28 Ocak 2009 Çarşamba 00:00
?Taşı toprağı sat' yasası yürürlükte
Tartışmalı ''2B Yasası" Gül'ün onaylamasından sonra dünkü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uzmanlar ormanların yok olacağı konusunda uyardılar. ~|~

 5831 sayılı "Tapu Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onaylamasından sonra dünkü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, kamuoyunda "2-B" olarak da bilinen orman özelliğini yitirmiş alanlar, kadastro işlemleri yapılarak, Hazine adına tescil edilecek.

Orman kadastro komisyonlarınca, Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerler; kullanım durumları dikkate alınarak, varsa üzerinde ihdas edilen yeni yerlerin kime ait olduğu, kimler tarafından, ne zamandan beri kullanıldığı kadastro tutanağında gösterilerek, belirtilen askı ilanı hariç, diğer ilanlar olmadan öncelikle kadastrosu yapılarak, Hazine adına tescil edilecek. Yapılacak kadastro çalışmaları, ikinci kadastro sayılmayacak.

İmar Kanunu'na tabi değil
Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan yerler; Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce, daha önce tescil edilmiş olduğuna bakılmaksızın, Maliye Bakanlığının talebiyle kullanım durumları dikkate alınarak, ifraz (bölme) veya tevhit (birleştirme) de yapılabilecek. Kadastro, ifraz ve tescil işlemleri, İmar Kanunu ile Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunundaki kısıtlamalara tabi olmayacak. 

Türkiye'de 473 bin hektarlık 2B var
Türkiye'de 473 bin hektarlık 2B arazisi bulunuyor. 2B'lerin en fazla olduğu il antalya. Bu ilde 45 bin 548 hektarlık 2B arazisi var. antalya'yı 39 bin 287 hektar ile Mersin, 34 bin 887 hektar ile de Balıkesir izliyor. Ankara'daki 2B arazi miktarı 31 bin 706 hektarı,  Adapazarı'nda da 29 bin 643 hektarı buluyor.

Bu bir yok oluş yasası
Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, yasayla yapılmak istenenler şu şekilde sıralandı: "Anayasa'ya karşı hile yapılarak 2B talanı kolaylaştırılmıştır. Ormanlarımızın sınırlandırma işleri, 70 yıldır bu görevi yerine getiren Orman Kadastro Komisyonları'ndan alarak ormancılık öğretimi ve eğitimi görmemiş tapu teknisyenlerine devredilmiştir. Krizler ülkesi haline getirilen güzel ülkemiz, içine çekildiği ekonomik-sosyal darboğazdan ulusal değerlerin elden çıkarılması ve ranta açılmasıyla çıkamaz. İç-dış borçlar ve faizleri, kamu kaynaklarının sermayeye ve talana açılmasıyla ödenemez. Bu durum sorunların ertelenmesinden başka bir anlama gelmemektedir. Devamı ise bir yok oluştur" denildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137