16 Şubat 2011 Çarşamba 00:00
Ülke parçalanır


BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, başkanlık sistemi konusunda net ifadeler kullanarak, "Başkanın seçilebilmesi için 'devletçik'lerin olması şarttır. Bunun adına bölünmek denir. Bu üniter yapıyı dağıtıp yok etmektir" şeklinde konuştu ~|~

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Başbakan Erdoğan'ın ısrarla tartışılmasını istediği başkanlık sistemini değerlendirdi. Başkanlık sisteminin hayata geçmesi için Türkiye'de federatif yapının, bir başka ifadeyle 'eyalet sistemi'nin hayata geçmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Baş, "Eyaletler, 'devletçik' demektir. Herbirinin kendi anayasası, kendi hukuku vardır" dedi.

Üniter yapı dağılır

Başkanlık sisteminin hayata geçmesiyle ülkenin parçalanma sürecine gireceğini aktaran Prof. Dr. Baş, "Başkanın seçilebilmesi için 'devletçik'lerin olması şarttır. Bunun adına bölünmek değil de ne denir? Bu yavaş yavaş üniter yapıyı dağıtıp yok etmektir" şeklinde konuştu.
ABD'deki başkanlık sistemini örnek gösterenlere Prof. Dr. Haydar Baş, bu ülkenin tarihinden örnekler vererek şöyle seslendi: "ABD, 50 tane federe devletten meydana gelmiş bir federasyondur. Orada başkan seçilir. Ancak bunlar gece gündüz savaşırlardı. Güney - Kuzey savaşları... Bunlar 'kavgadan bıktık, hergün onlarca insan ölüyor; can, mal, namus, din ve vicdan emniyetimiz garantide değil. Bunu gelin garantiye alalım' dediler. Bunun için o parçaları birleştirerek federasyonu hayata geçirdiler. Başkanlık sistemi bundan ortaya çıktı. Bizim böyle bir derdimiz yok ki! Üniter yapıda 72 millet Türk kimliği altında biraraya gelmiştir. Bundan daha büyük bir birlik olur mu?"
BTP Lideri, bir hatırasından yola çıkarak, Türk kimliğinin ne anlama geldiği konusunda şu tespitlerde bulundu: "Uzakdoğu'da havaalanında namaz kılıyorum. Beni Türk olarak tanıması mümkün değil. Ancak adam namaz kıldığım için "Bu Türk'tür" diyor. Bizim müşterek değerimiz İslam'dır. Merhum Mustafa kemal Atatürk onu Türk kimliği ile beraber İslam kimliğini muhafaza altına aldı. Niçin? Eğer almamış olsaydı, o üniter yapı paydalara bölünseydi, Türkiye Cumhuriyeti diye bir devletin ortaya çıkması asla mümkün olmazdı."

Kürtler azınlık değildir

Prof. Dr. Baş, Lozan'daki görüşmelerde ABD'nin azınlık oyununun nasıl bozulduğunu ise şöyle anlattı: "Başlarında merhum İnönü, murahhas azalar Lozan'a görüşmeye gidiyorlar. Önümüze şu - bu meseler gelince ne diyeceğiz diyor Merhum İnönü. Atatürk ise, 'Diyeceğiniz tek bir cümle vardır: Onların hepsi Müslümandır, azınlık değildir.' Gidiliyor, Lozan'da oturuluyor. ABD diyor ki, 'Kürt azınlığın hakları ne olacak?' diyor. Merhum İnönü, 'Kürtler azınlık değildir, zira onlar Müslümandır."
Prof. Dr. Haydar Baş, Güneydoğu üzerine oynanan oyunlara da dikkat çekerek, halkın işsiz ve aşsız bırakıldığını dile getirdi. BTP Lideri, şunları söyledi: "Sen oraya işi getirmezsin, sanayiyi getirmezsin, hayvancılığı ve madenciliği terkedersin, insanları işsiz halde bırakırsın. Ne karsının, ne kocasının, ne gelininin, ne oğlunun işi var. Hiçbirinin işi ve eğitimi yok. Senin gayen onu dağa çıkartmaktır. Bu siyasetin cinayetidir. Yapılacak olan iş, siyasetin gelirleri adaletli bir şekilde dağıtmasıdır."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100