30 Ocak 2004 Cuma 00:00
TÜBİTAK Yasası'na durdurma
Anayasa Mahkemesi, TÜBİTAK Başkanı ve boş bulunan Bilim Kurulu üyeliklerini, bir defaya mahsus Başbakan'ın belirlemesine olanak tanıyan yasanın yürürlüğünü, oyçokluğu ile durdurdu.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, yaptığı açıklamada, CHP'li 141 milletvekili tarafından açılan TÜBİTAK Kanunu ile ilgili davada, yürürlüğü durdurma istemini karara bağladıklarını bildirdi.

Oylamada skor:7?4

Kılıç, yasanın yürürlüğünün 4'e karşı 7 üyenin oyuyla durdurulduğunu ifade etti.TÜBİTAK Kanunu'na eklenen ve yürürlüğü durdurulan düzenleme şöyle: ''Bu kanunun, yürürlüğe girdiği tarihte boş bulunan Bilim Kurulu üyeliklerine, 4. maddede belirtilen niteliklere uygun kişiler arasından, 4. maddenin 2. fıkrasında belirtilen oranlar çerçevesinde bir defaya mahsus olmak üzere Başbakan tarafından atama yapılır.

Başkan bir defaya mahsus olmak üzere, Başbakan'ın teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanır.'' Anayasa Mahkemesi, davayı daha sonra esastan karara bağlayacak.

Atamalar iptal edilmeye~|~cek

Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yürürlüğü durdurulan yasauyarınca 22 Aralık 2003 tarihinde, boş bulunan Bilim Kurulu üyeliklerine Doç. Dr. Ahmet Ademoğlu, Prof. Dr. Hüseyin Akan, Prof. Dr. Abdullah Atalar, Prof. Dr. Ömer Ziya Cebeci, Nuri Gürgür ve Prof. Dr. Nüket Yetiş'i seçmişti. TÜBİTAK Bilim Kurulu da 11 Ocak'ta yaptığı toplantıda, Prof. Dr. Tuğrul Tankut'un Başkan Vekilliği'ne son vererek, yeni yasayla Bilim Kurulu'na seçilen Prof. Dr. Yetiş'i bu göreve getirmişti.

Anayasa Mahkemesi'nin kararları geriye dönük işlemediği için yürürlüğü durdurulan yasaya dayanılarak Bilim Kurulu üyeliklerine yapılan atamalar iptal edilemeyecek.

Başbakan Erdoğan'ın Bilim Kurulu üyeliklerine atama yapmadan önce TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun kendi içinde kurul üyeliklerine seçim yapmıştı. Başbakan Erdoğan, kurulun karar yeter sayısı bulunmadığı gerekçesiyle üyelerin atamasını yapmamıştı. Bu durumda, Bilim Kurulu'nca belirlenen üyeler Anayasa Mahkemesi kararını gerekçe göstererek görevlerine iade edilmeleri istemiyle idare mahkemesinde dava açabilecekler.

Yetiş: Gelişmeler bizim dışımızda

Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş de, Anayasa Mahkemesi'nin kararı üzerine, "Kararı saygıyla karşılıyoruz. Hukuk süreci bizim dışımızda devam etmektedir" dedi. TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Yetiş, şunları söyledi: "Hukuk süreci bizim dışımızda devam etmektedir. Kurumun çalışmaları yasalar çerçevesinde sürdürülecektir."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137