07 Şubat 2012 Salı 11:46
Türkiye'nin durumu AB ülkelerinden kötü
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu, Türkiye'nin ekonomideki durumunu değerlendirdi. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in açıkladığı dış ticaret verileri, hükümetin ekonomik başarısızlığının açık delillerini ortaya koyduğunu söyleyen Prof. Eyercioğlu, “maalesef hükümete yakın basın-yayın organlarınca bu durum bir başarı gibi gösterilmeye çalışılmaktadır” dedi. BTP Genel Başkan Yardımcısı şunları söyledi: “Yayınlanan haberlerde, Türkiye'nin 2011 yılı ihracatının 2010 yılına göre yüzde 18,5 artarak 113 milyar 883 milyon dolardan, 134 milyar 954 milyon dolara ulaştığı, aralık ayı verilerine göre ihracat artışının yüzde 5,6, ithalattaki artışın ise yüzde 0,2 olduğu bildirilmektedir. Türkiye'nin dış ticaret hacminin geçen yıla göre yüzde 25,5 artarak 299 milyar 427 milyon dolardan, 375 milyar 787 milyon dolara çıktığı görülmektedir. Yayınlanan bu tablo, dış ticaretimizin iyi yolda olduğu, diğer ülkelerde krizler yaşanırken, bizim durumumuzun gerçekten iyi olduğu kanaatini oluşturmaktadır. Ancak, bu rakamlar doğru olmasına rağmen, eksik bilgilerle işin vahameti gizlenmeye çalışılmaktadır.”
İthalattan hiç bahsedilmiyor
“Dikkat edilirse, yıllık ithalattan ve ihracatın ithalatı karşılama oranından hiç bahsedilmemektedir” diye konuşan BTP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Eyercioğlu şunları söyledi: “Türkiye'nin 2011 yılında ithalatı yüzde 29,8 artarak 185 milyar 544 milyondan, 240 milyar 833 milyon dolara çıkmıştır. Dış ticaretteki açık, yani ihracatın ithalatı karşılama oranı 2010 yılında yüzde 61,4 iken 2011 yılında yüzde 56'ya gerilemiştir. Yani ithalatımız ihracatımızdan 105 milyar 879 milyon dolar fazladır. Türkiye'nin ekonomik olarak en zor krizleri yaşadığı 2001 yılında bu oran yüzde 75,7 idi. Bu hükümetin icraat dönemi boyunca, bu açık her yıl artarak devam etmiştir. Dış ticaretteki bu açık, Türkiye'nin giderek daha fazla borçlanmasına, ithalata dayalı bir ihracat politikasının gelişmesine neden olmaktadır. Bu ekonomik tablo, bugün kriz yaşanan AB ülkelerinin ekonomik tablosundan daha kötü durumdadır” dedi.

Göz boyanıyor

Türkiye'de en iyi yapılan şeyin “göz boyamacılığı” olduğunu söyleyen Prof. Dr. Eyercioğlu şunları söyledi: “Bu hükümet, kendisine yakın basın-yayını kullanarak, gerçekleri milletten gizlemeyi, pembe tablolar oluşturmayı ve sanal gündemlerle kamuoyunu meşgul etmeyi iyi becermekte, Türkiye'nin gerçekleriyle yüzleşmekten kendisi dahi kaçınmaktadır. Ancak bu gidiş, milletimiz ve devletimiz adına büyük bir tehlikedir. Bağımsız Türkiye Partisi, bu yanlışlardan bir an önce dönülmesi konusunda uyarı görevini yerine getirirken, Milli Ekonomi Modeli'yle çözümü de ortaya koymaktadır. Yapılması gereken, bu modeli hayata geçirecek kadroları bir an önce işbaşına getirmektir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137