03 Temmuz 2006 Pazartesi 00:00
Sömürgeye son vereceğiz
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Türkiye'nin sahip olduğu yer altı zenginliklerini devlet ?millet ortaklığıyla devreye koyacağını ve milletin bu kaynakların işletmecisi olacağını söyledi. ~|~

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr Haydar Baş,  Ege turunun İzmir'den sonraki ikinci ayağında Uşaklılarla bir araya geldi. Prof. Dr. Baş, Uşaklıların yoğun ilgi gösterdiği programdaki konuşmasına Uşak isminin aşkın çoğulu olduğunu  ve kendisinin de aşıklar diyarı Uşak'ın bir neferi olduğunu hatırlatarak başladı.
Milli Ekonomi Modeli'nin önemli kaynaklarından birisi olan yer altı zenginliklerimizin uluslar arası sömürge şirketleri tarafından sömürüldüğünü belirten BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, iktidara geldiklerinde bu sömürüye son vereceğini ve kaynakları milletin hizmetine sunacağını söyledi.

Basın MEM'i gizledi

Konuşmasının ilk bölümünde Uşaklılara Nobel'e aday gösterilen Milli Ekonomi Modeli'ni anlatan Baş, Milli Ekonomi Modeli'nin tüketim eksenli bir model olduğunu ve bu modelde, işçiyi, köylüyü, esnafı, tüccarı ve tarımla uğraşanları düşünerek yola çıktıklarını söyledi.

Bu modelin Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yapılan iktisat kongresinde yüzü aşkın bilim adamı tarafından sadece Türkiye değil tüm dünya için bir kurtuluş reçetesi olan uluslar arası bir model olarak kabul edildiğini ve Nobel'e aday gösterildiği anlatan BTP lideri Baş şöyle konuştu: "Cumhuriyet tarihimizde değil bir siyasetçimizin, bir ilim adamımızın dahi ulaşamadığı böyle unvanı, taltifi, böyle bir rütbeyi dünyanın en seçkin bilim adamları Haydar Hocaya verdi. Normal şartlarda ülkemiz için bir gurur mutluluk kaynağı olan böyle bir hadisenin tüm basında uzun uzadıya anlatılması aktarılması gerekiyor ama bizim basın böyle yapacağına bu önemli olayı gizlemeye çalışıyor. Bir kedinin ağaca çıkmasını haber yapan basın, benim güzel yurdumu, insanımı kurtaracak, karnını doyuracak, onu efendi yapacak Milli Ekonomi Modeli'ne bir saniye bile yer vermedi. Onlara dersi Allah nasip ederse sandıkta vereceğiz ve diyeceğiz ki 'siz maalesef körsünüz, sağırsınız, dilsizsiniz ama biz millet olarak ne körüz, ne sağırız, ne de dilsiziz işte sandıkta bunun ispatı' diyeceğiz."

Ben  ve kadrom hazırız

Milli Ekonomi Modeli'nin kapitalizm, liberalizm  ve komünizm gibi modellerden çok büyük fakları olduğunu belirten Prof. Dr. Baş, "onların mantığı ile bu sorunların üstesinden gelemezsiniz" dedi ve şunları ekledi: "Bu kabiliyet onlarda olmaz, bu kabiliyet Müslüman bir Türk gencinde, sizin parçanız olan evladınızda olur. Bakınız bir kitap yazdım bu kitabın adı Milli Ekonomi Modeli. Bugüne kadar bizim siyasilerimizin hiçbiri böyle bir eser yazdı mı, eserleri var mı? Bu da yetmedi, ikinci kitabı yazdım, Milli Devlet. Bu kuralları nasıl hayata geçireceğiz diye bu kitabı yazdım. Ben hazırım, bütün bunları hayata geçirmek için elimden geleni yaptım, çalıştım, kadrolarım hazır."

Yer altı kaynaklarını millet işletecek
Türk vatandaşı olan herkese vatandaşlık maaşı, doğum?çocukluk ve yaşlılık maaşı, özürlülere maaş, ev hanımlarına emeklilik, üniversiteye sınavsız giriş gibi partisinin plan ve projelerini Uşaklılara anlatan BTP lideri, bu projeleri hayata geçirecek kaynaklar hakkında da bilgi verdi.

