23 Kasım 2005 Çarşamba 00:00
Türkiye çaresiz değil
BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Kepekçi, AKP'nin uyguladığı IMF destekli ekonomi programıyla işletmelerin kapandığını, işsizliğin arttığını söyledi. Dr. Kepekçi, Türkiye'nin kurtuluş reçetesinin 'Milli Ekonomi Modeli' olduğunu belirtti ~|~ BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, ülkemiz ekonomisinin çok uzun zamandan beri darboğaz içinde bulunduğuna işaret ederek, "Piyasada yaşanan nakit sıkıntısı, bir taraftan halkımızın zaruri ihtiyaç maddelerini almasını bile engellerken, diğer yandan tezgâhlardaki mallar müşteri beklemeye devam etmektedir" dedi.

Rakamlar 'kara tablo' çiziyor

İşletmelerin kapandığını, işsizliğin arttığını dile getiren Dr. Kepekçi, sürecin her geçen gün daha kötüye gitmekte olduğunu vurguladı.
BTP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi, şunları kaydetti: "AKP hükümeti öncesindeki hükümetler, Türkiye'nin borcunu kapatmak için borç alırken, artık bu da yetmez oldu. İflas eden IMF politikalarına rağmen aynı politikanın kararlı uygulayıcısı olan AKP hükümeti döneminde, bırakınız borcu borçla ödemeyi, artık borcun faizi bile alınan borçlarla ödenmektedir. Hükümetin 3 yıllık ekonomi karnesine baktığımızda bu tablo net olarak görülmektedir. Türkiye'nin borç toplamı 400 milyar doları aşmış durumdadır. Dış ticaret açığı 2001 yılında 10 milyar dolar iken, 2004 yılında 34.4 milyar dolara yükselerek rekor kırmıştır. Cari açık almış başını gitmiştir. Hele Türkiye'ye giren sıcak paranın 48 milyar dolara ulaşması ayrı bir risk oluşturmaktadır. Hatırlanacağı gibi 2001 yılında 10 milyar dolarlık sıcak paranın bir anda piyasalardan çekilmesiyle yaşanan kriz, ülke ekonomisini allak bullak etmişti. Kontrolü dışarıda olan sıcak paradaki bu artış ise yaşanabilecek krizlerin boyutu konusunda da yeterli bilgi vermektedir. Bütün bu rakamlar 'borç alan hükümetin buyruk da aldığının' açık delilleridir."

Hükümet çaresiz ancak çözüm var

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın 2002 yılındaki seçim konuşmalarında IMF politikalarıyla Türkiye ekonomisinin çözüme kavuşmayacağının altını çizdiğini hatırlatan Dr. Kepekçi, şunları kaydetti: "Prof. Dr. Haydar Baş, 'Tayip Erdoğan değil, Hz. Cebrail de gelse IMF programlarını uyguladığı müddetçe sorunları çözemez' demişti. Evet, yaşanan bütün bu olumsuzluklar Sayın Baş'ı haklı çıkartmıştır. Ne AKP hükümetinin ne de diğer siyasi partilerin bütün bu sorunların üstesinden gelecek bir B planı yoktur. Adeta elleri, IMF'nin taşeronu olmaya mahkûm durumdadır. Tek çözüm bütün bu sorunların üstesinden gelecek olan Prof. Dr. Haydar Baş beye ait olan 'Milli Ekonomi Modeli'nin uygulanmasıdır.
Ülkelerin ekonomik bağımsızlığı için gerekli olan gelir dağılımındaki adaletin, sürekli büyümenin ve tam istihdamın ilk defa kendisine cevap bulduğu, iktisat tarihinde yeni bir çığır açan Prof. Dr. Haydar Baş'ın 'Milli Ekonomi Modeli' yerli ve yabancı yüzü aşkın bilim ve düşünce adamı tarafından 'ULUSLARARASI MİLLİ EKONOMİ MODELİ KONGRESİ'nde değerlendirilecektir. Milli Mücadele yıllarının yokluğunu, kıtlığını ve kuşatılmışlığını Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 1. İzmir İktisat Kongresi ruhu ile aşan Türkiye, yine dünyaya örnek olacak ve ekonomide yeni bir çağın müjdecisi olan bu model ile yalnız Türkiye değil, dünya da içine düştüğü ekonomik darboğazlardan kurtulacaktır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.