Bu haber kez okundu.

ÜLKE PARÇALANIRDP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Baş, başkanlık sistemi konusunda net ifadeler kullanarak, "Başkanın seçilebilmesi için 'devletçik'lerin olması şarttır. Bunun adına bölünmek denir. Bu üniter yapıyı dağıtıp yok etmektir" şeklinde konuştu

DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, Başbakan Erdoğan'ın ısrarla gündeme taşıdığı başkanlık sistemini değerlendirdi. Başkanlık sisteminin hayata geçmesi için Türkiye'de federatif yapının, bir başka ifadeyle 'eyalet sistemi'nin hayata geçmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Baş, "Eyaletler, 'devletçik' demektir. Herbirinin kendi anayasası, kendi hukuku vardır" dedi...

~|~

DP Bursa Milletvekili Adayı Prof. Dr. Haydar Baş, Başbakan Erdoğan'ın ısrarla gündeme taşıdığı başkanlık sistemini değerlendirdi. Başkanlık sisteminin hayata geçmesi için Türkiye'de federatif yapının, bir başka ifadeyle 'eyalet sistemi'nin hayata geçmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Baş, "Eyaletler, 'devletçik' demektir. Herbirinin kendi anayasası, kendi hukuku vardır" dedi.
Başkanlık sisteminin hayata geçmesiyle ülkenin parçalanma sürecine gireceğini aktaran Prof. Dr. Baş, "Başkanın seçilebilmesi için 'devletçik'lerin olması şarttır. Bunun adına bölünmek değil de ne denir? Bu yavaş yavaş üniter yapıyı dağıtıp yok etmektir" şeklinde konuştu.
ABD'deki başkanlık sistemini örnek gösterenlere bu ülkenin tarihinden kesitler sunan Prof. Dr. Haydar Baş, şöyle seslendi: "ABD, 50 tane federe devletten meydana gelmiş bir federasyondur. Orada başkan seçilir. Ancak bunlar gece gündüz savaşırlardı. Güney - Kuzey savaşları... Bunlar 'kavgadan bıktık, hergün onlarca insan ölüyor; can, mal, namus, din ve vicdan emniyetimiz garantide değil. Bunu gelin garantiye alalım' dediler. Bunun için o parçaları birleştirerek federasyonu hayata geçirdiler. Başkanlık sistemi bundan ortaya çıktı. Bizim böyle bir derdimiz yok ki! Üniter yapıda 72 millet Türk kimliği altında biraraya gelmiştir. Bundan daha büyük bir birlik olur mu?"

Kürtler azınlık değildir
Prof. Dr. Baş, Lozan'daki görüşmelerde ABD'nin azınlık oyununun nasıl bozulduğunu ise şöyle anlattı: "Başlarında merhum İnönü, murahhas azalar Lozan'a görüşmeye gidiyorlar. Önümüze şu - bu meseler gelince ne diyeceğiz diyor Merhum İnönü. Atatürk ise, 'Diyeceğiniz tek bir cümle vardır: Onların hepsi Müslümandır, azınlık değildir.' Gidiliyor, Lozan'da oturuluyor. ABD diyor ki, 'Kürt azınlığın hakları ne olacak?' diyor. Merhum İnönü, 'Kürtler azınlık değildir, zira onlar Müslümandır."
Prof. Dr. Baş, Güneydoğu üzerine oynanan oyunlara da dikkat çekerek, halkın işsiz ve aşsız bırakıldığını dile getirdi. Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "Sen oraya işi getirmezsin, sanayiyi getirmezsin, hayvancılığı ve madenciliği terkedersin, insanları işsiz halde bırakırsın. Ne karsının, ne kocasının, ne gelininin, ne oğlunun işi var. Hiçbirinin işi ve eğitimi yok. Senin gayen onu dağa çıkartmaktır. Bu siyasetin cinayetidir. Yapılacak olan iş, siyasetin gelirleri adaletli bir şekilde dağıtmasıdır."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100