24 Haziran 2006 Cumartesi 00:00
Üniversiteye dönüşe veto
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5518 sayılı "Bazı Kamu Alacaklarının Tahsil ve Terkinine İlişkin Kanun"u kısmen iade gerekçesinde, yurtdışına eğitim için gönderilenlerden eğitimini tamamlamayan ya da zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere, devlet memurluğuna girmede ayrıcalık tanındığını belirterek, bunun hukuk devleti ve eşitlik ilkeleri ile kamu yararı ve hizmetin gerekleriyle bağdaşmadığını kaydetti. ~|~
Sezer, Yasa'nın 1. maddesiyle, yurtdışına gönderilen öğrencilerin zorunlu hizmeti ile ilgili düzenleme yapıldığını anımsattı. Sezer, maddenin birinci fıkrasında, zorunlu hizmet karşılığı yurt dışına gönderilenlerden, bu maddenin yürürlüğe girdiği günden önce, eğitimin herhangi bir aşamasında öğrencilikle ilişkileri kesilenlerin, öğrenim sürelerinin bitiminde zorunlu hizmetlerini tamamlamak üzere göreve başlamayanların, göreve başlayıp da yükümlü bulunduğu zorunlu hizmet süresini bitirmeden görevden ayrılanların, göreve başladıktan sonra zorunlu hizmet süresi içinde kadrolarıyla ilişiği kesilenlerin, zorunlu hizmet süreleriyle ilgili borçlarının yeniden yapılandırıldığını ve bu borçlar için ödeme kolaylığı getirildiğini kaydetti.

İkinci fıkrasında ise, birinci fıkra kapsamına girenlerden borçlarını zorunlu hizmet yaparak ödemek isteyenlerin, kamu görevlerine atanmalarına olanak sağlandığını belirten Sezer, devlet memurluğuna alınma ile ilgili düzenlemeleri anımsattı. Cumhurbaşkanı Sezer, bu düzenlemelerde, memurluktan çekilen ve çekilmiş sayılanların yeniden memurluğa atanmaları konusunda kimi kısıtlamalar getirildiğini, ayrıca, yönetime de kamu yararı ve hizmet gerekleriyle sınırlı olarak takdir yetkisi tanındığını dile getirdi.

Sezer'den Rusya'ya ziyaret
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin'in daveti üzerine, 2830 Haziran 2006 tarihlerinde Rusya Federasyonu'na resmi ziyarette bulunacak.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, sözkonusu ziyaret, Rusya Federasyonu'nun kurulmasından bu yana Cumhurbaşkanı düzeyinde Türkiye'den Rusya'ya yapılacak ilk resmi ziyaret olma niteliği taşıyor.
Ziyaret kapsamındaki görüşmelerde, Putin'in 2004 yılının Aralık ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında imzalanan Ortak Deklarasyon'da belirlenen "çok boyutlu güçlendirilmiş ortaklık" hedefi çerçevesinde, olumlu bir şekilde gelişen iki ülke ilişkilerinin bulunduğu aşama değerlendirilecek ve işbirliği alanlarının çeşitlendirilerek güçlendirilmesi olanakları ele alınacak. Görüşmelerde, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde de bulunulacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137