29 Ekim 2001 Pazartesi 00:00
Sezer'den yerli malı tavsiyesi
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 78'inci yıldönümü dolayısıyla yayınladığı oldukça uzun mesajında, kapalı rejimlerin güçlenmeye başladığı bir dönemde, halka dayanan ve şeffaf yönetim anlayışını getiren Cumhuriyet'in ilanının, köklü bir dönüşüm başlattığını, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında Türkiye'nin, uygarlık yolunda önemli ilerlemeler kaydettiğini ifade etti.

Ulus egemenliğini temel alan Cumhuriyet rejiminin bir yurttaşlık bilinci oluşturduğunu, yurttaşlar arasında eşitliği sağlayarak, herkese ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkını verdiğini savunan Sezer, mesajında şu görüşleri öne çıkardı: "Cumhuriyet'in getirdiği yeniliklerden biri de hukuk devleti ilkesinin benimsenmesi olmuştur. Demokratik bir rejimin temel niteliklerinden olan laiklik ve hukuk devleti ilkesi, çağdaş yaşamın da vazgeçilmez koşullarındandır. Cumhuriyet rejimi, çağdaş demokrasilerin temeli olan, devletin birey için varolduğu anlayışını yerleştirme~|~ye çalışmıştır. Hukuk devleti ilkesinin yaşama geçirilebilmesi için, hukuksal ve yönetsel alanların bireye öncelik verilerek düzenlenmesini sağlamak zorundayız."

Anayasa paketine övgü

Sezer, TBMM'nin, büyük bir uzlaşma ve uyum örneği sergileyerek, Anayasa'da yaptığı değişiklikleri, "Anayasa'nın daha çoğulcu, özgürlükçü, katılımcı ve güvenceli bir duruma getirilmesi yönünde atılan olumlu bir adım" olarak değerlendirdi.

Hükümete tavsiye

Sezer, Türkiye'nin ekonomik yönden zor bir dönemden geçtiğine dikkati çekerek, ekonominin belirsizliklerden arındırılmasının, güven ortamının yeniden sağlanmasının ve geleceğe dönük kaygıların ortadan kaldırılmasının, ekonomik sorunlarla mücadeleyi kolaylaştıracağını bildirdi.

Yerli malı tavsiyesi

Ekonomiye planlı, bütüncül ve uzun erimli yaklaşımlarla yeni bir yön vermek gerektiğini bildiren Sezer, şöyle devam etti:

"Ekonominin akılcı temellerde düzenli işlediği, rekabete açık piyasa ekonomilerinde işsizlik sorununa daha rahat çözüm bulunabildiği, üreten bir ekonominin, yurttaşların yaşam düzeyini dahakolay yükselteceği gerçeğini hiçbir zaman göz ardı etmemeliyiz.

Üretimin geliştirilmesine yönelik önlemlerin alınması, uygulamaların başarısını da belirleyecektir. Yerli üreticinin desteklenmesi, bu bağlamda halkımızın yerli mallara yönelmesi, sorunların aşılmasına ve güçlü bir ekonominin yaratılmasına yardımcı olacaktır."

Sezer geçen yıl irtica ve terörün üzerinde durmuştu

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, geçtiğimiz yıl yayınladığı mesajında, "Demokratik, laik cumhuriyetimizi yıkmayı hedefleyen, terör ve irticayla savaşımı, ulus olarak her koşulda sürdüreceğimizden emin olunmalıdır" dedi. Cumhurbaşkanı Sezer, yurttaşları, bu konuda "daha duyarlı olmaya" çağırdığını bildirdi.

Sezer, mesajında şu görüşleri ifade etmişti: "Devletin resmi dili, bayrağı, sınırları, egemenlik hakları her türlü tartışmanın üstünde olup, bunların korunması Devletin yasal hakkı ve görevidir. Demokratik, laik Cumhuriyetimizi yıkmayı hedefleyen, terör ve irtica ile savaşımı, ulus olarak her koşulda sürdüreceğimizden emin olunmalıdır. Demokrasiyi kişiye göre yorumlamadan, toplumun tüm kurum ve kurallarında yaşatmak, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, hukuka inanan her bireyin ortak sorumluluğudur."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137