerilim seviyesinden bağlı olduğu noktalardan itibaren iletim şalt sahalarının orta gerilim fiderleri de dahil olmak üzere dağıtım tesislerinin noktalarına kadar olan tesisleri" şeklinde tanımlanıyor.

TEDAŞ'ın faaliyet alanında yer alan ve dağıtım için gerekli olan işletme ve varlıklar üzerinde, mülkiyeti saklı kalmak kaydıyla TEDAŞ ile belirlenen dağıtım bölgelerinde faaliyet göstermek üzere kurulan elektrik dağıtım şirketleri arasında, işletme hakkı devir sözleşmesi düzenlenecek.

5503 sayılı "Türkiye İstatistik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığında kadro karşılığı sözleşmeli statüde istihdam edilecek personelin, sözleşme usul ve esasları ile ücret miktarı ve her türlü ödemelerinin Bakanlar Kurulunca tespit edileceğine dair 5429 sayılı Kanunun 45 inci maddesinin ikinci fıkrası ve Başkanlıkta, Birinci Hukuk Müşaviri hariç olmak üzere tüm atamaların Bakan tarafından yapılmasını öngören aynı Kanunun 56'ncı maddesinin birinci fıkrası Anayasa Mahkemesinin iptal gerekçeleri göz önünde bulundurularak yeniden düzenleniyor.

Kanuna göre, TÜİK'te sözleşmeli olarak çalışan personele, başkan tarafından belirlenecek tutarda aylık brüt sözleşme ücreti ödenecek.

5504 sayılı "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la öğretmenlerin temmuz ve ağustos ayları yerine, haziran ve temmuz aylarında emekli olmalarını öngörüyor.

5506 sayılı "Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesinin Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun"la uluslararası alanda yolsuzlukla mücadelede daha etkin olunabilmesi için Birleşmiş Milletlere üye devletlerin bir dizi önleyici tedbir alınmasını gerektiren "Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi"ne Türkiye'nin katılması uygun bulunuyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100