06 Temmuz 2012 Cuma 11:58
Türkiye savaşı kaldıramaz

YENİ MESAJ - ANKARA

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran\'ın hazırladığı \"Sıcak Para: Savaşın Gölgesinde Ekonominin Aşıl Tendonu\" adlı rapor, Türkiye ekonomisinde park etmiş devasa boyutlardaki sıcak paranın savaş gibi bir durumda kaçma riski bulunduğuna işaret ederek, bu durumun Türkiye'nin Suriye'ye karşı gerçekdışı ve anlamsız savaş kararını zorlaştırdığına dikkat çekiyor. Oran, Kurtuluş Savaşında ve Kıbrıs\'ta olduğu gibi Türk milletinin fedakâr ve cefakâr bir millet olduğunu belirterek, \"Haklı bir savaş uğruna bu milletin vermeyeceği bir mal, yapmayacağı fedakârlık, alamayacağı bir karar tarih boyunca görülmemiştir. Bugün Türkiye'de korkunç bir savaş lobisi, George W. Bush yönetiminin kelimeleriyle, Neo-Conların siyaset diliyle, Türkiye ile Suriye arasında bir savaş çıkarmak istiyor. Bölgeyi içinden çıkılmayacak bir türbülansa sokacak, etnik ve dini sebeplerle bölgesel savaşları tetikleyecek, orta vadede dünya savaşına dahi yol açabilecek böyle bir ihtimali her yönüyle düşünmek ve tartmak gerekir\" görüşlerine yer verdi.

Türkiye ekonomisinin yapısı sıcak savaşa engel

Raporda öne çıkarılan veriler ve bu verilerin taşıdığı riskler şöyle:

* Borsa ve DİBS'e (Devlet İç Borçlanma Senedi) park etmiş sıcak para ile yabancıların Türkiye'deki mevduatının toplam hacmi 110 milyar dolar. Yüklü miktarda sıcak para kaçışının sonuçları; hızlı bir devalüasyon, enflasyonun tırmanışa geçmesi, faiz hadlerinin astronomik yükselişi, dövizle borçlanmış şirketlerin mali durumu bozularak iflas etmesi, işsizlikte ani ve hızlı bir artış ve uzun yıllara sari ciddi bir ekonomik kriz olarak ortaya çıkabilir. 

* Türkiye'nin 95 milyar dolarlık kısa vadeli dış borcunun 83 milyar doları özel sektöre ait. Orijinal vadesine bakılmaksızın önümüzdeki bir yıl içinde gerçekleştirecek 141.5 milyar dolarlık dış borç servisinin de 119 milyar doları yine özel sektörün. 

* Sıcak paranın kaçması durumunda ekonomide türbülansın özellikle yüksek dış borcu dolayısıyla ciddi kur riski bulunan özel sektörü zor durumunda bırakacağı, yaşanacak krizin ağır ekonomik ve sosyal tahribata yol açacağı görülüyor.

Rusya ve İran gazı keser

* Öte yandan Suriye'ye yapılacak bir saldırının kendisine yapılmış sayılacağını ilan eden Rusya ve İran Türkiye'nin sanayi üretimi ve elektrik üretiminde bağımlı olduğu doğalgazın yüzde 80'ini tedarik ediyor. Suriye'ye yönelik bir savaş durumunda Türkiye, enerjide büyük oranda bağımlı olduğu Rusya ve İran ile doğrudan savaş sınırına gireceği gibi, kaldıramayacağı bir yükü de omuzlar.

* Sıcak paraya dayalı büyüme modeli yanında, enerjide, belli ürün ve ülkelere aşırı bağımlılık da AKP'nin 10 yıla yaklaşan iktidar sürecinde izlediği yanlış politikalardan bir diğerini oluşturuyor.

* Bu koşullarda alınacak bir savaş kararı, Türkiye için ekonomik bir yıkım anlamına geliyor.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137