20 Temmuz 2002 Cumartesi 00:00
Sezer'in de önceliği AB yasaları!
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Özel Kalem Müdürü Tacan İldem aracılığıyla yaptığı Çankaya Köşkü'ndeki haftalık basın bilgilendirme toplantısında, erken seçimin siyasi belirsizliği ortadan kaldıracağını belirtti. Cumhurbaşkanı Sezer, iki önemli konuda talepte bulundu: Erken seçim öncesinde Siyasi Partiler (SPY) ve Seçim Kanunu'nda sağlıklı yurttaş?devlet ilişkisini ve parti içi demokrasiyi sağlayacak düzenlemeler yapılmalı ve AB'ye uyum yasaları tarihi bir uzlaşmayla çıkarılmalı....

Cumhurbaşkanlığı haftalık bilgilendirme toplantısı Çankaya Köşkü'de yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Tacan İldem, Sezer'in son siyasi gelişmelere ilişkin yorumlarını aktardı.

Sezer erken seçime sıcak

Türkiye'nin son haftalarda siyasal bir belirsizlik süreci yaşadığını aktaran İldem, "Önemli olan ülkenin önünü açacak bir fırsatın yaratılmasını sağlamaktır. Erken genel seçim bu yönde yararlı bir sonuç verebilir. Demokrasilerde belirsizlikleri gidermenin yolu halkın iradesine başvurulmas~|~ıdır" dedi.

SPY değişmeli

Sezer, erken seçim öncesinde Siyasi Partiler ve Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılmasının önemine değindi. İldem, Sezer'in görüşlerini şöyle aktardı: "Siyasi partiler aynı zamanda siyasal kültürün oluşturulması ve demokratik katılımın sağlanmasında vazgeçilmez unsurlardır. Bu nedenle değişiklik kaçınılmazdır. Siyasal Partiler ve Seçim Kanunu'nda parti içi demokrasiyi güvence altına alacak düzenlemelerin yapılması kaçınılmazdır. Sayın Cumhurbaşkanı, Seçim Yasası'nda değişiklik yapılırken seçmenleri edilgen katılımcılar değil, etkin yurttaşlar haline getirecek düzenlemelerin yapılması için gerekli altyapıyı oluşturacağı kanısındadır. Parlamentonun temsili özelliğini kısıtlayan, yasaların yeniden düzenlenmesinden yanadır. Böylece sağlıklı yurttaş?devlet ilişkisi yeniden kurulabilecektir."

Sezer'den AB'nin dayattığı yasalara evet

İldem, Sezer'in AB'ye uyum yasalarının ise tarihi bir uzlaşmayla çıkarılmasın yönündeki dileklerini şu sözlerle ifade etti: "AB'ne tam üyelik sürecinde Kopenhag Kriterleri'ne uygun yasaların düzenlenmesi için TBMM'nin toplantıya çağrılmasının doğru olduğuna inanılmaktadır. AB uyum yasalarının tarihsel bir uzlaşmayla çıkacağından kuşku duymamaktadır."

Sezer, Derviş için neden arabulucu oldu?

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü ve Dışişleri Başdanışmanı Tacan İldem, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, Devlet Bakanı Kemal Derviş'in istifasını geri alması konusundaki girişiminin, ekonomik programın uygulanmasında arzu edilmeyen bir aksaklığı önlemeyi amaçladığını savundu. İldem, konuyla ilgili olarak ABD Başkanı George Bush'tan alınmış bir telefonun söz konusu olmadığını belirtti. İldem, şöyle devam etti: "Sayın Cumhurbaşkanı'nın bu girişimi, ekonomik programın uygulanmasında arzu edilmeyen bir aksaklığı önlemeyi amaçlamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, devletimizin başı olarak, siyasi belirsizliklerin ekonomimiz üzerinde yapacağı olumsuz etkileri en aza indirme amacıyla bu girişimi uygun görmüştür. Bunun ötesinde yapılan ya da yapılacak yorumlar, geçersiz ve temelden yoksundur."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137