06 Ekim 2006 Cuma 00:00
Uyarılar çok ciddi

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Harp Akademileri açılışında yaptığı konuşmayı değerlendiren BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, bu açıklamaların Türkiye üzerinde hesabı olanlara ciddi bir ikaz olduğunu söyledi.
~|~

 BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın geçtiğimiz pazartesi günü Harp Akademileri'nde yaptığı konuşmanın tarihi nitelikte olduğunu belirterek, "Konuşmanın bütününden benim çıkardığım, Türkiye Cumhuriyeti devletinin ciddi bir tehdit altında olduğu ikazıydı" dedi.
Türkiye'nin kuşatılmış bir vaziyette olduğunu hatırlatan BTP Lideri, "Sayın Büyükanıt, bunun ispatı için müşahas deliller ortaya koyarak meselenin ciddiyetini ve ehemmiyetini ifade buyurdular. Türk Silahlı Kuvvetleri üzerine oynanan oyunları delilleriyle beraber ifade ettiler" dedi.

TSK'nın asli görevi cumhuriyeti korumak
TSK'nın Türkiye Cumhuriyeti devletinin koruyucusu ve kurcusu olduğuna işaret eden Prof. Baş, laik demokratik cumhuriyetimizi kuran kurumun TSK olduğunu bildirdi.
Haydar Baş, şunları söyledi: "Yasal görevi de bunu korumak ve ayakta tutmaktır. Türkiye'ye yönelik tehditler; AB süreci dahilinde ülkemizi bölme girişimleri ile PKK vasıtasıyla Doğu Anadolu'da kurulmak istenen Büyük Ermenistan hareketidir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Ortaya çıkan bütün tehditlerin verdiği mesajın biz farkındayız. Zaten TSK demek tehdit yüklenen irade demektir. Sayın Büyükanıt bir de bunu ifade buyurdular ve Mustafa Kemal Atatürk'ten de çok veciz bir söz söylediler. Atütürk diyor ki: 'Ben bir işi yaparken önce önüme çıkacak engelleri nasıl ortadan kaldıracağımı düşünürüm. Bunlar ortadan kalkınca işler zaten yolunda ilerler.' Şimdi çok enteresan bu tehditleri saydıktan sonra Atatürk'ün bu sözüyle başlıyor. Bu tehditler nelerdir?
Bir iş yapılacak ve biz bu işi yapmaya da karar verdik.
Yapacağımız iş bu tehditi ortadan kaldırma işidir.
Demek ki TSK bu tehditlerin ortadan kalkması için nasıl hareket edeceğini düşünüyor. Dolayısıyla Türkiye üzerinde hesabı olanlar dikkat etsinler, ayaklarını denk alsınlar.
Lütfen geriye çekilin. Ha yapmazsanız ben de Atatürk'ün yaptığı gibi yaparım. İşi yapmadan önce önüme çıkacak engelleri ortadan kaldıracağım."

Türkiye düşmanlarını korku saldı
Türkiye üzerinde hesapları olanların Org. Büyükanıt'ın konuşmasından sonra kara kara düşündüklerine işaret eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, bu grubun şimdi pişman olduğunu belirtti. Haydar Baş, şunları söyledi: "Bu durum  şuna benziyor. Şimdi eve hırsız girer, toplar çuvala doldurur aha işi becerdik. İyi de kazanç elde ettik derken ev sahibi gelir lambayı yakar, suç üstü hırsız yakalanır. Şimdi bunlar bunu yaşayınca yakalandık. Bütün bu oyunlar görüldü, sezildi. Çünkü geçmiş Genelkurmay Başkanımızın demokratik ahlakından dolayı o dönemde onların da belki de olayın farkında olamadığı hadiseler cereyan etti.
Ama o dönemde bu işleri yapanlar, Türkiye üzerinde hesabı kitabını iyi yapanlar bu dönemde yakayı ele verdik diyor.
Yakalandık diyor. Bir bu hali yaşıyorlar, ikincisi de eyvah bundan sonra biz bu adamlara bu işi yutturamayacağız.
Bir de bu hali yaşıyorlar. Sayın Genelkurmay Başkanımızın özellikle yaptığı bu konuşmada ben bunu çıkardım.
Orada daha farklı konuya da değinerek toplumların çok güçlü liderler etrafında bir araya geldiklerinde yapamayacakları işlerin olmadığını altını ısrarla çizdiler."

Çuvalın sorumlusu iktidar
Kuzey Irak'ta Türk askerinin başına çuval geçirilmesinin sorumlusunun bu iktidar olduğunu kaydeden BTP Lideri, "O günkü Türk siyasetinin millet istikametinde düşünen bir lideri olmuş olsaydı, bu çuval hadisesi kesinlikle cereyan edemeyecekti. Sayın Genelkurmay Başkanımız Türkiye'de şu anda çok ciddi bir lider boşluğunun içinde olduğunuda vurgulamış oldu. Eskiden böyle bir konuşma yapılmış olsaydı, bunun adına 'muhtıra' denirdi. Şimdi görüyorum ki konuşmanın hemen arkasından çeşitli kurum ve kuruluşlar bunu sulandırmaya çalışıyorlar. Fakat konuşmanın içeriğinde de ifade edildiği gibi 'biz herşeyin farkındayız, bunları görüyoruz."

Türkiye tehdit altında
Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt'ın çok açık bir şekilde Türkiye'nin ateş çemberi içinde olduğunu vurguladığına işaret eden BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, "Kuzey Irak bölgesinde bir Kürdistan devleti peşmergeler tarafından hayata geçmiş bulunmaktadır.
Onun eliyle birlikte İsrail Türkiye'yi tehdit altında bırakmaktadır. Bu iktidar da İsrail ile çok enterasandır sürekli anlaşmalar, görüşmeler yapmaktadır. Kendini tehdit edecek olan bu irade bunun dostuymuş gibi, olayın farkında değilmiş gibi muamele etmektedir" dedi.
BTP Lideri, Avrupa Parlamentosu'nun son raporunda yer alan Ermenistan'ıh soykırım iddialarının peşine düşmesini de tehdit çemberine dahil etti.
Haydar Baş, şunları söyledi: "Peki Türkiye'nin nasıl bir politika uygulaması lazımdır. Bu tehdit unsurlarını görerek bunlara  karşı müdafa gücünü, direncini artırması gerekmektedir.
Bu kadar çok tehditle karşı karşıya olan cumhuriyetimizin her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğumuzu ifade ediyoruz."

Bölücü haritalara verilecek cevap
İç ve dış mihrakların Türkiye'yi parçalayan haritalar yayınladıklarına işaret eden BTP Lideri, şunları söyledi: "Mesela müttifikimiz diye kabul ettiğimiz, üyesi olduğumuz NATO'nun Roma'daki kolejinde ABD'li muvazzaf bir albay, Türk askerlerinin önünde sözde Kürdistan haritasını açıyor. Böyle bir görüntüye verilecek en güzel cevap; gerek doğusunda, gerek güneydoğusunda veya batısında kısaca Anadolu'nun tamamında yaşayan vatandaşlarımızın bir bilek bir yürek olması lazımdır. En güzel cevap budur."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137