03 Mayıs 2008 Cumartesi 00:00
Türkiye'de fakirlik suç sayılacak
Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Palamut, Prof. Dr. Baş'ın "Vatandaşlık Maaşı" projesi, 'Türk yurdunda fakirlik suç sayılsın' prensibinin devamıdır" dedi. ~|~


Uludağ Üniversitesi Öğretim Prof. Dr. Mehmet E. Palamut 4. Uluslararası Milli Devlet Sosyal Devlet Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Sosyal Devlet" tezinin Oğuz Kağan'ın "Türk yurdunda fakirlik suç sayılsın" prensibinin devamı niteliğinde olduğunu ifade etti. Bu proje hayata geçirildiğinde Türk vatandaşı niteliği taşımanın bir onur olacağının altını çizen Prof. Dr. Palamut şunları söyledi: "Bugün çoğu modern ülkede, belirli gelir düzeyinin altında bulunan kesimlere hükümetçe doğrudan gelir desteği sağlanmaktadır. ?Bu konuda ilk ve dişe dokunur adım Prof. Dr. Haydar BAŞ tarafından 'Vatandaşlık Maaşı Projesi'yle hayata geçirilmek istenmektedir. Şüphesiz bu proje sosyal devlet anlayışının ve tarihten gelen "Türk yurdunda fakirlik suç sayılısın!..." genel esprisinin bir devamı mahiyetinde ve Türk vatandaşı niteliği taşımanın bir onuru olacaktır. Buna göre, "Ev hanımı, işçi, memur, yaşlı ve sakat gibi tüketim yapan her vatandaşa" bağlanacak belli bir maaş, kuşkusuz o bireyi taltif edecek ve diğer taraftan da "Devletin bekasını temin etme" gibi hayatî işlevinin yanında, "Devlet?millet kaynaşmasının" önündeki engelleri kaldıracaktır.

Kaynak nerede? sorusuna da cevap veriliyor
Burada akla şöyle bir soru gelebilir: Türkiye Cumhuriyeti siyasal ve coğrafik sınırlar içinde yaşayan ve Türk tâbiyetindeki herkese sağlanacak olan "Vatandaşlık maaşı"nın finansmanı nasıl ve hangi kaynaklardan yapılacak? Prof. Dr. Haydar BAŞ, bu sorunun da yanıtını da vermektedir: Birinci olarak, Türkiye'nin yaklaşık 3 katrilyon dolar tutarında yeraltı kaynakları vardır. Bunlar devlet?millet işbirliği ile harekete geçirilecektir. İkincisi, mahiyeti "Milli Ekonomi Modeli"nde anlatılan senyoraj gelirleri mevcuttur. Üçüncüsü de, zenginleşen halkın ödeme gücü artacaktır. Dolayısıyla belli bir satın alma gücünün üzerinde olanlardan alınacak dolaysız vergilerdeki artış, söz konusu maaşı oldukça rahat karşılayacaktır.Sömürenlerin ayakları yerden kesildi
Budapeşte Üniversitesinden Prof. Dr. Vugar Seidov, "Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Sosyal Devlet Milli Devlet" tezi küreselleşme zincirini kıracak bir girişimdir" dedi.
Macar Profesör Vugar Seidov, 19?20 Nisan'da dördüncüsü düzenlenen 'Uluslar arası Milli Devlet, Sosyal Devlet Kongresi'nde küreselleşme sürecini değerlendirdiği bir sunum yaptı. "Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Sosyal Devlet Milli Devlet" tezi son derece cesur ve küreselleşme hegemonyasını kıracak bir girişimdir" ifadelerini kullandığı sunumunda şunları söyledi: "Sosyal Devlet Milli Devlet" kongresi son derece önemli bir kongredir. Gelecekte daha önce Almanya'da yapılan Milli Ekonomi Modeli kongresi gibi bir kongrenin tekrar Avrupa'da yapılmasını istiyorum. Beni Avrupa'da bir elçiniz olarak kabul ederseniz bundan büyük şeref duyacağımı ifade etmek isterim. 


Uygulama için birlikte hareket edelim
Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Sosyal Devlet Milli Devlet" tezi son derece cesur bir girişimdir. Bu kongre küreselleşme hegemonyasını kıracak bir girişimdir. Bilim dünyasının sahip çıkıp, istifade etmeleri gereken bir modeldir"
Bu model teorik bir temeli olan ve pratikteki yolları da açıkça göstermiş yeni bir modeldir. Tez bana özet halinde getirildiğinde, hayran kaldım ve defalarca okudum. Bu kongreyle birlikte yeni bir devlet anlayışının doğuşuna sahne oluyoruz. Bu model, diğer devletlere karşı ekonomik sömürü politikaları uygulayan güçlerin ayaklarını adeta yerden kesmiştir. Tezin ve modelin tüm dünyaya açılıp uygulamaya geçirilmesi için birlikte hareket etme ve çalışma çağrısında bulunuyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137