28 Ocak 2008 Pazartesi 00:00
Tıkanan sistemin anahtarı MEM'de

Bağımsız Türkiye Partisi tarafından yapılan basın açıklamasında bütün dünyanın süratle ekonomik bunalım içine girdiği vurgulanarak, çözümün Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli'nde olduğu vurgulandı.
~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi(BTP), son aylarda ABD'de başlayan 'küresel ekonomik bunalım' ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Kepekçi'nin imzasıyla yayınlanan açıklamada, dünya ekonomisinde beklenen gelişmelerin artık ayan beyan ortaya çıkmaya başladığına işaret edilerek, bütün dünyanın süratle ekonomik bunalımın içine girmekte olduğu vurgulandı.

Aslında kapitalizm çöküyor
ABD'de geçen yıldan beri bağıra bağıra gelen ekonomik durgunluğun bir resesyondan ziyade ekonomik yıkım olduğuna işaret edilen BTP açıklamasında, "İlk dönem likidite kaynaklı zannedilen bu çöküntü, sistemden yani kapitalizmin çöküşünden kaynaklanmaktadır ve bu artık ifade edilmektedir. Serbest piyasa ekonomisinin soygun ve eşkıya çeteciliği olduğu da artık yaşanarak anlaşılmıştır" denildi.

Bilim adamları çare olarak MEM'i işaret etti
Ne sosyalizm ne de kapitalizmin insanlığın ihtiyaçlarına derman olamadığı vurgulanan BTP açıklamasında, insanlığın kan ve gözyaşı akmaya devam etttiği dile getirildi. Açıklamada şöyle denildi: "Tam böyle bir zaman diliminde Kasım 2005 de İstanbulda, Mart 2006'da Bakü'de ve Mart 2007'de Almanya Haildelberg'de, dünyanın dört bir tarafından 300'ü aşkın akademisyenin katıldığı uluslar arası kongrelerle Prof. Dr. Haydar Baş'a ait olan Milli Ekonomi Modeli dünya kamuoyuna deklare edildi. Tüketim eksenli bir analiz olan Milli Ekonomi Modeli yalnız Türkiye'nin değil, dünyanın kurtuluşu olarak da gösterildi. Milli Ekonomi Modelinin internet sitesine girildiği zaman görüleceği gibi her biri kendi sahasında dünya çapında duayen olan bilim adamları, sosyalizmin ve kapitalizmin tarihin çöplüğüne gömüldüğünü; insanlığın yegane kurtuluşunun Milli Ekonomi Modeli'nde olduğunu ifade ettiler. Gelişmeler bununla da kalmadı. Prof. Dr. Haydar Baş Nobel ödülüne aday gösterilirken Milli Ekonomi Modeli dünya ekonomik literatürüne girdi. Kapitalizm ve sosyalizmden sonra üçüncü model olarak genel başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş'a ait olan Milli Ekonomi Modeli gösterildi."

İnsanlar borçlandırıldı
Serbest piyasa ekonomisinde devletin piyasaya müdahale edemeyeceği hatırlatılan açıklamada, yaşanan ekonomik süreç şöyle özetlendi: "Liberalizmde 3? 5 global sermaye sahibinin piyasaya para satması ve tekelleşmesi söz konusudur. Neticede, sermaye tekelleşince, maliyetli para ile pahalılık ortaya çıkmış, piyasa kredi ile doldurulmuştur. Herkes kazancının üzerinde borçlanmış; hem ana borcu, hem faizi ödeyemeyince bankalar zarar ederek kısır döngü oluşmuştur. Görüldüğü gibi yaşananlar sistemle ilgilidir ve bu dalga ABD'den sonra bu sistemin hâkim olduğu diğer devletleri de içine alacaktır."

ABD MEM'e sarıldı
Bu tablo karşısında ABD'nin batmamak için Milli Ekonomi Modeline sarıldığı vurgulanan BTP açıklamasında, gelişmeler şu şekilde aktarıldı: "ABD'nin açıkladığı ekonomik pakette yer alan başlıklar tamamen Milli Ekonomi Modeline aittir ve başka bir sistemde bu tedbirler yer almamaktadır. ABD'de alınan ekonomik tedbirler, 35 milyon aileyi 117 milyon ABD vatandaşını ilgilendirmektedir ve şunlardır:

  • Vergi iadeleri, yılda 75 bin doların altında kazanan "tek" vergi mükellefleri ile 150 bin doların altında kazanan düşük gelirli aileleri kapsayacak. 
  • Amerika'da yaşayıp maaş alan herkese en az 300 dolarlık ödeme yapılmasını sağlayacak.
  •  Aileler her bir çocuk için 300 dolar ek iade alacak.
  • Şirketlere yönelik vergi indirimi planlanın 47.7 milyar dolar üzerine çıkarak 70 milyar doları bulacak.
  • 117 milyon Amerikalı'ya 600 dolara kadar vergi iadesi getirecek olan paket kapsamında çekler verilecek."

Bu kurallar MEM'e ait
Bu kuralların Prof. Dr. Haydar Baş beye ait olan Milli Ekonomi Modeli'nde yer aldığı vurgulanan açıklamada, şu vurgular yapıldı: "Sosyal Devlet ? Milli Devlet'e ait olan kurallardır. Yani sonunda ABD'de Milli Ekonomi Modeline 'evet' demiştir. Kurtuluşu Milli Ekonomi Modeli'ne sarılmakta bulmuştur. George W Bush, yaptığı açıklamada "Paket doğru zamanda ve doğru büyüklükte. Hem tüketici harcamalarını artıracak, hem de iş gelişimini kolaylaştıracak" diyerek Milli Ekonomi Modelini kabul etmiş; serbest piyasa ekonomisinin de bittiğini itiraf etmiştir. Serbest piyasa ekonomisinde devlet piyasaya müdahale etmez ve her arz kendi talebini oluşturur.
ABD aldığı bu ekonomik kararlarla devlet olarak piyasalara müdahale etmiş ve talebi canlandırma girişimi ile serbest piyasa ekonomisinin bitişini ilan etmiştir. Bugün yeni bir ekonomi sistemi ve lider arayanlar çok iyi biliyorlar ki, bu modelin adı Milli Ekonomi Modeli ve liderinin ismi ise Prof. Dr. Haydar Baş'tır. Son yaşananlar bunu teyit etmiştir. ABD ve Avrupa ekonomisinin süratle çöktüğü günümüzde, gelişmişliğin merkezine Türkiye Cumhuriyeti Devleti gelebilir. Bunun yolu Prof. Dr. Haydar Baş ve sahibi olduğu Milli Ekonomi Modelinin uygulanmasıdır. Dünyanın kurtuluşu da Milli Ekonomi Modeli ile olacaktır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137