12 Ekim 2007 Cuma 00:00
Şimdi de 'soykırım' çuvalı
ABD Temsilciler Meclisi'nin Dışişleri Komitesi, 1915 olaylarını soykırım olarak nitelendiren tasarıyı 21'e karşı 27 oyla kabul etti. Karekin '90 yıl sonra rahatladık' dedi. ~|~

 1915 Ermeni olayları ile ilgili Washington'daki Temsilciler Meclisi binasında yapılan oylama oturumu, Demokrat Parti California Milletvekili Tom Lantos başkanlığında gerçekleştirildi.
Oylamayı, Ermeni tasarısına karşı Türkiye'nin tezlerini anlatmak üzere Washington'da bulunan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Egemen Bağış başkanlığındaki TBMM heyeti ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da izledi. 

LOJİSTİK DESTEK HATTI TEHDİT ALTINDA
Komitenin hafta sonunda hayatını kaybeden üyesi Jo Ann Davis için bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan toplantısında, ilk konuşmayı yapan Komite Başkanı Demokrat Parti California Milletvekili Tom Lantos, "20. Yüzyılın Osmanlı askerlerinin elinde büyük sayıda ölen Ermenileri konuşuyoruz. Bu olayların gerçekleştiğine dair Kongre'de ve ülkemizin genelinde görüş birliği var" dedi.

Lantos, Amerikalı liderlerin bu olayların gerçekleştiğini tanımada birleştiğini, ancak "soykırım" tanımlamasının doğru olup olmadığı konusunda bölündüklerini kaydetti. Lantos, ABD'nin eski başkanlarından Ronald Reagan'ın "Ermeni soykırımı" sözünü kullandığını, ancak onun ardından gelen başkanlar George Bush, Bill Clinton ve şu andaki Başkan George W. Bush'un Türkiye'nin hassasiyetini dikkate alarak, bu sözü kullanmadığını söyledi.

Tom Lantos, Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin önemli ölçüde Türkiye'den geçen lojistik desteğe dayandığını kaydetti ve "Hiçbirimiz bu lojistik destek hattının tehdit altına girdiğini veya aniden kesildiğini görmek istemez" diye konuştu.

"KIZIM IRAK'TA, ZARAR VERİR Mİ" ENDİŞESİ
Cumhuriyetçi Parti Florida Milletvekili Ilena Ros-Lehtinen de, açılış konuşmasında, "Bu çok önemli ve ağır bir mesele. Hepimiz bütün faktörleri gözden geçirmeliyiz. Tasarının geçmesinin sonuçlarını iyi hesaplamalıyız. Şu anda savaşın tam ortasındayız. Bu nedenle ben tasarıya karşıyım. Bizim Irak'taki kapasitemize zarar verecek. Benim kızım da şu anda Irak'ta hizmet veriyor" dedi.

Ros-Lehtinen, tasarının daha önce en kuvvetli destekçileri arasında yer alıyordu.

SÖZDE SOYKIRIMDAN KURTULAN 4 KİŞİ DE TOPLANTIDA
Demokrat Parti California Milletvekili Brad Shermen, tasarıyı geçirmenin komitenin sorumluluğunda olduğunu savunarak, "Ankara'dan sadece birkaç kızgın söz gelir. Bugün başımızı eğsek bile, Temsilciler Meclisi'ndeki tasarıya destek veren 225 milletvekili gelecek yıl bunu yine getirecek" diye konuştu.

Demokrat Parti New York milletvekili Gary Ackerman da, salona "Ermeni soykırımı"ndan kurtulduğunu belirten 4 kişiyi getirdiğini ifade etti ve bu kişilerden ellerini kaldırarak kendilerini göstermelerini istedi. Ackerman daha sonra, "Türkiye'deki dostlarımız mevcut durumu iyi anlamalı. Bu meseleyi aşma kapasitesine sahipler. Bugün burada Osmanlı İmparatorluğu'nun yaptıklarını konuşuyoruz, bugünkü Türkleri değil" dedi.

ROMA İMPARATORLUĞU'NU DA MI KINAYACAĞIZ!
Indiana Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Gan Burton, bu tasarı yüzünden bütün Ortadoğu'nun istikrarsızlık riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Burton, 90 yıl önce gerçekleşmiş olan olayları tartışmanın anlamı olmadığını belirtirken, bugün bölgedeki gerçeklerin çok farklı bir tablo yarattığını söyledi.

