25 Eylül 2006 Pazartesi 00:00
Sezer'e vakıf raporu
Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, TBMM gündemine gelen Vakıflar Yasa Tasarısıyla ilgili endişelerini, bir raporla Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e iletti. ~|~

 

 

Aygün, Tasarının Lozan ve Anayasaya aykırılıklar içerdiğini ileri sürdü ve ''Tasarı Sevr kokuyor. Fener Rum Patriği Bartholomeos'un bile Vakıflar Genel Müdürlüğü Meclisine seçilmesinin yolu açılıyor'' değerlendirmesinde bulundu.
ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Sezer'e sunulan raporda, Vakıflar Yasa Tasarısıyla ilgili eleştiri ve endişeler 37 maddede toplandı.
Tasarı ile Heybeliada Ruhban Okulunun önündeki tüm engellerin kaldırıldığı belirtildi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde tazminat davalarının gündeme gelebileceği vurgulandı.
Raporda, özetle şu değerlendirmelere yer verildi:

Rapordaki görüşler

  • 'Yabancılara Vakıf kurma ve yönetme hakkı tanınıyor.
  • Cemaat Vakıflarının yöneticileri de yabancı olabilecek. Bu ise cemaati kalmamış bazı cemaat vakıflarının yurt dışından gelecek olan gayrimüslim yabancılarca yönetilmesini gündeme getirecek, hatta bazı vakıfların tekrar canlandırılması anlamına gelecek.
  • Yabancıların Türkiye'de kurduğu vakıflar, kendi içinde örgütlenebilecek.
  • Yabancı vakıflar, Türk vakıflarıyla aynı statüye sahip olacak. Yabancılar, vakıf üzerinden hareketle, vakfın anayasal haklarının kullanımında ciddi bir inisiyatifi ele geçirmiş olacak. Yabancıların ülkemizde kuracakları vakıfların ülkemizdeki faaliyetleri ulusal güvenlik sorununu da beraberinde getirecek.
  • Yabancı vakıflar sınırsız gayrimenkul satın alabilecek.
  • Tasarı, Anayasaya aykırılık içeriyor. Karşılıklılık şartı aranmaksızın yabancı uyruklu kişilerin kuracakları vakıflara Türkiye'de taşınmaz mal edinme hakkını tanımak, kamu yararı, ülke güvenliği ile toprak?ülke unsuru bakımından, devletin bölünmez bütünlüğünü tehlikeye düşürecek bir husustur.
  • Vakıfların uluslararası ilişkilerinde her türlü sınırlama kaldırılıyor.
  • Tasarıda öngörülen özgürlükler derneklere bile tanınmamıştır. Tasarıyla, önemli ulusal direnç odakları devre dışı bırakılmaya çalışılıyor.
  • Vakıflar Meclisi üye sayısı 17'ye çıkarılıyor. Cemaat vakıfları ve yabancılar, Vakıflar Genel Müdürlüğünün yönetimine ortak oluyor. Buna göre Fener Rum Patriği Bartholomeos'un bile Vakıflar Genel Müdürlüğü yönetimine seçilmesinin yolu açılıyor.
  • Heybeli Ada Ruhban Okulunun önündeki tüm engeller kaldırılıyor. Bu bakımdan Ruhban Okulunun da Cemaat Vakfının Kuracağı bir Üniversite aracılığıyla yeniden açılması gündeme gelecektir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.