26 Mayıs 2001 Cumartesi 00:00
Sezer'den Telekom'a ?zoraki' onay
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türk Telekom'un özelleştirilmesini öngören yasayı onayladı. Cumhurbaşkanı Sezer, yasayı onaylarken; hükümeti de uyardı.

Yabancı endişesi

Cumhurbaşkanı Sezer, Türk Telekom ile ilgili onay kararında, "Anayasa Mahkemesi, özelleştirme ve Telekomünikasyon hizmetleriyle ilgili kararlarında, Devletin geleceği üzerinde doğrudan etkisi olan hayati önemdeki konularda, Türk Ulusu'nun çıkarlarının, ülke güvenliği, savunması ve bağımsızlığının sağlanması için özelleştirmenin yabancılaştırmaya dönüşmemesi, bunu sağlamak için yasal düzenlemelerde, yönetim ve denetimde yabancı ağırlığını önleyicikurallara yer verilmesi gerektiğini kabul etmiştir" görüşüne yer verdi.

Açıklamadaki

3 çekince

* 4673 Sayılı Türk Telekom'un Özelleştirilmesini Öngören Yasa'da, yabancı gerçek ya da tüzel kişilerinin Türk Telekom'daki pay oranının yüzde 45'i geçemeyeceği, bunların doğrudan ya da dolaylı olarak şirketin çoğunluk paylarına sahip olamayacakları, yabancı gerçek ya da tüzel ki~|~şilere Türk Telekom'un yönetim ve denetiminde oy çoğunluğu sağlanamayacağı, tüm satış işlemlerinde bu koşul ve karşılıklılık ilkesinin göz önünde bulundurulacağı kurala bağlanmıştır.

* Sayın Cumhurbaşkanımız, Anayasa Mahkemesi'nin kararları ile yasanın yukarıda vurgulanan kuralını ve ülkenin güvenliği yönünden yasada yer verilen diğer kuralları gözeterek 4673 sayılı yasanın yayımlanmasını uygun bulmuşlardır.

* Sayın Cumhurbaşkanımız, ayrıca IMF'ye verilen niyet mektubunda belirtilen stratejik yatırımcı konsorsiyumunda yabancıların çoğunlukta bulunmasının, yukarıdaki yasa kuralına uygun düşmeyeceğini, ana sözleşme değişikliğinde bu hususlara uyulması gerektiğini bir ek yazıyla Başbakanlığa bildirmişlerdir.

Ne siyaset yargıya; ne de yargı siyasete müdahale etsin

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Basın Başdanışmanı Metin Yalman, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Beyaz Enerji Operasyonu konusundaki görüşlerini de aktardı. Yalman, Sezer'in siyasetin yargıya müdahale etmemesi, yargının da kesinlikle siyasallaşmaması gerektiğini ifade ettiğini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı, ancak yargıya intikal etmiş kimi konularda herhangi bir değerlendirme ve yorumda bulunmanın doğru olmayacağı düşüncesindedir" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.