07 Eylül 2001 Cuma 00:00
Sezer yargıya
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2001?2002 Adli Yılının Açılışı dolayısıyla, Yargıtay Başkanı Sami Selçuk'a bir mesaj gönderdi.

Sezer, mesajında, Hukuk devleti ilkesinin, çağdaş demokrasilerin belirleyici niteliği olduğunu ve çağdaş uygarlık düzeyine yükselebilmenin, hukuk devleti ilkesinin evrensel ölçütlere uygun olarak gerçekleştirilmesi, geliştirilmesi ve korunması ile olanaklı bulunduğunu kaydetti.

Hukuk devletinin, demokratiklik ilkesinin yanı sıra evrensel kuralların üstünlüğünün de güvencesi olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Sezer, mesajında şöyle devam etti:

"Demokrasi ve hukuk devleti, biri diğeri olmadan düşünülemeyecek iki temel kavramdır. Hukuk devleti, hukukun bilinen ve tüm uygar ülkelerin benimseyip uyguladığı ilkelere, evrensel hukukun üstün kurallarına bağlı olan devlettir.

Hukuk devleti ilkesi, yargısal denetim yoluyla yürütme ve yasamanın sınırsız gücünü dengeleyen işlevi ile hukukun üstünlüğü temeline dayanır. Hukukun üstünlüğü, devletin hukuka bağlılığın~|~ı, yasama ve yürütme erkleri ile yönetimin işlem ve eylemlerinin bağımsız yargı tarafından denetimini sağlar; temel hak ve özgürlüklerin güvencesini oluşturur. Böylece kişilerin hukuk güvenliği de sağlanmış olur.

Devlet organlarının kurallarla sınırlanması erkler ayrılığı ilkesi ile gerçekleşir ve üstün kurallara bağlılığı sağlandığı ölçüde de hukuk devleti gelişir.

Cumhuriyetimizin temel kurumlarından bağımsız yargıya yapılan her türlü karışma ve baskı, hukuk devleti ilkesini zedeler. Kendilerini hukukun üzerinde gören kişi ve kurumlar, demokrasi için büyük tehlike oluştururlar. Ulusumuzun demokratik değerlere ve hukuka bağlılığı, Atatürk ilke ve devrimlerini uygulamadaki kararlılığı bu anlayıştaki kişi ve kurumların başarılı olmalarına olanak tanımayacaktır.

Bugün yargı organlarımız, hukukun temel ilkeleri çerçevesinde çağdaş bir anlayışla görevlerini yerine getirmektedirler. Bu bağlamda,yargı bağımsızlığı ve yargıç güvencesi hukuk devleti ilkesinin en önemli gereklerindendir.

Yasama ve yürütme organlarının işlemlerini denetlemekle görevli bağımsız yargının işlevini eksiksiz yerine getirmesi Cumhuriyetimizin ve demokrasinin güvencesidir. Bu, aynı zamanda halkın adalete duyduğu güveni pekiştirecektir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129

banner132