Prof. Dr. Baş'ın anlattığı ilk kaynak yer altı zenginlikleri. Türkiye'nin 3 katrilyon dolarlık yer altı kaynağının bulunduğunu, bu arazilerinin büyük çoğunluğunun 4 büyük yabancı şirkete satıldığını anlatan Baş, "Bizim dönemimizde bu kaynaklar geri alınıp milletimize verilecek. O kaynakları devlet? millet ortaklığı ile devreye koyacağız. Kiminiz altın işletmecisi, kiminiz bor işletmecisi, kiminiz toryum işletmecisi olacaksınız. İşçi değil, patron olacaksınız.  Ve kapınız arkasına 'fakirliğe elveda' yazacaksınız."

Türk tarımı bitiriliyor

Ardından Türk ekonomisinin içinde bulunduğu genel tabloyu değerlendiren BTP lideri sözü tarım kesiminin içinde bulunduğu sıkıntılara getirdi. BTP Lideri Prof. Dr. Baş yıllardır uygulanan IMF politikaları sonucu çiftçiye konan kota ve tahditlerle  tarım kesiminin bitme noktasına geldiğine dikkat çekerek şunları söyledi: "Tütüne müsaade etmez, fındığa müsaade etmez, çaya müsaade etmez, buğdaya, mısıra, şeker pancarına müsade etmezler. Hatırınıza ne gelirse, Türkiye'de ekilmesin, dikilmesin, yetişmesin diye ellerinden gelen her şeyi yaparlar."

Tarım kesimi üzerine oynanan büyük oyuna vurgu yapan BTP lideri Baş, Türkiye'de üretilenler pahalı, onun için üretmeyip dışarıdan alalım denilerek Türk tarımının bitirilmek istendiğini belirtirken batı ülkelerinden örnek verdi: "Avrupa Birliği'nde devlet yılda 50 milyar Euro tarım kesimine destek veriyor. ABD'de tarım kesimine verilen yıllık destek 40 milyar dolar. Oradaki tarım kesiminin pazara ihtiyacı yok, çünkü devlet yetiştirdiğinin parasını ona veriyor. İşte o devletler geliyor kendi ürününü 4'te birine, ucuz fiyata Türkiye7de satıyor. Türk tarımı ölsün, yok olsun diye
Türkiye'ye bedava satıyor."

"Biz bu oyunu artık bozacağız" diyen BTP lideri Baş şunları söyledi: "Biz devlet desteğinin en fazlasını tarım kesimine, köylüye vereceğiz. Avans sistemi ile çiftimiz daha tohumunu tarlaya atmadan ürününün yüzde 50'sini devlet babasından peşin olarak alacak."
Tarım kesiminin tamamının ve ürünlerinin tek kuruş para alınmadan sigortalanacağını, 100 milyarın altında geliri olan hiç kimseden vergi alınmayacağını belirten Prof. Dr. Baş, tarım kesimine yönelik bir başka desteği de iktidar olduktan 18 ay sonra bedava enerji olarak açıkladı.

23 yıldır para basamıyoruz
BTP liderinin açıkladığı ikinci önemli kaynaksa devletin senyoraj hakkını kullanarak emisyonunun arttırması yani para basması. "Para emeğin ve üretimin karşılığıdır, para basma enflasyon olur denilerek  23 yıldır Türkiye bu hakkından mahrum bırakılmıştır" diyen BTP lideri Prof. Dr. Baş, önemli bir çarpıklığa şöyle dikkat çekti: "IMF bizim hükümete diyor ki, 'sakın para basmayın enflasyon olur, biz size para vereceğiz.' Şimdi onun parası piyasaya girdiğinde enflasyon olmuyor ama bizim para piyasaya girdiğinde enflasyon oluyor! Böyle çarpıklık olur mu? O zaman senin malın, üretimin onun oluyor. 23 yıldan beri bu işi yapmadık. Devamlı olarak borç aldık. Şu anda iç ve dış borcumuz 440 milyar dolar oldu. Onun için ne borcu,  ne de faizini verebiliyoruz."

Bu gidişe son diyecek tüm proje ve alt yapı çalışmalarını tamamladıklarını belirten BTP lideri Uşaklılardan destek isteyerek şunları söyledi: "Türkiye'nin elindeki imkanlar 10 Türkiye'yi bakar. Bütün bunların hesabını yaptık ondan sonra huzurunuza geldik. Allah nasip ederse  bizim ülkemiz dünyanın merkezi olacak. Onun için gelin el ele verelim, partilerimizi bir döneme mahsus nadasa bırakalım, beklemede kalsınlar. BTP'yi iktidar edelim, yeminle konuşuyorum güneş farklı doğacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.