05 Temmuz 2007 Perşembe 00:00
Sezer ve CHP'nin açtığı davalar bugün görülecek
Anayasa Mahkemesi, "cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılması" yönündeki Anayasa değişikliği... ~|~
Anayasa Mahkemesi, "cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi, milletvekili genel seçimlerinin 4 yılda bir yapılması" yönündeki Anayasa değişikliği paketinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile CHP'nin açtığı davaları bugün görüşecek.

Cumhurbaşkanı Sezer, 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un, öncelikle "yok hükmünde olduğunun" saptanması, olmaması durumunda biçimsel yönden iptaline karar verilmesi istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açmıştı.

Konuyla ilgili olarak CHP de, Yüksek Mahkeme'ye iki ayrı başvuruda bulunmuştu.
CHP, ilk olarak Anayasa Değişikliği paketine ilişkin kanun ile ilgili şu başvuruyu yapmıştı:
"5660 sayılı Kanun'un ikinci görüşmesinde eylemli bir İç Tüzük düzenlemesi olarak oluşturulan; Cumhurbaşkanı tarafından bir daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderilen Anayasa değişikliğine ilişkin kanunların ikinci görüşmede tümünün veya maddelerinin aynen kabulü için gereken karar yeter sayısının TBMM üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu olduğu hükmünün, Bu eylemli İç Tüzük düzenlemesinin ayrılamaz parçası olan, 5660 sayılı Kanun'un 1. maddesinin kabulüne ilişkin 31 Mayıs 2007 günlü TBMM kararının, Cumhurbaşkanının bir daha görüşülmek üzere TBMM'ne geri gönderdiği kanunların yapılan ikinci görüşmede usulüne uygun olarak kabul edilmeyen veya reddedilen maddelerinin kabul edilen maddeleri ile tümü üzerindeki oylamaya taşınacağı ve kanunun tümü Anayasa'nın öngördüğü yeter sayı ile kabul edilirse bu kabul kararının geçerli sayılarak tüm maddelerinin kabul görmüş olacağı hükmünün, Bu eylemli İç Tüzük düzenlemesinin ayrılamaz parçası olan, 5660 sayılı Kanun'un tümünün kabulüne ilişkin 31 Mayıs 2007 günlü TBMM kararının iptallerine ve yürürlüklerinin durdurulmasına karar verilmesi istemi." CHP, Anayasa Mahkemesine yaptığı ikinci başvuruda da 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un iptaline karar verilmesini istemişti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137