25 Nisan 2008 Cuma 00:00
?Sosyal Devlet' sokak çocuklarına da sahip çıkıyor
Mimar Sinan Ünv. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ünal Emiroğlu, sokak çocukları meselesini gündeme getirerek, "Bu sorunu 'Sosyal Devlet, Milli Devlet' tezi çözüyor" dedi. ~|~

 Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Emiroğlu, Bursa'nın Ovaakça Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen 4. Uluslararası Sosyal Devlet, Milli devlet Kongresi'nde yaptığı sunumda, Batının 200 yılı yakın bir süredir 'sosyal devlet', 'sosyal haklar', 'sosyal hukuk' gibi kavramlarla uğraştığına işaret ederek, bu kavramların 1960 sonrası Türkiye'sinde sözü en çok edilenlerden olduğuna dikkat çekti. Özellikle sosyal haklarla ilgili alanda genel ve çözüm üreten çalışmaların Türkiye'de bulunmadığını dile getiren Emiroğlu, "İşte Sayın Prof. Dr. Haydar Baş'ın 'Sosyal Devlet, Milli Devlet" başlığını taşıyan kitabı, gerek öğretide gerekse bireysel ve toplumsal yaşamımızda, bu alanda duyulan ihtiyaca büyük ölçüde cevap getirebilmiştir" dedi.

Sayın Baş 'ın bu eserinin bu ülkenin evladına, ulusal bilincinin yükselmesinde çok önemli katkıda bulunduğunu vurgulayan Emiroğlu, şunları söyledi: "Yeryüzünü kan gölüne çevirip, sömürü düzenini insanlığın yok olması pahasına sürdürmeye çalışan, militanizmi kapitalist sermayenin emrine veren Amerikan gücünün ülkemizdeki uzantılarından ve yerli işbirlikçilerinden Milletimizin hesap sorma gününü olabildiğince çabuklaştıracak bir projeye, bu eseriyle imza atmıştır Sayın Baş."

Sokak çocukları olgusu
Bu çerçevede sokak çocukları meselesininin altını çizmek istediğini dile getiren Emiroğlu, soruna ilişkin şu tespitlerde bulundu: "Sokak çocukları konusu gerek nedenleri, gerekse sonuçları açısından, makzodan uzanan bir ölçekte yer alan çok faktörlü bir olgudur.
Sokak çocukları 'korunmaya muhtaç kent çocukları'dır. Deyim yerindeyse, sokak çocukları sorunu sadece bir 'semptom'dur. Hastalık ise, toplumsal yapının içinde giderek yaygınlaşmaktadır. Bu semptomun önleyici boyutta eğitim, sağlık, gelir, adalet, aile, çocuk, gençlik, çalışma ve sosyal güvenlik v.b. politikalarla yakından ilişkisi bulunmaktadır ve sosyal devlet' in şemsiyesi altında bulunması gerekmektedir. Sokak çocukları olgusu ve genelde 'çocuk' sorununa çözümler getirebilmek için makro düzeyde önlemler almak şarttır.
Ayrıca sokak çocuklarının, 'Çocuk Hakları Sözleşmesi' doğrultusunda acil olarak yaşam, gelişme ve korunma ihtiyaçlarının da karşılanması acil olarak yaşam, gelişme ve korunma ihtiyaçlarının da karşılanması söz konusudur. Bu alanda oluşturulması gereken hizmetlere hemen hiç başlanamadığı görülmektedir.
Sokak çocukları olgusuna köklü bir çözüm bulabilmek için, Cocuk Hakları Sözleşmesi çerçevesinde, tüm çocukların yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan çağdaş bir yasal ? örgütsel yapılanmaya acilen gereksinme vardır."
Çözümü Haydar Baş sunuyor
"Çağdaş bir yasal örgütsel yapı, doğum öncesinden başlayarak bağımsız bir yetişkin oluncaya kadar bireyi aile ve toplum içinde desteklemek için gerekli önlemler olur" diyen Ünal Emiroğlu, sorunu Prof. Dr. Haydar Baş'ın tezlerinin çözdüğünü şu sözleriyle ortaya koydu: "Nitekim Sayın Baş, 'doğum ikramiyesi' ve 'okul öncesi dönem masrafları' adı altında 'devlet yardımı' projesiyle 'sosyal devlet' in bu konudaki politikasını çizmekte, çözüme yönelik bir profil ortaya koymaktadır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137