17 Mayıs 2006 Çarşamba 00:00
Sosyal Güvenlik Yasası Meclis'ten geçti
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, 6'ncı maddesinin bir kez daha görüşülmesi için geri gönderdiği Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, iade gerekçelerine uygun olarak TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. ~|~


Cumhurbaşkanı Sezer'in iade ettiği 6'ncı madde, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda iade gerekçesine uygun olarak, 'başkan yardımcısı ve üyelerinin atanmasının, ilgili bakanlıkların teklifi üzerine, müşterek kararname ile yapılacağı' şeklinde değiştirilmişti.

Meclis'teki görüşmelerin ardından yapılan oylamada, Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu, 1 ret oyuna karşın 234 oyla kabul edildi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Sezer tarafından iade edilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nu değiştirmeden Çankaya'ya tekrar göndereceklerini belirtmişti.

Şener, "biz bu reformu olduğu şekliyle tamamlamak niyetindeyiz" ifadesini kullanmıştı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nu, bazı maddelerinin bir kez daha görüşülmesi için TBMM'ye geri göndermesi, piyasalarda son dönemde yaşanan dalgalanmanın önde gelen sebepleri arasında gösteriliyordu.

"Cumhurbaşkanına baypas mı?"
Kanunun iade edilen 6'ncı maddesi üzerinde söz alan Anavatan Partisi Iğdır Milletvekili Dursun Akdemir, kurulların üst düzey görevlerine yapılacak atamaların müşterek kararname ile yapılmasının Anayasa'nın gereği olduğunu belirtti.
Cumhurbaşkanı'nın iade edeceğinin bilinmesine rağmen değişiklik yapılmadan tasarının kanunlaştırıldığını savunan Akdemir, ''bunları bildiğiniz halde neden bakanın imzasıyla üst düzey atamaların yapılmasına fırsat tanımak istediniz? Üst düzey atamalardaki amacınız neydi? Kadrolaşmada, Cumhurbaşkanını baypas mı yapmak istediniz?'' diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Bayram Meral de tasarının görüşülmesi sırasında 'yangından mal kaçırmayın, detaylı görüşelim' dediklerini anımsattı.
 'Muhalefetin ikazına rağmen AKP'nin yoluna devam ettiğini' belirten Meral, ''kanun, nizam, hak, hukuk tanımıyorsunuz. Bunları dile getirenlerden rahatsız oluyorsunuz. Böyle rotası bozuk bir hükümetin olduğu bir dönemde böyle bir Cumhurbaşkanı'nın olması milletimiz için bir şanstır'' dedi.
AK Parti Kütahya Milletvekili Abdullah Erdem Cantimur ise sosyal güvenlik kurumlarının tek çatı altında birleştirilmesinin Cumhuriyet tarihinin en önemli reformlarından olduğunu ifade etti.
Cantimur, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmelerde, Cumhurbaşkanı Sezer'in iade gerekçeleri doğrultusunda düzenleme yapıldığını hatırlattı.

Sosyal Güvenlik Yasası ne getiriyor?
Adına prim ödensin veya ödenmesin 18 yaşından küçükler, sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanacak.
Yüksek öğrenim görmüş 25 yaşından büyük kız çocukları, kendisine bakmakla yükümlü kişinin sağlık sigortasından yararlanamayacak.
Çalışanlar, köy mahalle muhtarları, kendi hesabına bağımsız çalışanlar, kamu idarelerinde çalışanlar sigortalı sayılacak.
Polislerin akademide geçen başarılı eğitim süreleri, sigortalılık süresine eklenecek.
Yasa yürürlüğe girdikten sonra ilk defa sigortalı olan kadın 58, erkek ise 60 yaşını doldurmuş olmak ve en az 9 bin gün prim ödemek şartıyla yaşlılık aylığına hak kazanacak.
Estetik amaçlı ameliyatlar ve ortodontik diş tedavileri ile alternatif tıp uygulamaları dışındaki sağlık hizmetleri, Genel Sağlık Sigortası kapsamında kurumca karşılanacak.

Sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişi, öğretim üyesine tedavi ve muayene olmak için fark ödeyecek.
Çocuğu olmayan 23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük sigortalı kadının iki kez tüp bebek tedavi masraflarını kurum karşılayacak.
Boşandığı eşiyle birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocuklara bağlanmış gelir ve aylıklar kesilecek.
Ceza infaz kurumları ile tutukevleri bünyesinde oluşturulan tesis, atölye ve benzeri ünitelerde çalıştırılan hükümlü ve tutuklar hakkında, kısa vadeli sigorta kolları uygulanacak.
Çırak, işletmelerde beceri eğitimi gören öğrenciler ile üniversite sırasında zorunlu staj yapan öğrenciler de kısa vadeli sigorta kollarına tabi tutulacak.
Harp malulleri ile Terörle Mücadele Kanunu veya asayiş ve güvenliğin sağlanması ile ilgili kanunlara göre vazife malullüğü aylığı bağlananlardan bu kanuna tabi çalışanlar hakkında, aylıkları kesilmeden kısa vadeli sigorta kolları uygulanacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.