01 Kasım 2006 Çarşamba 00:00
Tüzmen'e yeni suçlama!
CHP Grup Başkanvekili Anadol, Bakan Tüzmen hakkında daha önce ortaya attığı rüşvet ve viski iddialarının ardından, LPG kaçakçılığı yaptığı iddialarını gündeme getirdi. ~|~Daha önce Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen hakkında rüşvet ve viski iddialarını ortaya atan CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, bu kez de İskenderun'dan aldıkları 520 ton LPG'yi yurtiçinde boşaltıp Irak'a su götürdükleri Irak Devlet Pazarlama Kurumu (SOMO) tarafından bildirilen ve gümrük müfettişlerinin raporlarında teşekkül halinde kaçakçılık ve evrakta sahtecilik suçlarını işlediği belirlenen 7 firmaya, yeniden akaryakıt ihraç izni verilmesini gündeme getirdi.

Kaçakçılık yapılıyor

Kemal Anadol parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, Irak'a ihraç edilmek üzere teslim alınan LPG'yi Irak'a teslim ediliyor gibi gösterilip "teşekkül halinde kaçakçılık" suçu işlediği belirlenen firmalar lehine Gümrük Müsteşarlığı tarafından işlem yapıldığı iddialarını gündeme getirdi. Gümrük Başmüfettişi Hasan Gelmez, Gümrük Müfettişleri Önder Göçmen ve Murat Kahraman tarafından 23 Mart 2006 tarihinde düzenlererek gereği için Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen raporda, 7 firmanın SOMO'ya ihraç etmek üzere İskenderun'dan aldıkları 520 ton LPG'yi yasa dışı olarak yurtiçinde boşaltıp Irak'a su götürdüklerinin yer aldığını belirten Anadol, raporda söz konusu firmalar hakkında "teşekkül halinde kaçakçılık" ve "evrakta sahtecilik" suçlarından haklardında tahkikat yapılmasını talep edildiğini anlattı. Anadol, Bakanlar Kurulu kararı uyarınca söz konusu firmaların izinlerinin durdurulduğunu da aktardı.

Anadol, Gümrük eski Müsteşar vekili Cihat Ancın döneminde Dış Ticaret Müsteşarlığına gönderilen 20 Ocak 2006 tarihli yazıda akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi için bazı önerilerde bulunduğunu ancak, bunun Dış Ticaret Müsteşarlığınca kabul edilmediğini kaydederken, Cihnat Ancın'ın 15 şubat 2006 tarihinde görevinden alınarak yerine Mehmet Şahin'in getirildiğini ifade etti.

Cevaplanması istenen sorular
Anadol, Tüzmen'in şu sorularına cevap vermesini istedi:

* Gümrük müfettişlerinin raporlarında, İskenderun'dan aldıkları 520 ton LPG'yi yurtiçinde boşaltıp Irak'a su götürdükleri SOMO tarafından bildirilen, teşekkül halinde kaçakçılık ve evrakta sahtecilik suçlarını işlediği belirlenen bu firmalara, yeniden akaryakıt ihraç/transit izni verilmiştir?

* Daire Başkanı Bülent Özkan'ın muhalefet şerhinde de belirttiği gibi kaçakçılık konulu bir düzenleme niçin mevzuatta yeri olmayan bir tutanakla yapılmıştır?

* Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in imzaladığı onayda, 16 Haziran 2006 tarihli toplantı tutanağındaki Daire Başkanı Bülent Özkan'ın muhalefet şerhine neden yer verilmemiş, aksine mutabakat sağlandığı belirtilmiştir?

* Bu firmalarla ilgili akaryakıt kaçakçılığından ya da Irak'a eksik akaryakıt götürüp fazla getirmelerinin tespiti nedeniyle halen süren inceleme/soruşturma var mıdır?"

Tüzmen iddiaları yalanladı
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, hakkında bir takım dosyalar açıklayan CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol'un ciddiyetten uzak iddialarını sürdürdüğünü belirterek, "Sayın Anadol adeta bit pazarında bile satılamayan çürük malları pazarlamaktadır" dedi. Bakan Tüzmen, CHP Grup Başkan Vekili Anadol'un bugün düzenlediği ve kendisiyle ilgili bir takım iddialar ortaya attığı basın toplantısına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. CHP'li Anadol'un kendisine getirilen birtakım dosyaları yeni bir şeymiş gibi kamuoyuna sunduğunu, daha önce bir gazeteye sızdırılan ve süreç içerisindeki toplantılardan ilkine ait olan gizli ibareli yazışmayla gönderilen bir tutanağa dayanarak iddialarını sıraladığını kaydeden Tüzmen, "Ancak konuyla ilgili gerçekleştirilen daha sonraki toplantı ve yazışmalardan habersizdir.

Sözü edilen işlemlerin tamamı ilgili Bakanlık ve Kuruluşlar arasında yapılan yazışmalar sonucunda sağlanan mutabakat çerçevesinde ve mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Herhangi bir kuruluşun yazılı görüşü alınmaksızın herhangi bir işlem yapılmamıştır. İddialara konu olan Toplantı Tutanağı nihai kararın verildiği toplantının değil, süreç içinde gerçekleştirilen toplantılardan birinin tutanağıdır. Dolayısıyla, bu ön toplantı esas alınarak bulunulan iddialar gerçekdışıdır" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.