25 Kasım 2008 Salı 00:00
Türkiye'yi dimdik ayağa kaldırırız
Uçurumun kenarına getirilen Türkiye'nin BTP iktidarında dimdik ayağa kaldırılacağını söyleyen Prof. Dr. Baş, "Yer altı kaynakları devreye sokulacak ve yeni vergi sistemine geçilecek" dedi. ~|~

 Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, yaptığı açıklamada Türkiye'nin içine sürüklendiği kötü durumdan nasıl kurtarılacağını ayrıntılarıyla açıkladı. Türkiye'nin dünyanın en zengin yer altı kaynaklarına sahip olduğunu ve bu kaynakların devreye konacağını ifade eden BTP Genel Başkanı, senyoraj hakkının kullanılıp para basılarak borç sarmalının kırılacağını ve çok farklı bir vergilendirme modelinin hayata geçirilerek ülkemizin dimdik ayağa dikileceğini söyledi.

Senyoraj hakkı kullanılacak
Türkiye için yeraltı kaynaklarından sonra sahip olduğu ikinci kaynak olan senyoraj (para basma) hakkının mutlaka kullanılması gerektiğine dikkat çeken BTP Genel Başkanı şöyle konuştu: "Devletin GSMH'sı vardır. Yani yıllık kârı vardır. Bu para nev'inden değil, mal cinsindendir. Bir misalle bunu daha iyi anlarız. Siz bir çuval mısır ekiyorsunuz. Varsayalım ki bunu on çuval olarak geriye topluyorsunuz. Bunu tarlaya ekerken harcadığınız para bin lira olsun. Bin liraya mukabil siz, bir çuval mısırla on çuval elde ettiniz. Bu şu demektir: 'Bir çuval mısırın para olarak karşılığı var, dokuz çuvalın karşılığı yoktur.' Bu sistem böyle devam ettiği müddetçe piyasada mal fazla, para az olur. O takdirde yapılması gereken bir şey vardır. Devletlerin bağımsızlık hakkı olan senyoraj hakkı, emisyonu genişleterek parasını basma hakkıdır bu. Global güçler, dünyada kapitalizmi ve liberal anlayışı hakim kılabilmek için şöyle bir kural çıkardılar, dediler ki; 'eğer siz kendi paranızı basarsanız enflasyon olur.' "Peki ne olacak? Bizim piyasamızda mal çoğalmış. Paramız az. Onun için iş yapamıyoruz" dediğimizde "Biz size borç veririz. Az olan paranız çoğalır. Takviye edersiniz" diyorlar. Bu, şuna benziyor. Sizin bünyeniz kan yaptığı halde bünyenize kan yaptırmıyorsunuz. Dışarıdan bünyeye kan pompalıyorsunuz. Parayla satın aldığınız kanı pompalıyorsunuz. Aldığınız para da maliyetli, faizli para olduğu için bugün iç ve dış borçların faiz miktarı 120 katrilyona baliğ oldu diyoruz. Halbuki ne bu kadar borcumuz olacaktı, ne bu kadar faiz borcumuz olacaktı. Bu dediğimiz sistemi biz hayata geçirmiş olsaydık, yani biz GSMH'mıza karşılık basılması gereken paramızı emisyonu genişleterek yani devletin bağımsızlık hakkıyla, senyoraj hakkını kullanarak basmış olsaydık bu borca girmeyecektik. İkinci kaynak da budur. Türkiye 20 küsur seneden beri senyoraj hakkını kullanmıyor. Bu yüzlerce milyar dolar ediyor."

Herkesten vergi alınmayacak
BTP iktidarı döneminde adaletsiz vergi anlayışına son verileceğini verginin sadece bu yükümlülüğü taşıyabilecek kişilerden alınacağını söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: "Bizim iktidarımız döneminde devletin üç yoldan geliri olacak. Bir, yer altı kaynaklarımızı devlet millet ortaklığıyla işletmeye açarak onların kârları olacak. İki, senyoraj hakkımızı kullanarak devletin basması gereken para basılacak. Üç, toplanması gereken vergiler toplanacak. Vergiyi de toplumun bütün kesimlerinden almak yerine vergi yükümlülüğünü taşıyabilecek kişilerden almak lazım. Şimdi kalkıyorlar KDV idi şu idi bu idi; "vergiyi tabana yayalım" diyorlar.  Bir defa bu hiçbir zaman devlet için kârlı bir mantık değildir. Bu, global sermaye sahiplerinin vatandaşı soyup soğana çevirmek için uyguladıkları bir metoddur. Bugün "Herkesten toplayalım" adı altında artırılan dolaylı vergilerle vatandaşın tüketim kabiliyeti yok edilerek esasen almanız gereken verginin de önünü kesiyorsunuz. Onun için vergi mantığında herkesten değil, vermesi gereken fazla kazanandan vergiyi alacaksınız."

Çok ciddi kaynaklara sahibiz
Türkiye'nin dünyanın en zengin kaynaklarına sahip olduğuna dikkat çeken BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: "Türkiye'de kaynak arayan insanlar için çok ciddi kaynaklar var. Bir defa Türkiye yer altı kaynakları itibariyle dünyanın şu anda en zengin ülkesidir. Türkiye'nin 3 katrilyon dolarlık yer altı kaynakları var. Bunların işletmesini devlet ve millet ortaklığıyla devreye koymak, değil Türkiye'yi, coğrafyamızı, bölgemizi dimdik ayağa diker."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137