13 Aralık 2003 Cumartesi 00:00
Tırtıklı yasa tamam
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen bankalardaki alacakların tahsilini hızlandırmak amacıyla hazırlanan kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. ''Bankalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Bir KHK'da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'', banka alacaklarının tahsili konusunda önemli düzenlemeler içeriyor.

Alacakları Maliye

Bakanlığı takip edecek

Alacaklarla ilgili dava, takip, müdafaa ve tahsil etmek görevleri, Maliye Bakanlığı Baş Hukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürlüğü'ne verildi. Yasa uyarınca, Danıştay 10. Dairesi'nin görevleri de yeniden düzenleniyor. Danıştay 10. Dairesi, Türk parasının kıymetini koruma mevzuatı, Sermayi Piyasası ve Bankalar Kanunu'ndan doğan dava ve işlere bakacak.

Üçüncü kişilerin üzerine

yapılan mallar araştırılacak

Yasanın getirdiği önemli düzenlemelerden biri de, devletçe el konulan banka sahiplerinin banka kaynaklarını kullanarak edindiği veya edindirdiği kabul edilen para, her türlü mal, hak ve alacakları,~|~ üzerinde ilk kredinin veya banka kaynağının kullanıldığı tarihten sonra üçüncü kişilere yapılan satış, devir ve temlik gibi işlemleri 'danışıklı işlem' olarak kabul etmesi. Yasa uyarınca çaycı, işçi gibi kişiler üzerine verilen mallar Fon'a karşı hükümsüz sayılacak.

Bankanın Fon'a devrinden önce satış, kira, devir ve temlik gibi işlemler ile ayni ve şahsi hak tesisine ilişkin işlemlere taraf olan üçüncü kişiler iyiniyetli olduklarını kanıtlamakla yükümlü olacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.