17 Kasım 2003 Pazartesi 00:00
Teşhis doğru yapılmalı
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, İstanbul'da, iki sinagog önünde gerçekleştirilen bombalı terör olayı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Görüntü mesaj çağrıştırıyor

Mübarek Ramazan gününde böyle bir hadisenin zuhur etmesinin milletimizin huzurunu etkilediğini söyleyen, ölenlerin yakınlarına baş sağlığı, yaralananlara da acil şifalar dileyen BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, "görüntü itibariyle bu bir mesajdır. Birilerine bir mesaj veriliyor. Bu mesaj kime, niçin verilebilir?" diyerek şöyle devam etti:

" Halkımız, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'a müdahil bir güç olarak gitmesini kabul etmiyor. ABD'nin lehinde bir tasarrufu istemiyor. Onlar için Mehmetçiğin canını feda etmesini akaid boyutuna kadar eleştirir bir mantığı var. Ama bunu görünürde yüksek sesle ifade etmiyor. İstihbari bilgiler ve kamu oyu yoklamaları böyle bir inancın varlığını ortaya koyuyor. Onun için 'niçin evet demiyorsunuz?' denilmiş olabilir. Türk kamuoyunu Irak'ta müspet yön~|~e çevirebilmek için böyle bir olay organize edilebilir. 'Amerikalıların başına Irak'ta gelenler, bundan sonra sizin de başınıza gelebilir" diyen insanlar, milletler, devletler bunu yapabilirler. Nokta tespit yapmayalım ama olayın arkasında kimin menfaati varsa onlar olabilir."

KKTC'nin kuruluş yıldönümüne rastlaması tesadüf mü?

Bu tespitinin testini, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'a gönderilmesi hemen bunun akabinde zuhur ederse bununla alakası kurulabilir. Irak'a asker gönderme şu anda rafa kaldırıldı. Hükümet de bunu deklere etti. Böyle bir ihtimalin şu anda olduğunu düşünmek bu şartlarda doğal değil. Ama 10?15 gün sonra olağanüstü bir gündem olur, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'a gitmesi söz konusu olursa, şahsen ben bu irtibatı kurabilirim" şeklinde dile getiren BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, ikinci ihtimali şöyle ortaya koydu: "Bugün çok daha ciddi bir olay var. KKTC'nin kuruluş yıldönümü. Bu münasebetle Sayın Başbakanımız Tayyip Erdoğan Kıbrıs'a gitti. Kıbrıs üzerinde Yunanistan'ın, AB'nin, ABD'nin, herkesin bir hesabı var. Bugünlerde bu mevzuda kesin kararların verilmesi gerekiyor. Bu konuda ya hükümet ikaz ediliyor yahut hükümete ihtar ediliyor. Yani 'Aklını başına devşir. Bizim dediklerimizi şayet yerine getirmez isen biz yapacağımız işi biliriz' deniliyor. Aslında bu hükümetin iktidarda kalması olağanüstü becerisinden ziyade diyaloglarla yapılan birtakım anlaşmaların hükümet tarafından icraatlarının tam olarak uygulanmasından kaynaklanıyor. Şayet bir tarafta virgül hatası yaparlarsa çeşitli yollarla ikaz edilecekleri muhakkaktır. Anladığımıza göre Kıbrıs üzerinde hesabı olanlar ikaz ve ihtar ediyorlar. 'Burada yanlış bir adım atarsan senin ülkeni karıştırıp alaşağı ederiz' diyorlar."

Neden sinagog sokakları?

Terör olayının sinagogların önünde olmasının mânâsı hakkında, "Yahudi vatandaşlarımıza zarar vermek için olduğunu zannetmiyorum. Bu, hadiseyi farklı bir yönde sulandırmadır" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle dedi: "Bir hoca bir arkadaşımız vardı. Kendisine, 'Filancıyı nasıl tanırsın?' diye sorulduğunda, 'Gider canavarla parçalar, oturur yer, gelir seninle oturur ağlar' demişti. Parçalayanlar gelip bizimle oturup ağlayabilirler."

Failler hangi adreste?

BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, faillerin bulunması konusunda sonuç alınması için şu değerlendirmeyi yaptı: "Bugün bazı TV kanallarında Usame bin Ladin'in içinde olduğu kabul edilen örgüt tarafından bunları organize edildiği haberi verildi. Bunlar tamamen safsatadır. Yanlı yönlendirmedir. Ne 11 Eylül olayı ile o teşkilatın alakası olabilir. Ne de bu olayla alakası olabilir. Çünkü bu adamların elinde bu derece çok ciddi teknik imkanlar yok. Bunları yapan çok ciddi istihbarat örgütleridir. Dünya çapında çok ciddi istihbarat örgütleri var. Bunlar bunu yaparlar. Bu örgütler kime aitse failleri de o yerlerde aramak lazım."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137