26 Ağustos 2004 Perşembe 00:00
Üniversite kurma şartları değişiyor
Kurulacak üniversitelerin bünyesinde Fen?Edebiyat Fakültesi bulundurulması zorunluluğu kaldırılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, 2809 sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun taslağı hazırladı.

Taslakta öngörülen düzenlemeyle, kanunun yükseköğretim kurumlarının kuruluş esaslarına ilişkin 3. maddesinde yer alan "bir üniversitede Fen Fakültesi, Edebiyat Fakültesi veya ikisini birden teşkil eden Fen?Edebiyat Fakültesi ile diğer fakülteler arasından ihtiyaca göre belirlenecek 2 veya daha fazla fakülte bulunması" koşulu kaldırılacak.

Bunun yerine "yeni üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü kurulurken bünyesinde en az 3 fakülte kurulması" şartı getirilecek.

Taslakta, kanunda sıralanan mühendislik, mimarlık, iktisadi idari bilimler gibi fakülte isimlerine de yer verilmedi. Bu şekilde, mevcut listedekinden farklı isimlerde fakülte kurulmasının yolu açılacak.

Taslağa göre, kurulacak fakülte, enstitü ve yüksekokulların isimleri Yükseköğre~|~tim Kurulu'nca (YÖK) belirlenecek.

Aynı şehirde olmak üzere bir üniversite bünyesinde benzer nitelikte birden fazla fakülte kurulamayacak.

Bölüm, anabilim dalı, ana sanat dalı ve diğer ünitelerin kurulması, birleştirilmesi, kaldırılması ve işleyişi, YÖK tarafından düzenlenecek.

Bilim dalı ve sanat dalı kurulması ve kaldırılması ile ilgili düzenlemeler, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca YÖK'ün olumlu görüşü alınarak yapılacak.

Üniversite kurulacak

öncelikli iller

Üniversite ve Yüksek Teknoloji Enstitüsü kurulmasında öncelik verilecek iller, ilgili kurumların temsilcilerinden oluşan komisyonca 5 yılda bir belirlenecek.

Komisyonda Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve YÖK temsilcileri yer alacak. Komisyon, "yükseköğretim alt yapısı, talebi ve potansiyeli, eğilimi ile nüfus, büyüklük, gelişmişlik ve kültürel potansiyel göstergelerinden oluşan kriterleri" esas alacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137