10 Temmuz 2011 Pazar 00:00
Ustalık dönemi buysa


Başbakan Erdoğan, 'ustalık dönemi' olarak nitelendirdiği 61. Hükümet'in programını önceki gün açıkladı. Programda başta elektrik üretimi olmak üzere kritik yatırımların özel sektöre havale edilmesi dikkat çekiyor. Hükümet, bu mantığın sonucu olarak vakıf üniversiteleri yerine 'özel üniversite' kavramını ihdas edecek ~|~

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 61. Hükümet'in programını TBMM Genel Kurulunda açıkladı.
Erdoğan, 2015 yılına kadar olan 4 yıllık dönemde bir yandan başlattıkları çalışmaları tamamlayacaklarını, diğer yandan da yeni projeleri hayata geçireceklerini ifade ederek, "Bu hükümet programında 'yaptık, yapıyoruz, yapacağız' diyoruz, yaptıklarımızı yapacaklarımızın teminatı olarak sizlere ve kamuoyuna bir kez daha hatırlatıyoruz" dedi.
Erdoğan'ın 61. Hükümet programını sunuşunda öne çıkan bazı ifadeleri şöyle:
* Önümüzdeki dönemde Meclisimiz içinde diyaloğa, uzlaşma arayışına ve işbirliğine önem vermeye devam edeceğiz.
* IMF'nin 2001 krizi sonrasında önerdiği "Dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması sürdürülecektir."
Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasını ve kullanacağı para politikası araçlarını bağımsız bir şekilde belirlemeye devam edecektir.
* Önümüzdeki dönemde İŞKUR'a kayıtlı her işsizin bir 'iş ve meslek danışmanı' olacak ve işsizlerimize birebir hizmet verecektir.
* Önümüzdeki dönemde, dünya piyasalarında yer bulabilen Türk Malı otomobilin üretilebilmesi için gereken destek ve teşvik mekanizmasını harekete geçireceğiz.
Değerlendirme: Otomobili özel sektör üretecek. Devletin ne yapacağı ise hala belirsiz.
* Ülkemizin çeşitli alanlardaki ihtiyacını karşılamak üzere çok amaçlı hava araçlarının üretilmesini de destekleyeceğiz.
Değerlendirme: Yerli otomobilde olduğu gibi devletin pozisyonu belirsiz.
* Önümüzdeki dönemde yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını en üst düzeydedeğerlendireceğiz. Termik kaynaklar ile başta rüzgar enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji kaynaklarından da yararlanarak, bu iki alanda toplam 4.800 MW kurulu güce sahip yeni santralleri devreye sokacağız.
Bütün bu yeni kapasitelerin eklenmesiyle şu an itibarıyla yaklaşık toplam 50.000 MW olan elektrik kurulu gücünü 2015 yılında 62.000 MW'a çıkarmaktır.
Değerlendirme: Yatırımları özel sektör yapacak. Hükümet, devletin elindeki santrallerden 45'ini satacak.
* Önümüzdeki dönemde, maden aramalarını artırmaya ve jeotermal potansiyelimizi geliştirmeye devam edeceğiz.
Değerlendirme: Aramaları özel sektör yapacak. 2003-2011 döneminde olduğu gibi yabancılar bu alanda teknolojik birikimleri nedeniyle öne çıkacak.
* Atılımlarla, havayolunu halkımızın yolu haline getirdik. Hedefimiz, 2023 yılında 750 uçaklık dev bir filo ile yılda 350 milyon yolcu taşımaktır.
* Yüksek öğretim sistemimizi, bu dönemde tümüyle reforme edeceğiz.
Değerlendirme: Kamuoyu reforme edilmesini, deforme edilmemesini talep ediyor.
* Özel sektörün üniversite kurmasının önünü açacağız.
Değerlendirme: Vakıf üniversiteleri yerine para kazanmaya odaklı özel üniversiteler geliyor. Gerçi vakıf üniversitelerinin önemli bir bölümü bu mantıkla çalışıyor.
* Tarihimiz önemli şahsiyetleri, olayları, masal kahramanları ve kültürel zenginlik unsurlarımız belgesel, dizi ve çizgi filmlere dönüştürecek.
Değerlendirme: 'Usta çizer' hükümet işbaşında!
* Çalışanlarımızın ve emeklilerimizin zenginleşen Türkiye'nin yeni imkanlarından, milli gelirden daha fazla pay almalarını sağlamaya devam edeceğiz. Emeklilerimiz için adil bir intibak istemini kademeli olarak hayata geçireceğiz. 2015 yılına kadar, aylık 65 doların altında bir gelirle yaşamak zorunda olan vatandaşımız kalmayacaktır. 2023 yılı için temel hedefimiz mutlak yoksulluğu ortadan kaldırmaktır.
Değerlendirme: 65 dolar eşittir 100 TL. 4 kişi ayda 400 TL eder. Oysa yoksulluk sınırı 800 TL üstünde.
* Yeni evlenecek yoksul çiftlerimizin 20 yıl geri ödemeli, çeyizi içinde, konut edinmelerini sağlayacağız.
Değerlendirme: Faizli olup olmadığı şimdilik belirsiz!
* Eğitim sistemimizİ tamamen gözden geçirecek ve kaliteyi merkeze alan bir dönüşüm programı uygulayacağız.
* Doğalgazı olmayan il kalmayacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137