23 Ekim 2001 Salı 00:00
Sezer, 5 yasayı veto etti
TBMM'nin 21. Yasama Döneminde, ikisi afla ilgili olmak üzere 5 kanun, Cumhurbaşkanlığı tarafından bir kez daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderildi.

Demirel'den Sezer'e veto trafiği

18 Nisan 1999 seçimlerinden sonra kurulan 57. Hükümet döneminde TBMM'den çıkartılan yasalardan 5'i, Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis'e iade edildi. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, öğrenci affı ile birleştirilmiş 4453 Sayılı şartla salıverme, bazı suç ve davaların ertelenmesine ilişkin yasayı TBMM'ye iade etti. TBMM bu kanunun sadece öğrenci affı ile ilgili kısmını benimseyerek yeniden yasalaştırdı.

Şartla Salıverme ile Bazı Suç ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa daha sonra tek başına yasalaştırıldı, ancak bu yasa da Demirel'den görevi devralan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edildi. TBMM, yasayı değiştirmeden kabul etti ve bu düzenleme yürürlüğe girdi. Anayasa Mahkemesi, bu yasayı kısmen iptal ederek, şartla salıverme ile dava ve cezalardaki ertelemenin sınırlarını genişle~|~tti.

RTÜK Kanunu'na hayır

Kamuoyunda "RTÜK Yasası" olarak adlandırılan "Özel Radyo ve Televizyon Yasası'nda değişiklik öngören Kanun da Cumhurbaşkanı Sezer tarafından TBMM'ye geri gönderildi. 4676 Sayılı bu kanun, TBMM Adalet Komisyonu'nun gündeminde görüşülmek üzere sırasını bekliyor.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, bir kez daha görüşülmek üzereTBMM'ye geri gönderdiği bir başka düzenleme ise IMF'nin çıkmasını istediği 15 yasa arasında yer alan "Tekel ve Tütün Mamulleri Kanunu'nda değişiklik öngören 4685 sayılı Kanun" oldu. Bu kanun da şu anda Sanayi, Ticaret ve Teknoloji Komisyonu gündeminde bulunuyor.

Memurların ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun'da değişiklik öngören 4696 Sayılı Kanun ise Cumhurbaşkanı tarafından TBMM'ye geri gönderilen beşinci kanun oldu. Bu kanun, geçtiğimiz hafta Adalet Komisyonu'nda aynen kabul edilerek TBMM Genel Kurulu gündemindeki yerini aldı.

İptal edilen KHK'lar

TBMM'nin kanunlaştırdığı 4588 Sayılı kanunun iptal edilmesi üzerine dönemin anamuhalefet partisi FP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuru sonucunda hükümet tarafından çıkartılan 18 Kanun Hükmündeki Kararname de (KHK) iptal edildi.

Anayasa Mahkemesi de Sezer ekseninde

Bu arada, 21. Yasama Dönemi'nde kabul edilen 5 kanunun bazı maddeleri de Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Anayasa Mahkemesi'nin iptal ettiği kanunların maddeleri şöyle:

- 4454 Sayılı Basın ve Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesine ilişkin Kanunun 1. maddesinin 1. fıkrası.

- 4498 Sayılı Kanunu'nun, (Koç ve Sabancı Üniversitelerinin kurulmasına ilişkin) 2. maddesi ile eklenen fıkranın ilk cümlesi ve geçici 1. maddesi.

- 4531 Sayılı Gayrimenkul Kiralarının Artışını Sınırlayan Kanunun, geçici 7. maddesinin (Kira artışlarının 2001'de yüzde 10 ile sınırlanacağına ilişkin) birinci fıkrasındaki ibare.

- 4588 Sayılı Yetki Kanunu'nun (memurların maaşlarında düzenleme öngören) 1. maddesi ile 2. maddesinin bir fıkrası.

- 4616 Sayılı Şartla Salıverilmeye Dava ve Cezaların Ertelenmesine İlişkin Yasa'nın bazı maddeleri.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.