Burton, Afganistan ve Irak'ta çatışmalar varken, İsrail-Filistin meselesi ve nükleer kapasitesini geliştirmeye kalkışan bir İran söz konusu iken bu tasarıyı geçirmenin doğru olmayacağını kaydetti. Ermeni iddialarına prim veren Fransa'nın savunma ve diğer ticari anlaşmalarda Türk tarafının kısıtlamalarına maruz kaldığını hatırlatan Burton, tasarının geçirilmesinin Türk-Ermeni uzlaşmasına da zarar vereceğini ifade etti.

Gan Burton, Türkiye gibi iyi bir müttefike karşı tavır almakla ABD'nin kendi güvenliğini tehlikeye attığını söyledi ve "Bunun doğru yolu bu değil, doğru zamanı da değil" dedi.

ABD Kongresindeki Türk Dostluk Grubunun kurucularından Robert Wexler da, tasarının geçmesinin Türk-Ermeni uzlaşma çabalarını riske atacağına dikkat çekti. Wexler, ayrıca Türkiye'deki İncirlik Üssü'nün yüzde 75 oranında ABD'nin askeri kargo taşımacılığında kullanıldığını hatırlattı.

Colorado Cumhuriyetçi Parti Milletvekili Tom Tancredo ise, Ermeni tasarısı benzeri tasarıları geçirmenin sonu olmayacağını kaydetti ve "Roma İmparatorluğunu da mı kınayacağız" diye sordu.

GENEL KURUL'DA KABUL EDİLİRSE NE OLUR?
Konuşmalardan sonra yapılan oylamada, komite başkanı Demokrat Parti California Milletvekili Tom Lantos'un beklentilerin tersine "evet" oyu verdiği görüldü.

Tasarının kabul edilmesi, salondaki Ermeni grupların alkışlarıyla karşılandı.

Demokrat milletvekillerinin çoğu "evet" oyu kullandı. "Hayır" diyenler ise ulusal güvenlik çıkarları konusunu gündeme getirerek ret oyu vereceklerini belirtti. Tasarı 21'e karşı 27 oyla dışişleri komitesinden geçti.

Kararın genel kurula gelip gelmeyeceği, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin inisiyatifinde...

Genel kurulda da onaylanırsa, Kongre'nin soykırım iddialarını tanıdığı anlamına gelecek. Bir yasa yasarısı olmadığı için ABD Başkanı George Bush'un veto yetkisi de yok. Bağlayıcılığı olmamasına rağmen, Ermeni diasporasının toprak ve tazminat talepleri gibi konular gündeme gelmesi söz konusu olabilir.

PATRİK KAREKİN'İN DUASIYLA TOPLANDILAR
Komite "soykırım" kararı almadan önce, ABD Temsilciler Meclisi'nde her sabah düzenlenen ve siyasi içerikli olmamasına özen gösterilen sabah duasını da bütün dünyadaki Ermeniler'in Patriği kabul edilen Karekin yaptı.

Karekin, tasarının kabul edilmesinin hemen ardından da oylamanın yapıldığı odaya girdi, Ackerman'ın ellerini kaldırarak kendilerini göstermelerini istediği, "soykırımdan" kurtulan dört kişiyle konuştu.

Karekin, gazetecilerin soruları üzerine de, "Tasarının kabul edilmesinden çok rahatladık. Çünkü biz bunu adaletin kazanması olarak görüyoruz. Tanrı'ya minnettarız. 90 yıl geç kalmış olsa da, adalet üstün geldi. Şundan eminiz ki, bedenleri bu soykırımda yok edilmiş olsa bile, bu insanların ruhları, komitenin kararını hissetmiştir. Çok rahatlamış hissediyoruz" dedi. Karekin, Ermeni iddialarının tanınmasının, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin ilerletilmesine yardımcı olacağını savundu.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin sözcüsü Nadeam Elshami daha sonra yaptığı açıklamada, Patrik'in ziyaretiyle, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren tasarının Dış İlişkiler Komitesinde görüşülmesinin aynı güne gelmesinin "tesadüf" olduğunu belirtti.
Sözcü, Cumhuriyetçi temsilci Joe Knollenberg'in, Karekin II'den, bu duayı 1 yıl önce talep ettiğini, Temsilciler Meclisi vaizinin de Patriğin programını önceden düzenlediğini, Dış İlişkiler Komitesi'nin programından haberdar olmadığını iddia etti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137