06 Ocak 2003 Pazartesi 00:00
Terör zararları karşılanacak
Taslağın yasalaşması durumunda yürürlük tarihinden 10 yıl öncesine kadar terörden zarar gören kişiler bu yasa hükümlerinden yararlanacaklar. Adalet Bakanlığı'nca hazırlanan Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı'na göre, terörden, terörle mücadele sırasında veya terörle mücadele amacıyla alınan tedbirlerden zarar gören kişilerin zararları yargı yoluna gitmelerine gerek kalmadan idarece sulh yoluyla karşılanacak. Adalet Bakanlığı, hazırladığı taslağı görüşlerinin alınması amacıyla taraflara gönderdi. Taslak, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 1, 3 ve 4. maddeleri kapsamına giren eylemler ile terörle mücadele sırasında veya terörle mücadele amacıyla alınan tedbirlerden zarar gören gerçek kişiler ve özel hukuk tüzel kişilerinin her türlü maddi zarar ve ziyanlarının sulhen karşılanmasını öngörüyor. Zararı tespit etmek için İçişleri Bakanlığı'nın önerisi üzerine, Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek illerde valinin veya adına görevlendire~|~ceği vali yardımcısının başkanlığında Zarar Tespit Komisyonu kurulacak. Zarar tespit komisyonları zarar görenlerce yapılacak her başvuru ile ilgili çalışmalarını başvuru tarihinden itibaren 3 ay içinde tamamlayacak, zaruret halinde bu süre vali tarafından bir ay daha uzatılabilecek.

Fon kurulacak

Tespit edilecek zararları karşılamak üzere İçişleri Bakanlığı yönetiminde Terör Zararlarını Karşılama Fonu kurulacak. Fona, her yıl İçişleri Bakanlığı bütçesinin ilgili tertibine konulacak ödenek ile şu gelirler aktarılacak:

Kamu iktisadi teşebbüsleri ile bankaların yıl sonu bilanço karlarının yüzde 1'i.

Kanun ve kararnamelerle kurulan fonların gelirlerinin yüzde 1'i.

Akaryakıt tüketim vergisinin yüzde 1'i.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen müşterek bahis ve talih oyunlarından elde edilen gelirlerin yüzde 3'ü.

Tütün mamulleri ile her türlü alkollü işçilerin Tekel tarafından satışından elde edilen gelirlerin yüzde 3'ü.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137