08 Kasım 2001 Perşembe 00:00
Sezer, Körfez'e asker gönderilmesine karşıydı
ABD'nin İngiltere ile Afganistan'a yönelik birlikte başlattığı "Sürekli Özgürlük Harekatı" kapsamında Hükümet'e yurt dışına asker gönderme ve asker kabulü konusunda izin veren TBMM kararının bir benzeri Körfez Savaşı zamanında çıkarılmış, Anayasa Mahkemesi iptal istemini reddetmişti.

Sezer, asker göndermeye karşıydı

Dönemin anamuhalefet partisi Erdal İnönü'nün liderliğini yaptığı SHP (Sosyal Demokrat Halkçı Parti) tarafından Anayasa Mahkemesi'ne yapılan iptal istemli başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme'nin oy çokluğuyla aldığı kararda, o tarihte Anayasa Mahkemesi üyesi olan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in de aralarında bulunduğu dört üye karşı oy kullanmıştı.

Yine sınırsız yetki istenmişti

Körfez Savaşı sırasındaki TBMM kararı, Yıldırım Akbulut Hükümeti döneminde 5 Eylül 1990 tarihinde çıkarıldı. Karar, Körfez Savaşı sebebiyle Ortadoğu'da barışın ve istikrarın yeniden temini ve ülkenin olası tehlikeler karşısında güvenliğinin sağlanması için Hükümet'e yurt dışına asker gönderme ~|~ve asker kabulü için izin verilmesini öngörüyordu. TBMM kararında, bu konuda süratli karar alınması ve dinamik politika izlenmesi amacıyla "lüzum, hudut ve şümulü Hükümet tarafından takdir ve tayin olunacak şekilde" asker kullanım izni veriyordu.

O tarihte anamuhalefet partisi olan SHP Grubu adına Anayasa Mahkemesi'ne yapılan iptal başvurusunda "TBMM kararıyla siyasal iktidara yetki verilmiş olması bir yetki devridir, özünde Anayasa'yı tadil niteliği taşımaktadır" görüşü öne sürülmüştü.

Başvuruda, TBMM kararının yasama faaliyetinin Anayasa Mahkemesi denetimine tabi olduğu savunularak, "Hükümet, bu belirsiz ve subjektif değerlendirme ve yoruma müsait nedenlere dayanarak, belirsiz sürede ve dilediğinde bu yetkiyi kullanabilecektir" iddiasına yer verilmişti.

Yüksek Mahkeme hiç dikkate almadı

Anayasa Mahkemesi kararında, TBMM kararı sözcük sözcük irdelenerek, "somut neden" bulunduğu, "kapsamın belli olduğu" ifade edilerek, izin kararına ilişkin amacın da gösterildiği belirtilmişti.

Yüksek Mahkeme'nin kararında, "TBMM kararı, Anayasa Mahkemesi'nce Anayasaya uygunluk denetimine bağlı tutulan işlemlerden, ayrıca nitelik ve içerik yönünden bunlara eşdeğer metinlerden görülmediğinden, Anayasaya aykırı olup olmadıklarını belirlemek için esasın incelenmesi olanağı bulunamamıştır" denilmişti.

İptal isteminin reddine ilişkin karar oy çokluğuyla alınmış, dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Yekta Güngör Özden ile üyeler Ahmet Necdet Sezer, Yılmaz Aliefendioğlu ve Selçuk Tüzün "karşı oy" kullanmıştı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137