07 Eylül 2006 Perşembe 00:00
Türkler, İran'a daha sıcak bakıyor
Merkezi Washington'da bulunan düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonunun (GMF) yaptığı kamuoyu araştırmasına göre, ABD ve Avrupa'dan soğuyan Türkler İran'a daha sıcak bakıyor. ~|~


ABD ve Türkiye dahil 12 Avrupa ülkesinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, 2004 yılında her 100 Türk'ten 28'i ABD'ye sıcak bakarken, aradan geçen iki yılda bu sayı 20'ye indi.
Aynı şekilde, Türkiye'de 2004 yılında AB'ye sıcak bakanların sayısı 100 üzerinden 52 iken, bu yılki araştırmada sayı 45'e geriledi.
Türkiye'de İran'a sıcak bakanların sayısı ise iki yılda 34'ten 43'e çıktı.

GMF'nin araştırmasına göre son iki yılda 18-24 yaş grubundaki Türk gençleri, toplumsal ortalamaya oranla ABD ve AB'ye daha fazla sıcak bakarken, 100 gençten 27'si ABD'ye ve 48'i AB'ye sıcak baktığını bildirdi.
Türkiye'de 2004 yılında yüzde 73 olan AB üyeliğine destek 2006 yılında yüzde 54'e geriledi, Avrupalılarda da benzer bir eğilim gözlendi. Türkiye'nin üyeliğine taraftar olan Avrupalıların oranı son iki yılda yüzde 30'dan yüzde 21'e inerken, karşı çıkanların oranı yüzde 20'den yüzde 32'ye çıktı.
Avrupalıların yüzde 40'ı ise Türkiye'nin üyeliğinin kendileri açısından ''ne iyi, ne de kötü'' olduğunu ifade etti.

BUSH'A EN AZ DESTEK TÜRKLERDEN
GMF'nin araştırmasında, ABD Başkanı George Bush'un politikalarına en az destek yüzde 7 ile Türklerden çıkarken, bu politikalara karşı çıkanların oranı yüzde 81'i buldu. Türkler ayrıca, yüzde 56 gibi yüksek bir oranla, ABD'nin dünya liderliğini ''hiç arzu etmedikleri'' bir seçenek olarak gösterdi.
Geçen yıl dünyaya AB'nin liderlik etmesini isteyen Türklerin oranı yüzde 50 iken, bu oran bu yılki araştırmada yüzde 35'e indi.

NATO'YA DESTEK AZALDI
Araştırmaya göre Avrupa'da 2002 yılında, Soğuk Savaş döneminden yeni çıkılmasının da etkisiyle NATO'ya yüzde 69 olan destek, bu yıl yüzde 55 olarak ölçüldü.
Avrupalıların yüzde 46'sı, Kıtanın askeri kapasitesinin artırılmasını ve dünyada daha fazla rol oynanmasını talep ederken, yüzde 42'si askeri gücün sadece ülkelerinin çıkarlarını korumasını istedi.
Türkiye'de ise ülkenin güvenliği açısından NATO'nun gerekli olduğunu düşünenlerin oranı, 2004 ve 2005 yıllarında sırasıyla yüzde ve yüzde 52 olarak çıkarken, bu yıl hızla düşerek yüzde 44'e geriledi.

ABD VE AB'DE İSLAM'I TEHDİT OLARAK GÖRENLER ARTIŞTA
GMF'nin Atlantik'in iki yakasında gerçekleştirdiği araştırmada, İslami fundamentalizmi tehdit olarak görenlerin oranında artış kaydedildi. Her 100 kişi için bu oran son bir yılda ABD'de yüzde 72'den yüzde 79'a, Avrupa'da ise yüzde 41'den yüzde 52'ye çıktı.
Amerikalılar ve Avrupalıların yüzde 56'sı İslam'ın değerlerinin demokrasiyle bağdaşmadığını düşünüyor. Buna karşın sorunun genel olarak İslam dininden değil, İslami gruplardan kaynaklandığını düşünenlerin oranı yüzde 60 olarak veriliyor.

Araştırmaya göre ABD Başkanı Bush'un dış politikasını onaylayan Amerikalılar yüzde 40'ta kalırken, onaylamayanların oranı yüzde 58'e ulaştı. Bush'un dış politikasına onay vermeyen Avrupalıların oranı ise son bir yılda yüzde 56'dan yüzde 77'ye çıktı. Avrupalılar ayrıca ABD'nin dünya liderliğine verdikleri desteği yine son bir yılda yüzde 64'ten yüzde 37'ye çekti.
İran'ın nükleer silahlar edinmesinin engellenmesini isteyen ABD'lilerin oranı yüzde 89, Avrupalıların oranı yüzde 84 olarak çıktı. Bu amaçla sürdürülen diplomatik çabaların sonuç vermemesi durumunda Amerikalıların ve Avrupalıların yarıdan fazlası, askeri müdahaleye sıcak bakmıyor.
GMF araştırması ABD dışında Almanya, İngiltere, İtalya, Hollanda, Portekiz, Slovakya, İspanya, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan'da yaklaşık biner kişinin katılımıyla yapıldı. Araştırmanın hata payı artı ya da eksi yönde yüzde 3 olarak verildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137