18 Nisan 2010 Pazar 00:00
Türkiye'de barışı BTP tesis edecek

Prof. Dr. Haydar Baş BTP iktidarında ortaya koyacakları vatandaşlık maaşı gibi sosyal devlet projeleriyle Türkiye'de barışı tesis edeceklerini söyledi ve "ülkede Kürt meselesi, Türk meselesi diye hiçbir mesele kalmayacak" diye konuştu.
~|~

 


Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş yaptığı açıklamada terör meselesinden, eğitimde yaşanan sorunlara kadar Türkiye'nin kanayan yaralarına parmak bastı. Türkiye'deki terör sorununu Bağımsız Türkiye Partisi'nin çözebileceğini söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş,  "Türk ile Kürt arasında ne seviye, ne kültür ne de medeniyet farkı vardır" şeklinde konuştu. Dünya iktisadında çığır açan eseri Milli Ekonomi Modeli'nin Türkiye'nin sorunlarını özellikle de terör sorununu bitirebilmek düşüncesiyle ortaya koyduğunu söyleyen BTP Genel Başkanı modelde yer alan vatandaşlık maaşı projesinin terörü kökünden kazıyacağını söyledi. Hükümetin ısrarla yürüttüğü açılım çalışmalarıyla sağlanmak istenen imtiyazların Türkiye'yi parçalanmaya doğru götürdüğüne dikkatleri çeken Prof. Dr. Baş, iş işten geçmeden bu yanlıştan vazgeçilmesi gerektiğini dile getirdi. 

Hepimiz bir milletiz
"Hangi etnik kökenden olursa olsun hepimiz bir milletiz" diyen Prof. Dr. Haydar Baş, "Kürt kardeşimle benim aramda zerre kadar ne fark vardır, ne seviye, ne kültür ne de medeniyet farkı vardır" dedi. BTP Genel Başkanı şunları söyledi: "Hepimiz bir milletiz. Türkler, Kürtler Ural?Altay kökenlidir. Bu birliktelik daha sonra bazılarının işine gelmedi, bu birlikteliğin yıkılması için uydurma sebeplerle birinin adına Kürt dediler, birinin adına Türk dediler ve bizi paramparça yaptılar. Ama temelde biz bir kardeşiz.
Dolayısıyla Kürt kardeşimle benim aramda zerre kadar ne fark vardır, ne seviye, ne kültür ne de medeniyet farkı vardır. Şimdi bana deyin ki şu mahallede bir tane Kürt ailesi var. Gecenin bu vaktinde gidelim. 'Selamun aleykum efendim biz geldik kusura bakmayın karnımız aç lütfen bize bir şey ikram edin' desek evinde nesi varsa önümüze kor mu koymaz mı? Koyar. Bir de aynı şekilde Türk ailesine gidelim. Aynı selamı verip aynı talepte bulunsak bizi kabul eder mi etmez mi? Eder. O halde bu millet birdir arkadaşlar.

Türkiye'de çözülmedik mesele kalmayacak
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Milli Ekonomi Modeli'ni Türkiye'nin başta terör olmak üzere tüm sorunlarını çözebilmek için ortaya koyduğunu söyledi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ben Milli Ekonomi Modeli tezini hazırlarken Güneydoğu'da anarşiyi nasıl bitiririz, dağa çıkan çocukları nasıl geri döndürürüz düşüncesinden hareketle vatandaşlık maaşı projesini ortaya koydum. Düşündüm ki, 'ben her ailenin gencine, anasına, babasına, kardeşine vatandaşlık adı altında maaş verirsem bu devleti sevecekler. Devleti sevdikleri için de maaşı alacaklar artık başka bir gelir kapısına ihtiyacı kalmayacağı için o devletin samimi, onu seven iyi bir vatandaşı olacaktır. Bir tanesi düştü eşkıyaların peşine dağa çıktı çocuğunu kopartamadı, ana gece gündüz ona beddua eder. 'Oğlum bu devlet baba senin bildiğin devlet değil. Bu devlet bizim devletimiz. Niye? O bizim rızkımıza kefil. Bana 1000 lira maaş veriyor, babana 500 lira veriyor. Bu baba iş sahibiyse 3 bin lira da asgari ücret alacak. Bu aile artık o devlete karşı gelir mi? Gelmez. İşte inşallah biz barışı bu şekilde tesis edeceğiz. Kürt meselesi, Türk meselesi, Laz meselesi diye meseleler bu toplumda olmayacak."

Dağda eşkıya kalmayacak
İktidar olduklarında Güneydoğu Anadolu bölgesinde eğitim seferberliği başlatacaklarını söyleyen BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, ortaya koyacakları projelerle dağda eşkıya kalmayacağını söyledi. BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "O bölgede çok ciddi eğitim seferberliği başlatacağız. Yetmedi. Tarımın sanayisini Güneydoğu bölgemizde kuracağız. Mesela bisküvi, makarna sanayi. Hayvancılıkta deri sanayi kuracağız. Türkiye'nin diğer bölgelerinde istihdam sağlayan dev özel sektör kuruluşlarını çeşitli teşviklerle o bölgelerimizde istihdam alanları açmalarını sağlayacağız.
Bu sayede sadece İstanbul'dan yüzlerce işadamı gidip oralarda işyeri açacaklar. Bir de hep beraber biz bir kültürün, bir medeniyetin, bir siyasetin ve bir maneviyatın sonucunda ortaya çıkmış bir milletiz. Bunu anlatacağız. Müşterek değerlerimizi, coğrafyamızı ve tarihimizi anlatacağız. Kısaca hem kültür, hem maneviyat hem de ekonomi yönünden dört dörtlük bir çalışma içerisine gireceğiz. Bunu yaptığımızda dağda eşkıya kalacağına inanmıyorum."

Bölünmeye çanak tutuluyor
"Siyasiler Türkiye'yi farkında olarak ya da olmayarak bölünmeye doğru götürüyor" diye konuşan Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Sayın Başbakan açılım diyor sonra da imtiyaz hakları getiriyor. Bunlar toplumu böler. Toplum bölündüğü zaman kavga olur. Bunun önüne geçemezsin. Aradan biraz zaman geçer federe devlet istenir. Biraz daha zaman geçtikten sonra 'ben devlet olmak istiyorum' sesleri yükselmeye başlar. Toplumun bir kesimine imtiyazlar sağlamak bir devletin parçalanması için atılan en güçlü adımlardır. İktidar farkında olarak ya da olmayarak bugün bu yolu tercih etti. Allah ayıktırsın ve bu yanlıştan onları döndürsün" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.