16 Nisan 2010 Cuma 00:00
Türk lirası özgür olacak
Türkiye'nin 1938 yılından beri senyoraj hakkını kullanamadığını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş, "BTP iktidarında Türk lirası özgürlüğüne kavuşturulacak ve para problemi diye bir problem kalmayacak" dedi. ~|~

 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yaptığı açıklamada Türkiye ekonomisi üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Açıklamasında Türkiye'nin 30 yıldan fazla bir süredir senyoraj hakkını kullanıp para basmadığına dikkatleri çeken Prof. Dr. Haydar Baş, piyasada bulunan Türk lirasının borç olarak alınıp Hazineye konulan yabancı paraların karşılığı olarak basıldığını söyledi. Bu mantıkla devam edildiği müddetçe Türkiye'nin hiçbir problemini çözmekte başarılı olamayacağını dile getiren BTP Genel Başkanı, Bağımsız Türkiye Partisi iktidar olduğundan ilk yapacakları şeyin Türk lirasına özgürleştirmek olacağını açıkladı.

Devlet senyoraj hakkını kullanmalı
Türkiye'nin 30 yıldan uzun bir dönemdir senyoraj hakkını kullanmadığını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, milli gelirin üçte biri kadar para basmanın bağımsız her devlet için zaruret olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Elinizde bir çuval mısır olduğunu düşünelim. Bunu tarlaya ekiyorsunuz hasat döneminde bu bir çuval mısır en az 10 çuval olarak geriye dönüyor.
Bir çuvalın karşılığında 10 çuval mısır elde eden sen kabul edelim ki onu tarlaya ekerken 1000 lira masraf ettin. Piyasada mevcut olan para 1000 liradır. 1000 lirayla 10 çuval mısırı satın alman mümkün mü? Elbetteki mümkün değil. O zaman devlete düşen görev nedir? Senyoraj hakkını kullanıp bu 9 çuval mısır karşılığı parayı basıp emisyonu genişletecektir."

1938 yılından beri para basmıyoruz
"Para esasen emeğin ve üretimin karşılığıdır" diye konuşan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye'de 30 küsur yıldan beri paramız basılmıyor.
Hatta 1938 yılından beri basılmıyor da diyebiliriz. Neden? Çünkü 38 yılına kadar para hazinemizde bulunan altının mukabilinde basılırdı.
Ama daha sonra galip çıkınca Amerika dedi ki; 'Ben bunu kabul etmiyorum. Benim dolarım senin hazinende olacak onun karşılığında kendi paranı basacaksın. Erkeksen kabul etme.' Şimdi bütün dünya sülük gibi emiliyor."

Cebinizdeki para doların tercümesi
Yıllardan bu yana uygulanan yanlış ekonomi politikalarıyla Türkiye'nin borçlarının katlanarak arttığını dile getiren BTP Genel Başkanı, şunları söyledi: "Sürekli borç alıyoruz ve borçtan da asla kurtulamıyoruz. Niye? Para basabilmek için mutlaka Hazineye döviz koyman lazım. Bunun için de borç alman lazım. Alıyorsun onun karşılığında paranı basıyorsun. Bu para senin paran olmuyor. Cebindeki para doların ya da euronun tercümesi oluyor. Evet, görünüşte Türk lirası ama Hazineye koyduğun dövizin karşılığı olduğu için aslında senin paran değil. İki türlü zarara giriyorsun. Birincisi o borcun karşılığında ürettiğini bedavaya veriyorsun. Bu yetmedi bir de o borcun faizini ödüyorsun. Türkiye yılda 70 milyar dolar faiz ödüyor. Kabul etsen de böyle, etmesen de. Şimdi faizi bile tam olarak ödeyemeyecek duruma düştü ülke. Çünkü faiz dışı fazlayı artırmaları mümkün değil. Şimdi böyle bir ülkenin kalkınabilmesi asla mümkün değil. Onun için ne yapacağız? Bir milli devletin ne yapması lazım? Yılsonundaki Gayri Safi Milli Hâsılamızın (GSMH) 1 trilyon olduğunu düşünelim. 1 trilyonluk GSMH'nın tamamı nedir? Maldır, yani para değildir. Devletin senyoraj hakkını kullanarak bunu paraya tebdil etmesi lazım."

Para problemi kalmayacak
"Biz iktidar olduğumuzda öncelikle Türk lirasını özgürlüğüne kavuşturacağız" diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş, "Böylece Türkiye'de para problemi diye bir problem kalmayacak" dedi. BTP Genel Başkanı, şunları kaydetti: "Bağımsız Türkiye Partisi iktidarında evvela biz parayı hürriyetine kavuşturacağız. Eğer 1,5 trilyonluk GSMH varsa en az 500 milyar para basma hakkınız olur. Hukuken bu böyle. Şimdi düşünün üretilen mal ve hizmete karşılık 500 milyar para bir yılda basıyorum. Buna ilave olarak yer altı kaynaklarımız var. Bu zengin kaynaklarımıza karşılık da para basma hakkımız var. Böylece Türkiye'de para problemi diye bir problem kalmayacak. Böyle bir ülkede 500 lira Türk vatandaşlarına vermek değil, Allah nasip edince göreceksiniz en az 5000 lira verecek Haydar Hoca. Bunda kuşkunuz olmasın."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100