30 Mayıs 2015 Cumartesi 00:30
Tam bağımsızlık için BTP iktidarı şart
YENİ MESAJ / İSTANBUL
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı ve BTP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş Cem TV’de katıldığı programda Erol Mütercimler’in konuğu oldu. Prof. Dr. Baş programda siyasi üslup değerlendirmesi yaptı ve şunları söyledi: “Parti başkanları mitinglerde sadece birbirlerini eleştiriyorlar. İşte ‘senin gözünün rengi bu, senin ayakkabı numaran bu’ gibi kayıkçı kavgalarıyla milleti meşgul ediyorlar. Türkiye’nin geleceğiyle ilgili, ekonominin nasıl düzeleceğiyle ilgili, çöküşün nasıl önleneceğiyle ilgili bir şey söyleyemiyorlar. Hangi tezle milleti huzura kavuşturabiliriz, cebine para koyabiliriz, sırtını giydirebiliriz gibi millete ait dertler gündemlerinde yok. Ben milletin derdini bizim dışımızdaki partilerden dinleyemiyorum.”

‘Ben icazeti milletimden istiyorum’
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş programda Milli Ekonomi Modeli merkezli projelerini de anlattı. Projelerinin kaynaklarını tek tek sıralayan BTP Lideri, değeri 3 katrilyon dolar dediği yeraltı kaynakları konusuna özel vurgu yaptı. Türkiye’nin madenlerinin yabancı şirketlere ve birkaç yandaş gruba peşkeş çekildiğini ifade eden Prof. Dr. Baş, “Biz bu madenleri geri alıp devlet millet ortaklığıyla işleteceğiz ve bu gelir ecnebilerin cebine değil, milletin evlatlarının cebine girecek” dedi. Programda “Peki bunu size yaptırırlar mı?” sorusu sorulan Prof. Dr. Haydar Baş şu dikkat çekici cevabı verdi: “İşte siyasilerin basiretsizliği, beceriksizliği yüzünden ve bugüne kadar icazeti dıştan alarak siyasete girmelerinden dolayı bağımsız olan Türkiye bağımlı hale getirildi. Ben kimseden bir icazet istiyor muyum? Ben icazeti okyanus ötelerinden değil, milletimden istiyorum. Millet bana bu icazeti verirse hodri meydan, hadi erkeklerse önüme çıksınlar ve yaptırmasınlar. Ben yeraltı kaynaklarımı işleteceğim yabancı devlet gelecek ‘hayır sen bunu işletemezsin’ diyecek. Neye göre diyecek bunu?”

Madenler 2023 yılına kadar çıkarılamaz yalanı
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Lozan’a göre Türkiye’nin madenlerini 2023 yılına kadar kullanması yasak iddiasını büyük bir yalan olduğunu söyledi. BTP lideri, “Bir ara ‘Lozan’da gizli madde var, bu maddeye göre yeraltı kaynaklarının kullanımı 2023 yılına kadar yasak’ diye yaydılar. Ben de Lozan’a baktım hiç böyle bir şey yok. 20 Kasım 1922’de başlayan Lozan Barış Konferansı sonunda varılan anlaşmanın özünde ‘devletlerin bağımsızlık ve egemenliğine saygı gösterilmesi ilkesi üzerinde şekillenmiştir’ ifadesi yer alıyor. Yani Lozan’da bir devlet kabul edildiyse bu bağımsızdır. Bu devletin yeraltı kaynakları da bağımsızdır yer üstü de. Buna hiç kimse müdahale hakkına sahip değildir. Lozan Antlaşması’nın 28. maddesine göre kapitülasyonlar kaldırılmıştır. Bu maddeye göre bizim üzerimizde hiçbir el yok. Türkiye geleceğe dönük bir savaş borcu dahi bırakmadı. Bazılarının madenler konusunda ‘işletme hakkımız yok’ demeleri Lozan’ın değil Sevr’in maddesidir ve ayrıca Sevr Antlaşması Lozan ile hükümsüz hale gelmiştir. Şimdi soruyorum hangi maddeye göre biz bu yeraltı kaynaklarımızı işleyemiyoruz” dedi.

‘Bağımsız Türkiye Partisi ile Türkiye bağımsız olur’
Türkiye’nin madenlerini kullanma konusunda olduğu gibi kendi parasını basma konusunda da bağımsız hareket edemediğini ifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, “Türkiye’nin yıllık geliri mal cinsinden 2 trilyon liradır. Biz bu malı 36 yıldan bu yana paraya çeviremiyoruz. Neden? Dış güçler bize ‘emisyonunuzu genişletip senyoraj hakkınızı, yani milli gelir karşılığı para basma hakkınızı kullanmazsınız’ diyorlar. Ne olacak peki? Bize ‘senyorajınızı biz kullanacağız’ dediler. Hangi devlet diyor bunu? ABD. Türkiye’ye ‘Ben senin kazancının karşılığında borç para vereceğim. Bunu hazinene koyacaksın ve bunun karşılığında paranı basacaksın’ dediler. Bizimkiler de bunu kabul etti. Neden? Çünkü elleri mahkûm, çünkü icazeti onlardan alarak iktidara gelmişler. Yağma yok! Bu ülke bizim. Ben de seni reddediyorum. Biz kendi paramızı basacağız ve bu ülkenin sömürülmesine son vereceğiz. Mustafa Kemal Atatürk gibi bir insanın çıkıp Türkiye’yi istiklaline kavuşturması lazım. Biz maalesef şu anda sözde bağımsız bir devletiz. Türkiye’yi bağımsızlığına kavuşturacak olan parti Bağımsız Türkiye Partisi’dir, yani gerçek anlamda bağımsız bir Türkiye için Bağımsız Türkiye Partisi iktidarı şarttır” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137